שתף קטע נבחר

בוש: עיראק - האיום המסוכן ביותר לשלום העולם

נשיא ארה"ב: עיראק מפירה את כל החלטות האו"ם, הגיע הזמן לפעול. אנאן רמז בנאומו: ארה"ב לא צריכה לפעול לבדה

ג'ורג' בוש אומר כי אם מועצת הבטחון לא תפעל לאכוף את החלטות האו"ם נגד עיראק, ארה"ב לא תהסס לעשות זאת לבדה.
בוש אמר את הדברים אתמול (ה') אחר הצהריים בעצרת האו"ם בניו יורק, מול מנהיגי כל מדינות העולם. בוש הזהיר כי סדאם מהווה סכנה חמורה לשלום העולם, וכי הוא מפתח נשק להשמדה המונית.
בוש התייחס גם לסוגיה הפלסטינית ואמר כי מגיעה לעם הפלסטיני מדינה "אבל גם הנהגה שתדאג לאינטרסים שלו". הוא קשר בין עיראק, אפגניסטן ופלסטין, ואמר כי בשלושתן יכול לקום בעתיד משטר דמוקרטי.
גורמים בבית הלבן אמרו לאחר הנאום כי בוש יעניק למועצת הבטחון זמן קצר בלבד ליישום ההחלטות. "אין לנו חודשים לחכות", אמר עוזר של הנשיא, "בוש יודע מה ניתן וצריך לעשות".
בעולם נרשמו תגובות שונות לנאום. בעיראק אמרו כי "בוש מרמה את העולם". בבריטניה קראו להציב אולטימטום לסדאם. שר החוץ שמעון פרס הנמצא בכנס האו"ם בירך על עמדת בוש, וכך גם בנימין נתניהו, שנשא נאום בקונגרס בעניין הטרור העולמי.
(הנאום המלא - בכתבה נפרדת. הגרסה האנגלית - באתר יאהו)

עיקרי הנאום

"במשטר אחד אנו מוצאים את כל הסכנות האפשריות לבטחון העולם בצורה המסוכנת ביותר - בעיראק, שפלשה לכווית לפני 12 שנה. אם סדאם לא היה נעצר, הוא היה מסכן את שלום העולם. אבל הוא נעצר על ידי קואליצית מדינות...
סדאם הסכים לתנאים שהוצבו לו בסיום המלחמה, אבל לא מילא אותם והפגין בוז להחלטות האו"ם, והפר כל אחת מהן. הוא גיבש לבד את התיק נגדו. הוא הפר את הבטחותיו להחזיר שבויי מלחמה, הוא תומך בארגוני טרור בעולם, מאיים על פליטים עיראקיים בעולם, הוא תכנן לרצוח את אמיר קטאר ונשיא אמריקני לשעבר, הוא נותן חסות לפליטי אל קעאידה, הוא ממשיך לפתח נשק להשמדה המונית ומשקר לעולם...
יש ברשות עיראק אנתרקס וחומרי לחימה לא קונבציונלים אחרים בכמות גדולה. אם לא מלחמת המפרץ, לסדאם היה נשק גרעיני ב-93'. גם כיום הם ממשיכים בקידום מאמציהם הגרעיניים. יש חשש שהיא תוכל להשיג נשק גרעיני תוך שנה. הם מפתחים גם טילים לטווח ארוך...
סדאם מאשים את האו"ם בעוני עמו, אבל בונה לעצמו ארמונות וקונה נשק בכמות עצומה. הוא עוקף את הסנקציות הכלכליות כדי לצייד את צבאו...
אם עיראק רוצה בשלום, היא חייבת למלא מיד אחר החלטות האו"ם, שנמצא מצידו ברגע מכריע. האו"ם חייב לאכוף את ההחלטות שעיראק מפירה. אסור שיהיו לנו אשליות. אם לא נפעל, זה יהיה הימור מסוכן על השלום בעולם וחיי מיליונים...
אנחנו נפעל יחד עם מועצת הבטחון לאכיפת ההחלטות, ואם זה לא יקרה, המועצה תהיה חייבת לפעול. אנחנו נפעל יחד עם האו"ם, אבל שלא יהיה ספק, ארה"ב תפעל לאכוף את ההחלטות. אם זה לא יקרה, המזרח התיכון יהיה נידון לשנים נוספות של שפיכות דמים. אם משטר אחר יקום בעיראק, היא תוכל להצטרף לאפגינסטן ולפלסטין, כמדינות דמוקרטיות בעולם המוסלמי".

אנאן: "אין תחליף ללגיטימיות של האו"ם"

לפני בוש נשא נאום מזכ"ל האו"ם, קופי אנאן, שאמר כי עיראק צריכה לתת לפקחי הנשק לחזור לשיטחה. עם זאת, אנאן רמז כי ארה"ב לא יכולה לפעול לבדה, ואמר: "יש לפעול ביחד באמצעות הארגונים המוסמכים. גם המדינות החזקות ביותר יודעות זאת. אין תחליף ללגיטימיות של האו"ם".
הוא הוסיף, כי "הפעולה המשותפת של המדינות כולן היא הנכונה והיעילה". לדבריו, עיראק מפירה את החלטות האו"ם, ויש לשכנע אותו בחשיבות הגדולה של ציות להחלטות, כדי לוודא שאין בידיה נשק להשמדה המונית. הוא הזהיר כי אם עיראק לא תציית לאו"ם, "מועצת הביטחון תאלץ לקבל החלטות".
אנאן התייחס גם לסכסוך באזורינו ואמר כי "חייבים לחתור לפתרון צודק וכולל שיביא רווחה לשני העמים ולאיזור. אופיו של הסכם כזה ידוע, והוא הוגדר בעבר בהחלטות האו"ם - שלום תמורת אדמה, שתי מדינות, והפסקת הטרור. חייבים לפעול מהר ובמקביל בכל הנושאים. הסכמנו כי יש צורך בווועידה בינלאומית שתקבע את המסלול להתקדמות. בינתיים יש צורך בהגברת הצעדים ההומניטרים כלפי הרשות הפלסטינית".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים