שתף קטע נבחר

תגובות מעורבות בעולם לנאום בוש

שגריר עיראק באו"ם: הנאום - סדרת המצאות ענקית. שביעות רצון בישראל מהנאום. פרס שוחח עם בוש. צרפת: יש לנו הערכה דומה לזו של בוש בנוגע לאיום העיראקי. רוסיה: לא התייאשנו מהמאמצים הדיפלומטיים

בעוד שעיני כל העולם נישאו לנאומו באו"ם של נשיא ארה"ב גורג' בוש, העדיפה הטלוויזיה העיראקית לשדר אופרות סבון וסרטים. שגריר עיראק באו"ם האשים את בוש שנאומו הוכתב על ידי יצר נקמה ושאיפות פוליטיות. "הוא בחר לרמות את העולם ואת עמו באמצעות סדרת ההמצאות הגדולה ביותר שאי פעם נאמרה על ידי מנהיג מדינה", אמר השגריר, מוחמד א-דורי.

פרס: נאום בוש - נחוש ורב עוצמה

בישראל ניכרת שביעות רצון רבה מנאום בוש. שר החוץ שמעון פרס, השוהה בעצרת האו"ם בניו יורק, אמר בתגובה כי "מדובר בנאום חד משמעי, נחוש ורב עוצמה, שהדגיש בבירור את ההכרח בהמשך המערכה הכלל עולמית נגד הטרור".
פרס הוסיף כי "לנאום הנשיא תהיה השפעה גדולה על כל מדינות העולם. הנשיא הדגיש את הסכנה לשלום העולם ושלום המזרח התיכון, הגלומה בשלטונו של סדאם חוסיין, העושה מאמץ להתחמש בנשק גרעיני. הנאום עמד גם על החובה לנקוט באמצעים הנדרשים, ולנטרל סכנה זו".
פרס שוחח במהלך עצרת האו"ם עם הנשיא בוש והשניים נפגשו בארוחת הצהריים. בוש אמר לפרס כי הוא "מברך את עמדת ישראל שרואה את עצמה חייל במחנה שאותו מובילה ארה"ב במערכה נגד הטרור העולמי".
גורמים ישראלים שיבחו את הנאום והגדירו אותו כ"נאום מצוין". לדברי הגורמים, "בוש אמר מה ארה"ב הולכת לעשות וכל מדינה תצטרך להחליט האם היא מצטרפת לעמדה האמריקנית או לאו. בוש הציג למעשה את כל הסעיפים בתיק סדאם חוסיין. הוא הציג בפני האו"ם את כל ההפרות של כל שש החלטות האו"ם שלא קוימו".
לדבריהם, "הנאום קורא לאו"ם להפסיק לתת לסדאם חוסיין לעשות צחוק מהגוף הזה. בוש למעשה אומר, שיש להפעיל את כל האמצעים שיביאו למילוי החלטות האו"ם ואם זה לא יקרה, צריך להפעיל כל אמצעי שיוביל למילוי ההחלטות כולל סילוקו של סדאם חוסיין".

שריד: "צריך להעריך את נחישות בוש"

יו"ר האופוזיציה, ח"כ יוסי שריד, אמר בתגובה לנאום בוש: "צריך להעריך את נחישותו של הנשיא בוש במאבקו נגד סדאם חוסיין, שגם מפתח נשק להשמדה המונית וגם תומך בטרור הבינלאומי".
עם זאת אמר שריד כי "באין קואלציה אזורית או עולמית יציבה, לפחות לפי שעה, צריך להיזהר גם מרעידת אדמה כללית במזרח התיכון, שתפיל את המשטרים המתונים, ותעלה במקומם משטרים פונדמנטליסטיים מטורפים שיסכנו את האזור ואת העולם כולו".

פוטין: רוסיה תשתף פעולה עם האו"ם בעניין עיראק

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין אמר בתגובה לנאום בוש, כי "רוסיה מוכנה לעבוד בשיתוף פעולה עם האו"ם בעניין עיראק". הוא ציין כי בקרמלין עדיין לא התייאשו ממיצוי המגעים הדיפלומטיים.

ממשלת בריטניה תפרסם "תיק מרחיק לכת"

ראש ממשלת בריטניה, טוני בליר, בירך את בוש על נאומו. ממשלת בריטניה תפרסם ב-24 בספטמבר תיק המפרט את ה"איום העיראקי", כך הודיע דובר ממשלת בריטניה. באותו יום יתכנס הפרלמנט הבריטי לדיון במשבר עם עיראק.
על פי הדובר, התיק יפרט את ההאשמות הבריטיות והאמריקניות, לפיהן יש ברשות העיראקים מאגר נשק להשמדה המונית. על פי הבריטים, מדובר בתיק "מרחיק לכת", שמכיל מידע שנתקבל משירותי המודיעין הבריטיים והאמריקנים.

צרפת: יש לנו הערכה דומה בעניין האיום

דובר משרד ההגנה, ז'אן פרנסואה בירו, אמר כי "לצרפת יש הערכה דומה לזו של ארצות הברית ובריטניה בנושא האיום העיראקי ויכולות בגדד בתחום ההשמדה ההמונית, והנשק הכימי והביולוגי". הוא ציין כי "עמדתה של צרפת היא שעל עיראק לקבל החלטה שתאפשר את חזרתם של הפקחים לארצה, ואם אלה לא יוכלו לחזור - יש להסיק מסקנות מחדש".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלג'זירה
סדאם. "סדרת שקרים"
צילום: אלג'זירה
מומלצים