שתף קטע נבחר

פוליטיקאי - מבקש סליחה?

ynet בחר עבורכם מהשנה האחרונה עשרה מקרים שבהם נראה שהפוליטיקאים המעורבים צריכים לפשפש היטב במעשיהם במהלך יום הכיפורים. חרטה? נו, בואו לא נגזים

עם פרוס יום הכיפורים, גם הפוליטיקאים, מן הסתם, זקוקים לסליחה. החלטות רבות שקיבלו במהלך השנה האחרונה היו מנוגדות לדרכם ולמצעים שלהם, והיוו סטירת לחי מצלצלת לבוחריהם. והיו גם כאלה שזילזלו בחוק, בבתי המשפט ובדעת הרוב בציבור הישראלי. ערב יום הכיפורים תשס"ג, ynet מציג את עשר ההחלטות שבעטיין ראוי היה שכמה וכמה פוליטיקאים יצומו ויתפללו בכוונה גדולה. צום קל, בכל מקרה.

אריק מזגזג בחוק טל

הבטחות צריך לקיים? ראש הממשלה אריאל שרון לא הצליח לעמוד באחת ההבטחות החשובות שלו לפני שנבחר לראש ממשלה. כאשר היה שרון ראש האופוזיציה - הוא התנגד לחוק טל, שפוטר למעשה את החרדים משירות בצה"ל. כאשר מונה לראש ממשלה - שינה כיוון ותמך בחוק, בתמורה לתמיכת הסיעות החרדיות בממשלתו. חוק טל עבר, החרדים אינם משרתים וזאת על פי חוק - ורק הבוחרים נותרו עם צרבת בבטן וטופס מילואים בתיבת הדואר.

אז מי הרוב?

הקואליציה של שרון, מצידה, צריכה לשאול את עצמה שאלות קשות בעקבות העברת החוק האוסר על שידורי פורנוגרפיה. מי שנתן את הטון היו שוב, החרדים, אבל האחראי המוביל לחוק היה המציע, ח"כ יגאל ביבי מהמפד"ל. בבת אחת יישרה ישראל קו עם איראן וסעודיה, למרות שכל העת ריחפו באויר הצעות מתונות וראויות, כמו קידוד השידורים ושליטה באמצעות "כרטיס חכם", כפי שהציע ח"כ מיכאל איתן מהליכוד. בסופו של דבר, נותרנו עם ההגדרה שהופכת כל תכנית ארוטית קלילה ל"פורנוגרפיה". פלייבוי אאוט, טהראן אין.

ישי ובית המשפט

השר ישי ודאי יצום ביום הכיפורים והנה לו מזון למחשבה. השנה נשבר שיא נוסף של חוצפה באי ציות להחלטות בית המשפט: שר בכיר בממשלה מסרב לפעול בהתאם להחלטות בית המשפט העליון. בית המשפט הורה לשר ישי לאפשר רישום של כמה יהודים רפורמים כיהודים לכל דבר בתעודת הזהות. השר סירב לעשות זאת, למרות הפסיקה החד משמעית. הפשרה שנמצאה היתה מחיקת סעיף הלאום מתעודות הזהות של כל אזרחי ישראל. והעיקר שנשיא בית המשפט העליון, אהרון ברק, לא ינצח.

חברי הכנסת והכיס הפרטי

בשנה האחרונה קיבלו חברי הכנסת החלטה הגונה, כנראה הגונה מדי, האומרת כי שכרם ייקבע על ידי ועדה ציבורית. עד כה קבעו חברי הכנסת בהרמת יד את שכרם ותנאי שירותם, אישרו לעצמם מכוניות, חשבון הוצאות ובזבוזי לישכה. אבל מי שחשב שהנה הגיע הסוף לעיוות הזה – טעה. רגע לפני אישור העניין, הוכנס סעיף קטן ששינה את משמעות התיקון מהקצה אל הקצה: "את מסקנות הועדה הציבורית אנו נאשר בעצמנו", היה השינוי. ושוב לחברי הכנסת יש זכות וטו בנוגע לתנאי העסקתם. כלומר, שום חדש. את החשבון, רצוי להזכיר, אתם משלמים.

אלי ישי מכה שנית

ושוב אל השר אלי ישי מש"ס. בחודש יוני הוא יצא כנגד החיילים הלא יהודים המשרתים בצה"ל ותהה האם הם נאמנים למדינה. "מי יודע אם ירצו להילחם על כל המקומות", פלט השר ישי. באותו יום ממש של ההתבטאות האומללה הזו נהרג מאש מחבלים גרמן רוז'קוב, חייל לא יהודי, שעלה מרוסיה לישראל והיה נאמן למדינה עד טיפת דמו האחרונה.

רצח גנדי - עוברים הלאה

בעקבות רצח שר התיירות רחבעם זאבי ז"ל באוקטובר שעבר, חקרה ועדת המשנה של ועדת החוץ והביטחון את נושא האחריות לרצח, בין היתר של הגורמים המקצועיים שהופקדו על שלום השר. בסופו של דבר, למרות דברים חמורים שהוסקו נגד אנשי שירות הביטחון הכללי, לא פורסמו מסקנות אישיות נגד איש. שר בישראל נרצח, אבל איש לא אשם. משפחתו של זאבי הרגישה כאילו לאחר מותו מגלגלים עליו את האשמה משום שהתנגד להבטחה הדוקה עליו. שאלת האחריות נותרה פתוחה.

בינתיים צורחים את המים

מצבו של משק המים בישראל בכי רע. לכן, ניחשתם נכון, הוקמה ועדת חקירה פרלמנטרית בנושא, שישבה וחקרה איך השתמשנו במי השתיה עד הטיפה האחרונה. הדו"ח היה קשה: הוועדה המליצה להכריז מייד על מצב חירום במשק המים. אבל הדו"ח פורסם והוכנס למגירה שתי דקות לאחר מכן. מצב החירום לא הוכרז, לא יושמו גם יתר ההמלצות הדחופות להצלת מי השתיה בישראל. מה נשאר? יש קמפיין צעקני שמבליח בטלוויזיה וברדיו, התובע מאיתנו לא לבזבז מים. וזהו.

חלשים? איזה חלשים?

זוכרים שש"ס סולקה מהממשלה כאשר חבריה התנגדו לתכנית הכלכלית? האמת, קשה לשכוח. חברי הסיעה טענו אז בלהט, כי התכנית הכלכלית פוגעת בחלשים ומצפונם לא יכול לשתף פעולה עימה. אבל אחרי הבום של מכתבי הפיטורין החלה הירידה הזוחלת מהעץ. שרון פייס את הרב עובדיה, ש"ס הפסיקה להתנגד לתכנית ומכתבי הפיטורין בוטלו כעבור ימים. ש"ס תמשיך ותיהנה ממנעמי השלטון. והחלשים מה? אולי בפעם הבאה, גברת, תסגרי את המקרר.

רשות השידור שאבדה

ראש הממשלה אריאל שרון משנן לנו השכם והערב כי "הסכמים צריך לכבד", אלא שהוא עצמו מתקשה ככל הנראה לעמוד בציווי הזה. כאשר הרכיב את הממשלה, התחייב שרון בפני מפלגת העבודה כי תיק רשות השידור יהיה שלה, כל עוד תישאר בממשלה. והנה, אך פרש השר רענן כהן שהיה ממונה על רשות השידור, זינק ראש הממשלה על התיק כמוצא שלל רב ו"סיפח" אותו. שרון הפר את ההסכם הקואליציוני עליו חתם, חברי העבודה רותחים וערפאת - הוא לומד כנראה שהסכמים לא חייבים לכבד.

אזרחות לחיילים? לא אצלנו

ונסיים באחריות מיניסטריאלית כוללת: הקואליציה הפילה לפני מספר חודשים הצעת חוק שביקשה לתת אזרחות ישראלית לכל חייל צה"ל. ישנם חיילים שאינם אזרחי ישראל, משום שהם אינם יהודים. מספרם אינו עולה על כמה מאות. לעיתים אביהם יהודי, אך אמם לא ולכן הם נשארים על ספו של המעגל - לא בפנים, לא בחוץ. ח"כ מוסי רז ממרצ הציע כי תמורת שירות מלא בצה"ל יוכלו להיות אזרחים ישראלים כמו כולם. חברי הכנסת דחו את ההצעה. למה? תנחשו לבד.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
שרון. מי זיגזג?
צילום: רויטרס
צילום: גלי תיבון
ישי. איזה בית משפט?
צילום: גלי תיבון
ביבי. הכל זה פורנו
מומלצים