שתף קטע נבחר

השמאל ואשמת אמריקה

באירופה מוצג כעת הסרט "11.9.01" – יצירות קצרות של 11 במאי קולנוע מרחבי השמאל העולמי עם אמירה פוליטית ברורה: האמריקנים אשמים בפיגועי הטרור של 11 בספטמבר. כיצד נוצר התמהיל הזה, שמרעיל עוד ועוד נפשות?

הדיונים בוועידה האחרונה של האיגודים המקצועיים הבריטיים – לפני שבועיים בבלקפול – היו סוערים במיוחד. נאומו של ראש הממשלה טוני בלייר נקטע פעמים רבות בקריאות ביניים נזעמות. בסיום הנאום התייצבו אחדים ממאזיניו בפני מצלמות הטלוויזיה והצליפו בו בחוזקה. זעמם הקדוש התרכז בעניין אחד: התמיכה של בלייר בגישה האמריקנית המלחמתית כלפי עיראק. הם ציירו את סדאם חוסיין כמדינאי שקול, שפוי ופטריוט ואת בוש כמחרחר מלחמה המשרת את שדולת הנפט. מבקרי בלייר לא הסבירו למה "שדולת הנפט" צריכה להיות מעוניינת במלחמה במזה"ת שתזיק לאינטרסים שלה עצמה, אבל מה להם ולהיגיון? בעיניהם, כל חטאו ופשעו של בלייר בכך שהוא מצדד בבוש ומעז להצהיר שסדאם ואל קאעידה גרועים בהרבה מדיק צ'ייני ומהפנטגון.
הם אינם לבד. באירופה מוצג כעת סרט אמנותי עמוק בשם "11.9.01" – יצירות קצרות של 11 במאי קולנוע מרחבי השמאל העולמי עם אמירה פוליטית ברורה: האמריקנים אשמים בפיגועי הטרור של 11 בספטמבר. הכל בגלל המדיניות של בוש (אז מה אם ההכנות לפיגועים התחילו בעיצומה של תקופת קלינטון) בגלל, ג'נין, בגלל קיוטו, בגלל הגלובליזציה.
בעולם נורמלי אפשר היה לצפות מהבמאי המצרי יוסף שהאדין, אחד ממשתתפי הפרוייקט, שיתמודד באומץ עם מקורות הטרור והקנאות בארצו: בעולם האנומלי של 2002 מוצא הבמאי הנ"ל הזדמנות לספור, אגב פיגועים, "את כל מיליוני הנרצחים בעולם בשל מדיניות החוץ של ארה"ב". אבל הסרט הוקרן בפני מבחר מבקרים בפסטיבל ונציה ונתקבל, איך לא, במחיאות כפיים סוערות.
התעמולה האיסלאמית הקיצונית מכריזה שהיהודים תכננו וביצעו בחשאי (באמצעות שליחי המוסד) את הפיגועים במגדלי התאומים – בין היתר כדי להסית את ממשל בוש נגד הערבים. אבל לא רק הרחוב האיסלאמי נוטה להאמין בקונספירציה. פרופ' סלבוי ז'יז'ק, הוגה דעות סלובני אופנתי, מעלה קובץ המאמרים "ברוכים הבאים למדבר של הממשי" את ההשערה שממשל בוש המציא בעצמו את הטאליבן ואת בן לאדן. המטרה: לכבוש את אפגניסטן, מדינה בעלת חשיבות כלכלית ואסטרטגית אדירה (סליחה?). במאמר הסיכום אותו קובץ מזהיר ז'יז'ק את עם ישראל מפני שואה שנייה.
הקרבה בין ארה"ב לישראל, הוא כותב, "סוללת את הדרך להתפרצויות אנטישמיות אלימות ביותר". ארה"ב, סבור הפילוסוף הסלובני הדגול, היא מקור הרוע בעולם, היא השטן הגדול. ישראל מסכנת את עצם קיומה כשהיא מתיידדת עם השטן הזה. "המשימה העיקרית המוטלת עכשיו על כל מי ששלומם של יהודים יקר לו", קובע ז'יז'ק, "היא לשקוד בחריצות על פרימת הקשר 'הטבעי' בין ארה"ב לבין ישראל".
פלירט האימים הזה של השמאל האירופי עם הפאשיזם המוסלמי מעורר צמרמורת. לקרוא ולא להאמין. אבל בעצם למה לא? השמאל האירופי היה נכון להתפשר עם היטלר רק כדי "למנוע מלחמה" והיה מוכן להתפשר עם סטלין כי הסתחרר מפולחן אישיותו. לימים, אינטלקטואלים לא מעטים באירופה סיפקו תעודת הכשר לארגוני הטרור קיצוניים כמו הבריגדות האדומות וכנופיית באדר מיינהוף. השמאל האירופי המציא את היורו קומוניזם, דחה בבוז את הסכם השלום הישראלי מצרי כ"שלום אמריקני" והוקסם מ"מהפכת התרבות" הרצחנית של מאו בסין (כ 20 מיליון הרוגים). השמאל האירופי אימץ לחיקו את ארגוני הסירוב הפלסטינים ולא נקף אצבע למען המוסלמים בבוסניה ש"טוהרו" ונטבחו. אבל הוא יצא להפגין נגד הפצצות אמריקניות על בלגרד, שהצילו את קוסובו.
כך מתמזגות האנטי אמריקניות, האנטי ישראליות ושנאת חירות האדם לתמהיל אחד, המרעיל עוד ועוד נפשות.לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים