שתף קטע נבחר

רובינשטיין: לא תיפתח חקירה נגד "גוש שלום"

אנשי התנועה איימו על קצינים בצה"ל כי יאספו חומר נגדם, שישמש להעמידם לדין בבית המשפט הבינלאומי בהאג. רובינשטיין אומר כי האיום סמוך מאוד לסחיטה באיומים - אולם החליט לבסוף להסתפק באזהרה

היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, החליט היום (ד') לא לפתוח בהליכים משפטיים נגד אנשי "גוש שלום", בעקבות כך ששלחו מכתבי אזהרה לקצינים בכירים בצה"ל ובו הזהירו כי יתעדו חומר נגדם כדי לסייע בהעמדתם לדין בבית המשפט הבינלאומי בהאג.
עם זאת, מזהיר רובינשטיין כי מכתבים מסוג זה עלולים ליפול לכאורה תחת ההגדרה של עבירת "סחיטה באיומים", מאחר ומטרתם לגרום לקציני צה"ל להימנע מעשיית מעשה הנעשה כדין מכוח חובתם לבצע פקודות שניתנו כדין, במסגרת מינוי תפקידם הצבאי. רובינשטיין מזהיר כי אם יישלחו מכתבים נוספים - הם יבחנו לגופם, לפי נסיבות העניין.
בחודשים האחרונים התקיימו בלשכת רובינשטין מספר דיונים בנוגע למכתבים של אנשי "גוש שלום". במכתב שנשלח לאנשי התנועה ע"י עוזרו של היועץ, עו"ד רז נזרי, נכתב: "קיימת הבחנה ברורה בין הצורך באכיפה כנגד כל מי שמפר חוק לבין סוג כזה של מכתבי אזהרה, הכולל גם אלמנט של הפחדה כלפי קציני צה"ל, העושים מלאכתם לילות כימים בשירות המדינה על פי חוק. אנו משתדלים למנוע תוך מאמץ מתמיד למציאת נקודת האיזון בין צורכי הביטחון המובנים לבין מחויבותנו לשמירה על זכויות אדם. אולם, מכתבי האזהרה של תנועת גוש שלום פסולים מכל וכל הערכי והמוסרי".
כאמור, לאחר קבלת חוות הדעת של פרקליטות המדינה וסיכום הדיונים בעניין הודיע היועץ המשפטי לממשלה כי לאחר בחינת ההיבטים המשפטיים והציבוריים של הנושא, הוחלט שלא לפתוח בהליכים משפטיים נגד אנשי "גוש שלום" ולהזהירם בלבד. עו"ד נזרי ביקש במכתבו מאנשי התנועה להימנע ממשלוח מכתבים נוספים לקציני צה"ל.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלי תיבון
רובינשטיין. הזהיר בלבד
צילום: גלי תיבון
מומלצים