שתף קטע נבחר

ברק: ש"ס חשובה לאחדות העם

ועוד מראש הממשלה: אני משוכנע שמרצ היא בת ברית ואחות לדרך, הם עשו צעד כואב מאוד, לנו, ועוד יותר כואב להם, אך אין ברירה אלא לכונן ממשלה עם ש"ס

"היותה של ש"ס בממשלה חשוב לאחדות העם ולאתגרים שלפנינו. מנהיגות אחראית צריכה להוביל ולא להיגרר. מנהיגות אחראית צריכה לחפש את המשותף ולא את המפלג. הדרך לעשות זאת היא יחד בקואליציה רחבה ככל האפשר", כך אמר ראש הממשלה, אהוד ברק, בנאומו בכינוס ישראל אחת בבית ברל ביום חמישי אחר הצהרים.
נאומו של ברק במרכז המפלגה הופסק בקריאות ביניים של חברי מרכז, שמחו על כך שמרצ מצאה את עצמה מחוץ לממשלה. "אני משוכנע שמרצ היא בת ברית ואחות לדרך, הם עשו היום צעד כואב מאוד, לנו, ועוד יותר כואב להם", ענה ברק, "אך אין ברירה אלא לכונן ממשלה עם ש"ס. ביום שנבחרתי הקריאות היו רמות הרבה יותר, 'רק לא ש"ס, רק לא ש"ס', כבר אז אמרתי – אני יודע שזה כואב לחלק מכם, אבל אני משוכנע שזהו הצעד הנכון לעשותו". ברק קרא לאחדות, להפסקת ההתלהמות ואמר כי "מנהיגות אחראית צריכה לחפש את המשותף, ולא לפלג. לקרב את העם ולא להסית. לא ללחוש דברים של אנחנו והם, בשום מקום. יש ללכת יחד, לשים בצד פוליטיקה קטנה ואינטרסים אישיים".
ראש הממשלה קרא לכל המפלגות להפסיק את השנאה ואת כיפוף הידיים, האחד על חשבון השני, אך מתברר שכיפופי ידיים היו היום גם במפלגתו שלו. בעבודה ניטש היום קרב קטן. בישיבת הסיעה בבוקר, תקף המזכ"ל, רענן כהן, את ההתרחשויות האחרונות, וסיפר על מאות טלפונים של אנשים "שלא בוחלים במילים הקשות ביותר" שהגיעו למרכז המפלגה. "שיחות אלו הגיעו אלינו מכל שכבות הציבור" אמר כהן במרכז, "הכעס הוא עצום. הציבור מעדיף הקדמת הבחירות על פני העדפת ש"ס ומה שהיא מייצגת. השארת הממשלה הקיימת עם ש"ס עלולה להשפיע על מעמדנו בקרב הדור הצעיר, ותומכינו".
כהן קרא למרצ לשוב הביתה, ואמר כי אין דבר נורא לדמוקרטיה הישראלית מאשר החוק החדש לבחירה ישירה של רה"מ. ברק התייחס לכך ואמר כי בינתיים אין שיטה טובה מזו, "היום אנחנו לא רואים את פניו של שמעון (פרס), דומעות בסוף התרגיל המסריח, כשהוא נשאר חסר אונים, אנחנו לא רואים את רבין מתרוצץ במסדרונות הכנסת ומחפש תמיכה. בינתיים אין ברירה אחרת".
לכל אורך היום ניסה רענן כהן לגייס תמיכה נגד צעדי ברק, מנגד התגייס השר בנימין בן אליעזר, למנוע פיצוץ במרכז. אנשי שטח משני הצדדים גויסו למשימה, אולם לבסוף עבר המרכז בשקט יחסי. "כבר 12 שנים אני במפלגה", אומר סגן שר הביטחון אפרים סנה, "תמיד מבטיחים לנו מרכזים סוערים ופיצוצים, ובסוף הכל עובר בשקט".

לפנייה לכתב/ת
ארכיון ידיעות אחרונות
אהוד ברק. קואליציה רחבה ככל האפשר
ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים