שתף קטע נבחר

דיוני העבודה והאוצר על התקציב: ללא תוצאות

העבודה דורשת להעביר תקציביים מכספי התנחלויות לטובת סעיפים חברתיים תמורת תמיכתה בתקציב בכנסת. ח"כ יחזקאל זעם על חבריו: "זה משא ומתן פיקטיבי. אוי לבושה"

בפגישה הראשונה שהתקיימה היום (ד') בין צוות העבודה לשר האוצר סילבן שלום, העלו חברי העבודה את דרישותיהם לשינויים בתקציב.
בין היתר נזכרים ברשימת התביעות חוקי הגימלאים, השקעות הון בגליל ובנגב, תקציבי החינוך והביטחון, דחיית הרפורמה במס בשנה, הפגיעה בקיצבאות הביטוח הלאומי ובמשפחות חד הוריות וכן הפגיעה בתשלומי הבטחת הכנסה ודמי אבטלה.
הצדדים סיימו את הפגישה ללא הסכמות משום ששר האוצר שלום הודיע, כי הוא אינו מעוניין בעריכת שינויים בסעיפי התקציב לפני הקריאה הראשונה ויעדיף לדחות השינויים לקראת ההצבעה בכנסת בקריאה שניה ושלישית. עוד אמר שלום כי יש בכוונתו להעלות את התקציב להצבעה כבר בפתיחת מושב החורף (13 באוקטובר) ולא להמתין לסוף החודש הבא כפי שתוכנן תחילה. "למרות פניות חוזרות ונשנות", אומר מזכ"ל העבודה אופיר פינס, "טרם קיבלנו משר האוצר את פרטי הקיצוץ המתוכנן ואת מסגרת התקציב".

המו"מ: פחות להתנחלויות

המשא ומתן בין ראשי האוצר לצוות מטעם מפלגת העבודה בנושא התקציב החל הבוקר במשרדי האוצר ברמת גן. מפלגת העבודה דורשת העברות תקציביות מכספי התנחלויות לטובת סעיפים חברתיים תמורת תמיכתה בו בכנסת, אך כבר הבוקר ניטש ויכוח חריף בין ח"כ אבי יחזקאל (עבודה) לחברי מפלגתו. "בנושא החברתי אני לא אוותר להם", הוא אומר ל-ynet.
ח"כ יחזקאל תוקף את חבריו וטוען, כי הדיונים בהם החלו הבוקר הם בגדר העמדת פנים. "זהו משא ומתן פיקטיבי אשר נועד לצרכים פנים מפלגתיים. אין סיכוי שמפלגת העבודה תפרוש על רקע תקציב אנטי חברתי. אוי לבושה: יש 300 אלף מובטלים ובממשלה הזו עדיין מתבטלים", תוקף יחזקאל שפרש מתפקידו כסגן שר התחבורה לפני ארבעה חודשים על רקע התוכנית הכלכלית הראשונה.
לאור העימות הצפוי בין ארה"ב לעיראק, אכן אומרים גורמים במפלגה שהמשא ומתן לא ילווה בהצהרות ואיומים על פרישה מהממשלה. "זה יהיה לא אחראי מצידנו, התפטרות היא ממש מעשה התאבדות ולכן נימנע מהצהרות גדולות", אמר בכיר בעבודה. "יש לי תחושה שבמפלגת העבודה רואים במלחמה הקרובה בעיראק מין חבל הצלה להמשך קיום האחדות הלאומית", מלגלג יחזקאל.
במפלגת העבודה אומרים כי קיימת "הוראה מגבוה" שלא לאיים לפרוש מהממשלה בשום שלב במשא ומתן, כדי להמשיך ולקחת חלק בממשלה. "אין מאזן אימה", אומרים מתנגדי התקציב בעבודה ומצביעים על הרכב צוות המשא ומתן, שלמעט המזכ"ל אופיר פינס – מורכב ממקורבי יו"ר העבודה בנימין בן אליעזר שהם גם תומכים נלהבים של האחדות הלאומית.
גורמים במפלגה מודים שתביעותיהם בנושא יהיו הפעם מתונות מבעבר, לאור הקולות של כלכלנים במפלגה הקוראים לאפשר את אישור התקציב במהירות, כדי להניע את המשק קדימה.

וילנאי: מכת מוות לתרבות

שר התרבות המדע והספורט, מתן וילנאי, פנה במכתב בעניין לבן אליעזר. במכתב דרש השר שתקציב משרדו לא ייפגע בקיצוץ המתוכנן במשרדי הממשלה, וציין שזוהי "דרישת סף" כהגדרתו, עם פתיחת הדיונים מול האוצר. "קיצוץ של עשרה אחוזים בתקציבי התמיכות של המשרד יהווה מכת מוות למשרד ולפעילותו, בעיקר בתחום התרבות בפריפריה", כתב וילנאי.
מנגד, שולל יו"ר סיעת העבודה, ח"כ אפי אושעיה, דרישות מסוג זה. "יש להניח לצוות שהוקם לנהל את המשא ומתן בצורה מסודרת ולהימנע מהצהרות שונות ומשונות", אמר אושעיה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
בן אליעזר. הוראה מגבוה?
צילום: איי פי
מומלצים