שתף קטע נבחר

שריד חשף דו"ח: מתנחלי חברון מתעללים בפלסטינים

ח"כ שריד חשף דו"ח של מערכת הביטחון, על התנהגות מתנחלי חברון. לפי הדו"ח, "המנהיגות מזהה 'יעד לטיפול', צעירים מרוקנים את תכולת היעד ושורפים אותו". הדו"ח מפרט גם את ההתנכלות הקשה לכוחות הביטחון וממליץ: לאכוף את החוק ביחס אליהם

יו"ר האופוזיציה ח"כ יוסי שריד חשף היום (ד') דו"ח שחובר על ידי מערכת הביטחון ובו תיעוד של עבירות המתנחלים המתגוררים בישוב היהודי בחברון. הדו"ח, שמערכת הביטחון סרבה לפרסם או למסור לוועדת חוץ וביטחון של הכנסת, כולל תיעוד של שריפת בתי עסק של פלסטינים, התעללות בתושבים והתנכלות לכוחות הביטחון.
מהדו"ח שחושף שריד עולה, כי "בכל פעם שיהודי נרצח בחברון אנו עדים לעלייה חדה בהפרות החוק. שתי נקודות השיא היו לאחר רצח שלהבת פס ז"ל ולאחר רצח חזי מועלם ודוד כהן ז"ל".
שיטת הפעולה של מתנחלי חברון, על פי הדו"ח, היא התגנבות ליעדים השייכים לפלסטינים והשתלטות עליהם תוך שימוש באלימות קשה. "המנהיגות מזהה יעד לטיפול ומפרסמת אותו..." נכתב. "צעירים מרוקנים את תכולת היעד ושורפים אותו. המקום נותר פרוץ וריק ואז דרך קיר או חצר משותפת נכנסים אל המקום מבלי שיבחינו בהם ומתחילים להתקבע".
"ההפקרות שם חוגגת, אין דין ואין דיין בחברון", אמר שריד במסיבת עיתונאים שכינס בתל אביב. "הדו"ח הזה מעולם לא נחשף ומערכת הביטחון סרבה למסור אותו אפילו לוועדת חוץ וביטחון. מכיוון שאין בו דבר סודי ולא כתוב עליו שהוא סודי אני רואה חובה ציבורית ואישית לחשוף אותו. חברון הפכה לגן חיות שבו כלואים התושבים כדי שקומץ יהודים יוכלו לצאת להילולה כפי שראינו אתמול. מי עוד בימינו מתהולל?"

חנויות השוק נגזלו מהפלסטינים

לאחר רצח התינוקת שלהבת פס נפרצו חנויות השוק בחברון ותכולתן סולקה או נשרפה. באחת החנויות הוקם חדר הנצחה הנושא את שם התינוקת "שלהבת". למרות שהוצא צו פינוי לפולשים כדי להשיב את החנויות לסוחרים הפלסטינים, הוקפא המצב עד לסיום הטיפול המשפטי.
בין היתר, מתנחלי חברון מתעללים בפלסטיני אבו סמיר שראבתי, שביתו גובל בשכונתם. זאת, כדי להבריח אותו מביתו ולהרחיב את שכונתם. על פי החומר שנאסף על ידי מערכת הביטחון, המתנחלים יידו אבנים ובלוקים על ביתו ומשפחתו. הם אף שברו את רשת המגן שהקים כדי להגן על משפחתו ועקרו את צנרת המים של הבית. הדו"ח מתאר זריקת ביצים על קציני צה"ל, קללות והטרדה בשיעור שלעיתים עולה על הפגיעה בתושבים הפלסטינים.
בסיום הדו"ח מופיע פרק ובו המלצות. בפרק זה נכתב כי "מדינת ישראל נראית רע מאוד בכל הקשור לשלטון החוק בחברון. אכיפת החוק ביחס למצב הקיים נדרשת באופן ברור ותכליתי עם ראיה עתידית לכיוון קונסטרוקטיבי, שכן המצב הקיים פוגע במדינה ומשרת רק את הצד שנגדנו".
שריד תובע מהממשלה לפנות את יהודי חברון מהמקום ואומר כי הוא מבחין בין חברון לשאר ההתנחלויות. "ההתנחלות הזו היא הכתם המכוער ביותר על פניה של הציונות, עם החיכוך הגבוה ביותר בין האוכלוסיות". לדבריו, אינני משלה עצמי שדווקא ממשלה זו תפנה את היהודים משם ולכן אני תובע מהיועץ המשפטי לממשלה והרמטכ"ל להתחיל לאכוף את החוק שם".

המתנחלים: "זו תעודת כבוד עבורנו"

נועם ארנון, דובר הישוב היהודי בחברון מסר בתגובה כי "אנו רואים בדו"ח תעודת כבוד לנו וכתב אישום נגד ממשלת ישראל שלא עשתה מאומה להשיב את הרכוש היהודי בחברון ליהודים. הכריחו אותנו לפעול בעצמנו בצורות שונות ורבות כדי להשיב את הרכוש הזה. אם היינו פועלים אך ורק לפי החוק היבש אז עד היום רוב הבתים היהודים היו עדיין שדודים בידי רוצחים ערבים ועד היום בית הכנסת העתיק, אברהם אבינו, היה במצב של חורבן, קבור מתחת לאשפה, לדיר עיזים ולבית שימוש ציבורי".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום איי פי
התפרעויות בחברון (ארכיון)
צילום איי פי
צילום: דודו פריד
שריד. לפנות את יהודי חברון
צילום: דודו פריד
מומלצים