שתף קטע נבחר

"רדי מהאוטובוס, את לבושה כמו פרוצה"

את הנסיעה הזו בקו 200 מבני ברק, עדי שמריז לא תשכח: נוסעים חרדים קראו לעברה "זונה" ודרשו שתרד מהאוטובוס. הנהג סירב להמשיך בנסיעה, עד שעזבה. "ציפיתי שהנהג יגן עלי, אבל הוא זרק אותי". מנכ"ל החברה שמפעילה את הקו: "קצת סובלנות לא תזיק לאף אחד"

נסיעה קצרה באוטובוס הפכה אתמול (יום ב') עבור עדי שמריז, בת 19, מרמת גן לסיוט שלא יישכח במהרה.
אתמול בצהריים עלתה עדי, יחד עם חברה החייל מאור, לאוטובוס שמפעילה חברת "סופרבוס" בקו 220 מבני ברק לקרית ספר. מאור צריך היה להגיע למחנה "אדם" שבו הוא משרת, עדי ביקשה להגיע לרחוב האלוף שדה. היא שילמה לנהג את מחיר הנסיעה – 10 שקלים – והתיישבה ליד חברה.
אלא שעד מהרה התברר שהנסיעה לא תעבור בשקט. "לאוטובוס החלו לעלות נוסעים חרדים שהחלו לרטון על כך שאני לבושה בלבוש לא צנוע. לבשתי גופיית טריקו ומכנסי ג'ינס", סיפרה. "החלטנו לעבור לספסל האחורי כדי שלא נפריע לאף אחד, אבל זה לא ממש עזר.
"זמן קצר אחרי שהאוטובוס החל בנסיעה, החלו להישלח לעברנו קללות וגידופים. היתה שם אשה חרדית עם שני ילדים, והיא צעקה עליהם 'אל תסתכלו עליה, זה אסור'. הרגשתי כאילו אני מצורעת".
האוטובוס המשיך בדרכו ואחרי שתי תחנות עצר כדי לאסוף נוסעים נוספים. "אחד הנוסעים החרדים קם ממקומו והתקרב אלינו. הוא הסיר את המעיל השחור שלו, זרק אותו לעברי, ואמר לי 'תכסי את עצמך. זו זנות להסתובב ככה. זה חילול הקודש ונגד החוק. האוטובוס הזה הוא של חרדים ואסור לעלות עליו לבושים כמו זונה'. לקללות הצטרפו עוד חרדים שהיו באוטובוס.
"החבר שלי ניסה לומר להם שזה אוטובוס ציבורי וכל אחד יכול לנסוע בו – אבל זה לא עזר". לדבריה, בשלב זה פנה אליה הנהג ודרש ממנה לרדת מהאוטובוס. "הוא אמר שהוא לא ימשיך בנסיעה כל עוד לא ארד", היא מתארת. "אחד החרדים שלף שטר של 50 שקל, הושיט אותו לחבר שלי ואמר לו 'תזמין לה מונית, שתיסע הביתה להתלבש'. ראינו שזה עלול להיגמר רע, אז ירדתי מהאוטובוס. הנהג אפילו לא טרח להחזיר לי את דמי הנסיעה.
"הייתי המומה. לא היה שום דבר פרובוקטיבי בלבוש שלי. עשרות פעמים נסעתי ככה בקו הזה. ציפיתי מהנהג שיתנהג אחרת. שיגן עלי. אבל הוא תמך בחרדים וזרק אותי מהאוטובוס.
"קשה להאמין שבמדינת ישראל של שנת 2002 זה יכול לקרות. זה מתאים למשטר של חומייני. אני לא מבינה איך חרדים מסוגלים להשמיע נאצות כאלה כאילו בשם שמים. לחברת 'סופרבוס' אני יכולה להבטיח שאני לא מתקרבת יותר לאוטובוסים שלהם, והייתי שמחה אם חילונים נוספים היו נוהגים כך".
אלי בלליוס מנכ"ל "סופרבוס" אמר בתגובה: "מטבע הדברים רוב הנוסעים בקו הזה הם חרדים. אבל החוק אינו אוסר על נוסעים חילונים לעלות לאוטובוס, ואינו מתייחס ללבוש. אסור לנו להציב שלטים או מדבקות שיאסרו לעלות לאוטובוס בלבוש שאינו צנוע.
"אנו מצפים שהנוסעים יגלו הבנה זה לזה. עובדה שעד היום לא היה לנו שום מקרה כזה. קצת סובלנות לא תזיק לאף אחד. נכון שלנהג לא היתה כל סמכות להורות לנוסעת לרדת, אבל הוא היה לחוץ וחשש שהעסק יגלוש לתגרת ידיים. התנצלתי כבר בפני אמא של עדי ונעשה זאת גם בפני עדי. צר לי על האירוע ואני מקווה שדברים כאלה לא יחזרו".
דובר משרד התחבורה אבנר עובדיה אמר: "חברת 'סופרבוס', כמו כל חברה אחרת, מחויבת להסיע כל נוסע ללא אפליה. ברור שהנהג חרג מסמכותו. יש קווים של 'דן' שבהם יש הסדר של הפרדה בין גברים לנשים, וגם חילונים מכבדים את זה. לא מקובלת עלינו התנהגות של הנוסעים החרדים באוטובוס ולא של הנהג. נפעל לרענן את ההנחיות לגבי זכויות הנוסעים החרדים באוטובוס ולא של הנהג. נפעל לרענן את ההנחיות לגבי זכויות הנוסעים בכל חברות ההסעה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר פרטוש
משטר חומייני. שמריז בגופיה בה נסעה
צילום: מאיר פרטוש
מומלצים