שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  "אופן אופיס" יגויר לעברית
  משרד האוצר החליט להשתתף בגיור חבילת היישומים המשרדיים Open Office לשפה העברית. המשמעות: תוך מספר חודשים יוכל כל גולש להוריד מהאינטרנט או לרכוש במחיר נמוך את חבילת היישומים המשרדיים, המקבילה לחבילת ה-Office של מיקרוסופט

  משרד האוצר סיכם עם חברת IBM על שיתוף פעולה בגיור חבילת היישומים המשרדיים "אופן אופיס" (Open Office) לשפה העברית. מטרת הצעד, על פי המשרד, היא לעודד הבחירה החופשית בשוק התכנות ולסייע בצמצום הפער הדיגיטלי. הידיעה על כוונת משרד האוצר לתמוך ביישומי קוד פתוח פורסמה לראשונה ב-ynet בחודש מאי, 2002.
  ההחלטה, עליה בישר אתמול (ד') איציק כהן, סגן בכיר לחשב הכללי באוצר, בישיבת ועדת האינטרנט של הכנסת, תאפשר למשתמשי המחשב בישראל להצטייד בחבילת היישומים, הכוללת מעבד תמלילים, תוכנת גיליונות אלקטרוניים ותכנת מצגות בחינם או עבור מחיר נמוך מאוד.
  לצורך הסבת "אופן אופיס" לשפה העברית הוקם כוח משימה בו חברים ארבעה מתכנתי קוד פתוח, אנשי הפיתוח של משרד האוצר ואנשי IBM.
  כוח המשימה עומד להתחיל כעת במלאכת הפיתוח, לאחר שהושלמו כל התיאומים לקראת הקמתו. בשלב ראשון, מפתחי התוכנה מתבססים על מעבד התמלילים של "אופן אופיס" עבור לינוקס, שהוסב לעברית ע"י IBM. כהן העריך כי גיור מעבד התמלילים לעברית יושלם תוך ארבעה חודשים ואז יוכל כל משתמש להוריד מהאינטרנט את מעבד התמלילים העברי ללא תשלום. במשרד האוצר מעריכים כי גיור כל חבילת היישומים לעברית תושלם תוך שמונה חודשים.

  מהי אופן אופיס?

  "אופן אופיס" היא גירסת קוד פתוח של חבילת היישומים המשרדיים "סטאר אופיס" של חברת סאן. את הגירסה הראשונה של "אופן אופיס" (Open Office 1.0), שהושקה לפני מספר חודשים, ניתן כבר להוריד ללא תשלום מאתר הפרויקט (אם כי מדובר בגירסה שאינה תומכת בעברית, בשלב זה).
  בעוד שסאן מוכרת את "סטאר אופיס" עבור תשלום, החברה מעבירה את קוד המקור של כל גירסה חדשה של סטאר אופיס לאתר אופן-אופיס - על מנת שכל מפתח יוכל להוריד את הקוד, להכניס שינויים בחבילת התוכנות ולהפיץ אותה בתשלום או בחינם. מפתחי התוכנה, מצידם, נדרשים להתחייב שימסרו לארגון "אופן אופיס: כל שיפור או שינוי שיבצעו בקוד של חבילת התוכנה, על פי שיטת הקוד הפתוח.
  רבים בקהילת המפתחים העצמאיים מתייחסים למודל הייחודי הזה - פרוייקט מסחרי (סטאר אופיס) התומך בפרויקט קוד פתוח חינמי (אופן-אופיס) - כסיכוי היחיד להציע תחרות אמיתית למונופול של מיקרוסופט. הסיבה: הדבר מאפשר לכל אירגון להתאים את התוכנות של סטאר אופיס לצרכיו, בעלות נמוכה משמעותית.
  החבילה כוללת מעבד תמלילים בשם WRITER (המתחרה בוורד), תוכנת גיליונות אלקטרוניים בשם CALC (המתחרה באקסל) ותוכנת מצגות בשם IMPRESS (המתחרה בפאואר-פוינט). התוכנות הללו פועלות בדומה מאוד לתוכנות של אופיס, כך שמי שכבר מכיר את וורד לא ייאלץ לעבור הסבה מסובכת כדי ללמוד את התוכנה המתחרה.
  עם זאת, חבילת היישומים אינה כוללת תוכנת דואר אלקטרוני וניהול זמן, כמו אאוטלוק של מיקרוסופט. "אופן אופיס" מציגה היטב מסמכים סטנדרטיים בפורמטים DOC ,HTML ו-XML, ומכאן שניתן יהיה להשתמש במסמכים של אופיס גם על גבי התוכנות שלה.

  למה צריך את זה?

  מיקרוסופט ישראל היא חברת התוכנה הגדולה היחידה שהשקיעה מאמצים וכספים רבים בפיתוח תוכנה בעברית לאורך שנים. עם זאת, מיקרוסופט ישראל שולטת שליטה ללא עוררין בשוק מערכות הפעלה למחשבים אישיים ושוק היישומים המשרדיים (אופיס) בישראל וזוכה לתחרות אפסית. הממונה על ההגבלים העסקיים בישראל נמנע מלקבוע כי מיקרוסופט ישראל היא מונופול אך החברה נהנית למעשה ממונופול דה פקטו בשווקים אלה.
  כתוצאה מכך, המשתמשים אינם נהנים מהחופש לבחור בין תוכנות מתחרות. משפחות שמבקשות לרכוש מערכת הפעלה Windows וחבילת יישומי הOffice של מיקרוסופט נדרשות לשלם מאות עד אלפי שקלים לכל משפחה.

  בעיית העברית

  חבילת היישומים "אופיס" של מיקרוסופט אוחזת בחלק הארי של שוק היישומים המשרדיים בעולם וגם בישראל. עם זאת, בניגוד למצב בעולם, בישראל אין מול "אופיס" חבילת יישומים מתחרות. בעוד מיקרוסופט גיירה את "אופיס" לעברית, כלומר, התאימה את ממשק המשתמש לכתיבה מימין לשמאל, פיתחה תכונות הייחודיות לעברית (אותיות סופיות, תאריכים עבריים, יכולת להציג סימני שקלים ועוד) ותירגמה את התפריטים של חבילת התוכנה, חבילות יישומים שמתחרות ב"אופיס" בעולם, כמו "אופן אופיס" ו-"סטאר אופיס" אינן מותאמות לעברית.
  סאן ישראל הודיעה בשנה שעברה כי היא מפתחת גירסה עברית של חבילת היישומים הקניינית "סטאר אופיס", ומסרה כי תפיץ את חבילת היישומים בשוק עוד השנה, במחיר נמוך מחבילת היישומים המתחרה של מיקרוסופט. עם זאת, גורמים המעורים בעבודת הפיתוח מסרו היום כי עבודת הפיתוח מתנהלת באופן איטי, עקב כוח האדם המצומצם המופקד על הפיתוח.


  פרסום ראשון:,
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה ""אופן אופיס" יגויר לעברית"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים