שתף קטע נבחר

מצנע נחקר במשטרה בפרשת התרומות הלא חוקיות

נחקר ביחידה הארצית לחקירות הונאה בעקבות העברת הצ'קים למסע הבחירות שלו על ידי פעיל הימין. לחוקרים אמר כי החשבון בארה"ב נועד להעברה מהירה יותר של תרומות

ראש עיריית חיפה והמועמד לראשות מפלגת העבודה, עמרם מצנע, נחקר היום (א') בשלוחה הצפונית של היחידה הארצית לחקירות הונאה בתחנת זבולון בקרית חיים.
החקירה נמשכה 8 וחצי שעות, ובתומה אמר מצנע לעיתונאים כי שיתף פעולה עם החוקרים והשיב על כל השאלות. מלשכתו נמסר כי מצנע אמר לחוקרים כי חשבון הבנק האמריקני היה אמור לשמש כדרך לזרז את העברת התרומות מארה"ב.
המשטרה זימנה את מצנע לחקירה בנוגע לפרשת הצ'קים אותם קיבל כתרומות למסע הבחירות שלו, מנכ"ל קרן חיפה, דני נוימן. פעיל הימין אביעד ויסולי מחיפה תיעד את נוימן לוקח ממנו שלושה צ'קים בניגוד לחוק מימון הבחירות במפלגות. בניסיון ה"עוקץ" שאירע לפני מספר שבועות ניסה כך פעיל הימין להעביר למטה הבחירות של מצנע תרומה בדולרים בסכום הגבוה מעל המותר בחוק.
שלושת הצ'קים היו אמורים להיות מופקדים בחשבון בנק שפתח מטה מצנע בניו יורק. עוד טרם הופקדו ההמחאות בבנק – נודע הסיפור לחדשות ערוץ 2 והם פנו למטה מצנע לבקשת תגובה. מצנע איתר את ההמחאות שנשאו מספרים עוקבים בסכום של כ-20 אלף דולרים וטען כי הוא נקי כפיים כי לא הפקיד את ההמחאות בחשבונו. ויסולי ומצנע הגישו תלונות הדדיות במשטרה.
ביחידה לחקירות הונאה הבטיחו לסיים החקירה עוד טרם מועד הפריימריס ב-19 בנובמבר, אך לא מן הנמנע שיחרגו מלוח הזמנים הצפוף.

מצנע: "רציתי לזרז העברת התרומות מאמריקה"

כשנכנס לחקירה אמר מצנע כי "מדובר בניסיון לפעול בדרכים לא דמוקרטיות כדי להשפיע על מערכת הבחירות. "אני מגיע לכאן עם האמת שלי. הכל נעשה כחוק. אני בא בניקיון כפיים בלבד, ואני לא מאמין שהחקירה תשפיע על הבחירות כי פשוט לא נעשתה מכיווני שום עבירה".
במהלך חקירתו הגיש ראש העיר מצנע לשוטרים מסמך המוכיח, לטענת לשכתו, כי חשבון הבנק בפלורידה, אליו יועדו הצ'קים הפסולים, אינו נושא את שמו של אביו בן צבי מצנע, אלא את השם מיכאל בן צבי. על פי הלשכה, מיכאל קליקסמן, חבר ילדות של מצנע, רופא במקצועו המתגורר בפלורידה, פתח עבורו חשבון בנק. עוד טען מצנע, כי בחשבון לא הופקדו כספים, למעט הפקדה חד פעמית ביום פתיחת החשבון בסך 1,000 דולרים.
לטענתו, חשבון הבנק בפלורידה היה פתרון טכני כדי להפקיד תרומות המתקבלות בארה"ב, ולזרז את העברתן למטה הבחירות בישראל. מצנע טען כי זמן פידיון תרומה בישראל – כזו שמתקבלת בהמחאה מבנק אמריקאי - הוא 21 יום ועל מכשול זה ביקש להתגבר.
מצנע ענה לכל שאלות החוקרים ואנשיו מסרו כי החקירה היתה נינוחה ועניינית. בסיום החקירה לא הודיעו החוקרים על מועד חקירה נוסף.

ויסולי: "לא ייחסו לי כל עבירה"

פעיל הימין ויסולי, יו"ר המטה החיפאי למען ארץ ישראל, אמר הערב, כי "כל פוליטיקאי שיפתח חשבון בחו"ל תחת שם בדוי יכול לקבל דרכו תרומות אסורות ולשלם דרכו חשבונות אסורים, דבר אשר ישחית לחלוטין כל מסע בחירות. מהמשטרה ומעורכי דין נמסר לי כי בגין הפעולה שעשיתי לא ניתן לייחס לי כל עבירה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מצנע. "בניקיון כפיים"
צילום: רויטרס
מומלצים