שתף קטע נבחר

בכנסת מוכנים למתקפה עיראקית

בישראל עוד לא הושלמה ההיערכות למתקפה עיראקית, אולם בכנסת כבר מוכנים: חדר הכושר במשכן יהפוך למקלט ביולוגי-כימי בתוך 20 דקות. בורג: "יש לשאוף להמשיך בפעילות פרלמנטרית סדירה". הבוקר חזרה הכנסת לפעילות בצל המתקפה בעיראק ואופציה להקדמת הבחירות. את המושב יפתח ראש הממשלה, לפני נסיעתו לוושינגטון

לאחר פגרה בת שלושה חודשים, חזרה היום (ב') הכנסת לפעילות, עם פתיחת מושב החורף. מושב הכנסת הנוכחי יעמוד תחת צל המתקפה הצפויה בעיראק ואפשרות להקדמת הבחירות.
בישראל עדיין לא הושלמה ההיערכות למתקפה עיראקית, אולם חברי הכנסת כבר מוגנים למקרה של נפילת טילים. הם ימצאו מקלט בחדר הכושר של הכנסת, שניתן להופכו בתוך 20 דקות למקלט ביולוגי-כימי. בחדר כבר נאגרו כמויות מים ונמסר כי יש במשכן גם מלאי של מסיכות אב"כ, לשימוש מי שלא תימצא ברשותו מסיכה בעת אזעקת אמת. חדר הכושר מסוגל להכיל כ-300 איש.
יו"ר הכנסת, אברהם בורג, אמר הבוקר, בשיחה עם כתבי הכנסת, כי במקרה בו יפלו טילים בשטח ישראל, על הכנסת לשאוף ולהמשיך בפעילות פרלמנטרית סדירה. "יש להמשיך בפעילות המליאה והוועדות ולשאוף שהדבר יעשה בירושלים. בזמן חירום, ייתכן שיהיה צורך במציאת פתרונות, אך דמוקרטיה ממשיכה להתנהל גם בזמן מלחמה. אנו ערוכים תוך 20 דקות להסב את כל המקלטים בכנסת לכל מצב ואינני רוצה לפרט בנושא".
נכון לעכשיו, על פי יו"ר הכנסת אין כוונה לחסן את 120 חברי הכנסת נגד אבעבועות שחורות כפי שנעשה עם כוחות ההצלה "אסור שיהיה הבדל בין הציבור לנבחר הציבור", אומר בורג. "אם יש סכנה לכלל הציבור אז נחסן את כלל הציבור. במקרה שאין סכנה - לא יחוסן איש ובכל מקרה לדעתי חברי הכנסת יהיו האחרונים להתחסן".
בשנה האחרונה תירגל משמר הכנסת התמודדות עם הסכנה הביולוגית, בעת טיפול במעטפות דואר לחברי כנסת, שנחשדו כמכילות אנתרקס.

על הפרק: מתקפה בעיראק והבחירות

המתקפה בעיראק צפויה להמשיך להעסיק את חברי הכנסת. ועדות החוץ והביטחון וכן ועדות הפנים וביקורת המדינה ידונו במוכנות העורף לתקיפה ביולוגית או כימית. חרף נסיונות ההרגעה של שרים בכירים, צפויים חברי הכנסת לתבוע תשובות ותקציבים עבור הגנת אזרחים, מיקלוט וריענון ערכות מגן.
עם זאת, המשימה החשובה ביותר של חברי הכסת היא העברת חוק התקציב לשנת 2003 עד לסוף חודש דצמבר.
המצב המדיני-ביטחוני צפוי להמשיך ולמקד את תשומת הלב. המושב ייפתח בנאום מדיני של ראש הממשלה, אריאל שרון, טרם המראתו לפגישות בבית הלבן בוושינגטון. בהמשך, יעמוד השבוע הראשון של מושב החורף בסימן טקסי הזיכרון לראש הממשלה המנוח, יצחק רבין, שיערך ביום חמישי בשעה 17:00 במליאת הכנסת, במעמד נשיא המדינה. ראש הממשלה ייעדר מהטקס בשל פגישתו נסיעתו לארה"ב.
גם אם האיומים על ישראל לא יתממשו, לא צפוי מושב שקט במיוחד. במקרה של רגיעה ביטחונית, תיתכן פרישת מפלגת העבודה מהממשלה, שתביא להקדמת הבחירות למועד שלאחר פסח, בחודשים מאי או יוני.
אירוע בולט נוסף במושב החורף יהיה מעמד ההשבעה של פרופ' עוזי אבן, כחבר הכנסת ההומוסקסואל המוצהר הראשון, שיתקיים ב-1 בנובמבר. המינוי כבר החל מעורר הדים בקרב חברי הכנסת החרדים, אבל הטמפרטורה בוודאי תעלה בעימותים חזיתיים במליאה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"מוכנים למתקפה". חברי הכנסת חוזרים
צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות
יפתח את המושב. שרון
צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות
מומלצים