שתף קטע נבחר

שרון לפלסטינים: הקורבנות שלכם מיותרים

ראש הממשלה פתח בנאום מיוחד את מושב הכנסת וקבע כי "כנופיות הטרור והרצח שהשתלטו על חיי הפלסטינים לא רוצות שלום. לדבריו: "כדי להגיע לשלום יש לעקור את שלטון הרצח ולהחליפו בשלטון של שלום. יותר מדי פעמים טמנו את ראשינו בחול. לא עוד". שריד תקף את שרון: "פעם היינו מדינה טובה יותר. זו היתה מדינה של צדק ורווחה. עכשיו קיבלנו מדינה של רווח וצדקה"

ראש הממשלה אריאל שרון פתח היום (ב') את מושב החורף של הכנסת בנאום מיוחד. שרון פנה לפלסטינים וקרא להם להחליף את משטר העריצות שמנהיג אותם, קרא להמשף האחדות הלאומית והתלונן על דורשי ההטבות הכלכליות "בשעה שהקופה ריקה".
שרון הדגיש כי "אני מתכוון לשמור על האחדות הלאומית בכל כוחנו, אבל האחדות הלאומית אינה יכולה להיות ריקה מתוכן. האחדות שלנו חייבת להיות אחדות של מטרה, אחדות של דרך ואחדות של מעשה".
בהתייחס לאיום העיראקי אמר שרון כי "יש מקום לדאגה, אבל ישראל ערוכה לכל תרחיש שזוממים אוייבנו. איננו עומדים בידיים ריקות מכלים וממעש".
על פי שרון, "האיום על ביטחונה של מדינת ישראל אינו נובע רק מהסכסוך עם הפלסטינים, הוא נובע גם מקיומם של משטרים אפלים באיזורנו שעושים כל מאמץ כדי לנסות ולהביא עלינו כליה. אני שומע את קולות הבהלה שמהדהדים מכלי התקשורת, מי שבא מבחוץ עוד יכול היה לחשוב שאנו הולכים כצאן לטבח. אין מקום לבהלה ולפטפטת שיוצרת אותה. צריך להישאר מאוחדים, לפעול יחד, בשקט ובנחישות ולעשות את מה שצריך".

"נדע לזהות שינוי"

בנושא הפלסטיני, אמר שרון כי "כולנו שואפים לסיים את סכסוך הדמים הנורא עם הפלסטינים. אפשר לעשות זאת, אבל האם המנהיגות הפלסטינית הנוכחית רוצה לנטוש את המזימה לחסל את ישראל ובמקום זאת לחיות איתה בשלום? כל ילד פלסטיני יודע בליבו את התשובה האמיתית. כנופיות הטרור והרצח שהשתלטו על חיי הפלסטינים ביוזמת הרשות והעומד בראשה לא רוצות שלום. לא לנו ולא לפלסטינים. הם המכשול לשלום. וכדי להגיע לשלום יש לעקור את שלטון הרצח ולהחליפו בשלטון של שלום. זו האמת, גם אם מרה, זו המציאות, גם אם קשה, יותר מדי פעמים טמנו את ראשינו בחול. לא עוד. מכאן, מעל במת הכנסת, אני קורא לפלסטינים ואומר להם כי הקורבנות שלכם מיותרים, הדם שנשפך, נשפך לשווא. אמרו אתם 'די'. החליפו אתם את משטר העריצות שמוליך אתכם ממפלה למפלה, מאסון לאסון. אני מבטיח לכם שהממשלה הזו תהיה ערה לכל סימן של שינוי ותדע לנצל כל פתח ואפילו סדק של שינוי כדי לממש את תקוות הדורות ולעשות שלום".
אחמד טיבי שיסע את דבריו: "אז תפסיק להרוג אותם. פעולה מוצלחת היתה לך בחאן יונס...". יו"ר הכנסת, אברהם בורג, שלא התיר קריאות ביניים, קרא את טיבי לסדר.

"אין ממה לתת"

רה"מ אמר עוד כי "לצד ההתמודדות עם בעיות הביטחון, מצויה החברה הישראלית במשבר כלכלי קשה. תפקידנו העליון הוא לגלות אחריות ורגישות. בשעה הזו לא יכול להיות שכל אחד יבוא ויתבע: 'תן, תן - כי אין ממה לתת'. לא ייתכן שכל בעל אינטרס שמגובה במעט כוח פוליטי ייאבק על נתח מהקופה הציבורית. היא ריקה. לא יתכן שביצוע פתרונות לצמיחה מחודשת ייבלמו על ידי בירוקרטיה אטומה".

"מחלוקות חינם"

בסיום דבריו, הזכיר שרון כי "בימים הקרובים יציין עם ישראל כולו בראש מורכן מצער ומבושה את המעשה הנתעב ביותר בתולדות מדינת ישראל - רצח ראש הממשלה רבין . מחלוקות חינם, חוסר סובלנות, חוסר הנכונות לוותר מעט, הקנאות, הגידוף, הובילו לאלימות הנוראה. יצחק רבין היה מפקדי שנים רבות, הוא היה ידידי שנים רבות יותר, הוא היה ראש הממשלה שלי, של בוחריו ושל אלה שלא בחרו. הוא היה אדם שתמיד שאף להתעלות מעל האינטרס המיידי, האישי, המפלגתי ושירת באמונתו את האיטרנס הלאומי. יהי זכרו ברוך".

"נאום רדוד"

יו"ר האופוזיציה ח"כ יוסי שריד, שנאם לאחר שרון, תקף אותו בחריפות. "זה היה נאום רדוד", פתח שריד. "ולמה רדוד? לא כדי להוציא את דיבתך רעה אני אומר זאת, אלא כי בנאום הזה לא היה כלום. לא היה בו סימן קלוש לדרך. ההישג היחיד שלך הוא ממשלת האחדות והקואליציה הרחבה, אבל אי אפשר להאשים אותך שלא מנית את הישגי הממשלה - פשוט כי אין לה הישגים".
שריד המשיך: "כל זמן שאתה ראש הממשלה וזו הקואליציה המצב אבוד. שלום וביטחון אלה הבטחות שגדולות עליך. שנים אמרו עליך שאתה בולדוזר. בוא תנסה להיות מכסחת דשא".
"75 ימים שבתו הנכים", אמר יו"ר האופוזיציה. "אחרי שחתמו איתכם על הסכם מצבם הורע ולא הוטב. אני שואל למה להערים עליהם? הם לא גויים, הם נכים מכאן... ומה יעשה אותו מאבטח מיכאל סרקיסוב עם שני העטים שקיבל. הוא גר בקראוון בלי גז. לשם מה העלנו אותו לארץ? כדי לתת לו חיי כלב? אני רוצה להודות לו על מה שעשה למעננו ולבקש סליחה על מה שלא עשינו למענו".
שריד הוסיף: "פעם היינו מדינה טובה יותר. זו היתה מדינה של צדק ורווחה. עכשיו קיבלנו מדינה של רווח וצדקה. אני מציע לכם בממשלה שבכל פעם שתקבלו החלטות - אל תראו רק את ערפאת, אלא תראו לנגד עיניכם גם ילד עם פולקע של עוף", סיכם.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
שרון. רמזים לשותפות הקואליציוניות
צילום: איי פי
מומלצים