שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  היום ה-3 לשביתה: הר של עופות צמח בתל אביב

  תושבי הרחובות הסמוכים לשוק הכרמל זועמים: מאז תחילת השביתה הצטברה באזור ערימה של פגרי עופות, ו"אי אפשר לצאת החוצה, כולנו פה עם חלונות סגורים". מומחה למחלות זיהומיות: "הצטברות הזבל - סכנה בריאותית"

  ביומה הרביעי, (ד') הופכת השביתה לסכנה, כשהררי הזבל שנערמים ברחובות הופכים למפגע בריאותי של ממש.
  ברחוב דניאל בתל אביב צמח לו הר של חלקי עופות שהושלכו מדוכני העופות בשוק הכרמל הסמוך. עדי ראייה סיפרו ל-ynet ששלשום עוד אספו מספר אנשים עופות מן הערימה, אך אתמול הצחנה הרחיקה את העוברים והשבים מרחק 100 מטרים לפחות מהאזור. "השביתה לא יצרה את הבעיה, היא רק החריפה אותה", מדגיש אלון, בעל חנות לדברי מתיקה בשוק. "אין פה מקום מסודר לפחים, זה אתר תיירותי, ואין פה אפילו שירותים נורמליים. הדוכנים של העופות עובדים פה עד שעה 1:00 - 2:00 בלילה, אז לבוא פעם בכמה ימים לפנות זה כוסות רוח למת".
  "אני גר ברחוב הכובשים, פינת דניאל" מספר יזהר, תושב האזור, "והשאריות של העופות נמצאים פה לדעתי כבר מיום ראשון מוקדם בבוקר, וכבר אז הם היו מסריחים. ביום ראשון עוד ליקטו מהערימה כל מיני עניים, זה היה מחזה קורע לב".
  יזהר טוען כי פנה מספר פעמים לעירייה. "הם אמרו שעוד אנשים דיברו איתם והם יודעים על הבעיה, אבל בינתיים קשה לצאת החוצה, כולנו פה עם חלונות סגורים. אנשים בלי מיזוג בבעייה, שלא לדבר על זה שהתחילו לחגוג על זה זבובים וחרקים, אני יודע מה הם יעבירו הלאה בימים הקרובים, או חתולים שאוכלים את זה ותיכף יתחילו למות פה".
  "הריח נמצא בכל השכונה", הוא מוסיף, "אני יוצא לחדר מדרגות ומשתגע. גרות פה משפחות עם ילדים, הרבה מבוגרים והרבה 'הומלסים' שישנים פה באזור על מזרנים, והם חיים בתוך זה עכשיו".
  עובדי השוק מספרים ל-ynet שעקב השביתה, הצטברה כמות גדולה של אשפה באזור, ואתמול, לאחר שנעשו פניות רבות לעירייה, הוזזה האשפה לקצה השוק, וחלק ממנה פונה. "עשו לנו טובה", קובל אלון, בעל חנות דברי מתיקה בשוק,"ובאו והזיזו הכל מאתיים מטר. היום זה עוד טוב, אתמול אף קליינט לא התקרב לחנות, אני כבר לא מריח כלום יומיים, שלא לדבר על המחלות".

  "מדובר בסכנה בריאותית"

  "זבל אורגני שמצטבר מהווה סכנה בריאותית", מוסר ד"ר סילביו פיטליק, מנהל מחלקה פנימית ג' ומחלות זיהומיות, במרכז רפואי רבין. "לא חשוב אם מדובר בעופות או בקר או בכל זבל אורגני. הסכנה העיקרית מבחינה תברואתית היא הופעה של מכרסמים, עכברים וחולדות, שהם מובילי מחלות בפני עצמם ועלולים להעביר מחלות כמו טיפוס העכברים. יש חיידקים ונגיפים שונים שנמצאים במכרסמים, שהם מאגר של מחוללי מחלות.
  "קיים סיכון שחיידקים שנמצאים בעופות יגיעו אלינו על ידי זבובים – חיידקים שגורמים לשלשולים, או סלמונלה, חיידק שנמצא בבשר, זבובים שמתרבים בעופות מובילים באמצעות רגליהם את החיידקים, ועוד לא דיברנו על הסירחון הבלתי נסבל ובפגיעה הברורה באיכות החיים.
  "כמובן שאכילת הבשר היא מסוכנת. הריקבון עצמו הוא תהליך שמתרחש כתוצאה מפעילות חיידקים, ואכילה ממוצרי בשר שנמצא בשלב ריקבון עלולה לגרור מחלות מעיים, שנגרמות כתוצאה מחשיפה לרעלנים קטלניים שנוצרים על ידי חיידקים, כאלה כמויות מזעריות מהן עלולות להרוג בנאדם".
  למרות פניות ynet לא ניתן היה לקבל את תגובת עיריית תל אביב לידיעה.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  תל אביב. היום
  צילום: סמדר שילוני
  "כולם עם חלונות סגורים"
  צילום: סמדר שילוני
  מומלצים