שתף קטע נבחר

הרב עובדיה תקף בחריפות את מבקריו של ישי

טפשים, חצופים ונבלים - אלה רק חלק משמות התואר שהצמיד הרב לתוקפיו של יו"ר התנועה אלי ישי, בעקבות הסכמתו להעניק לברק רשת בטחון

"טיפשים מטופשים, מסיתים ומדיחים, בעלי לשון הרע, בעלי רכילות, חצופים ונבלים" - כך כינה אתמול (יום ג') הרב עובדיה יוסף את ערוצי הרדיו הפיראטיים של ש"ס. הרב אמר את הדברים בעקבות הביקורת הקשה שנמתחה על יו"ר ש"ס, אלי ישי, בשל הסכם רשת הביטחון עם ראש הממשלה, אהוד ברק.
"והנה הערוצים האלה, שאנחנו נלחמים בשביל קיומם, פתאום יש להם ביקורת, למה אנחנו הולכים עם ברק? למה אנחנו נותנים לו רשת של ביטחון ולמה, ולמה, ולמה", אמר הרב יוסף בשיעורו השבועי בבית המדרש "יחווה דעת". "אני הוריתי לו (לאלי ישי) שיעשה את זה... יש להם קושיות שיבואו אלי, אתן להם בשיניים שלהם... מי שמדבר עליו, מדבר עלי... אלה הערוצים שמדברים עליו, אסור לשמוע אותם, צריך לסגור אותם!!".
הרב התייחס לטענות כאילו ישי פועל בניגוד לדעתו, ואמר: אני לא מתחרט שמיניתי אותו..., הוא מוסר את נפשו, הוא מאה אחוז... הוא מתפלל איתי כל יום שחרית, ואחרי זה יושבים יחד ומגבשים הכל".
על הטענות המושמעות מידי יום בערוצים הפיראטיים כאילו ש"ס לא דואגת מספיק לאריה דרעי, אמר הרב: "זה לא תלוי בנו, מה שתלוי בנו אנחנו עושים. אני אוהב אותו כמו הבן שלי... הם ילמדו אותי איך צריך לעשות בשביל ר' אריה?".
הרב התייחס גם לביקורת כאילו ש"ס היתה צריכה להתנות את מתן רשת הביטחון לברק בהענקת חנינה לדרעי, ואמר: "מה יגיד ברק, בית המשפט זה האליל שלו.. אנחנו עושים בחוכמה ובתבונה, בצורה חוקית, כדי שיוכל לצאת בשלום".
מאז כניסתו של דרעי לכלא מושמעת בערוצים הפיראטיים החרדיים ביקורת קשה על חברי הכנסת של ש"ס, לפיה אינם פועלים מספיק למען שחרורו. בשבוע שעבר הוציאו גדולי התורה האשכנזים איסור על החזקת מכשירי רדיו. איסור זה התפרש כיוצא גם נגד ערוצי הרדיו החרדיים.
הסמכות הרוחנית החרדית הבכירה, שמאפשרת את המשך השידורים, היא הרב עובדיה יוסף. בהנהגת ש"ס התגבשה ההחלטה להקים ועדת פיקוח רוחנית, שתיתן הכשר לערוצים ותאסור על שמיעת אלה שיסרבו לקבל את פיקוחה.

הביקורת על ישי

דבריו של הרב עובדיה באו בעקבות ביקורת קשה של פעילי ותומכי ש"ס על יו"ר התנועה, אלי ישי, ואפילו על הרב עובדיה יוסף בעקבות ההסכם של ש"ס עם ישראל אחת, על פיו תיתן ש"ס רשת ביטחון לממשלה למשך ארבעה שבועות. הביקורת נגד המהלך הפוליטי הוטחה במסגרת שידורי "ערוצי הקודש" של התנועה.
הטענה המרכזית: "ש"ס נותנת יד לאהוד ברק, שהרים יד בתורת ישראל, ומצילה אותו מנפילה". עוד נטען כי ש"ס שוב משתפת פעולה עם השמאל ובוגדת במחנה הלאומי וכן כי האינטרס היחידי של ישי הוא למצוא חן בעיני "הציבור הנאור".
מאזינים שעלו לשידור מתחו ביקורת חסרת תקדים גם על מנהיגה הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף. "עם כל הכבוד למר"ן", אמר אחד מהם, "בנושא הזה הוא דעת יחיד וכל גדולי התורה סוברים אחרת. כתוב בתורה 'אחרי רבים להטות' וכתוב 'יחיד ורבים הלכה כרבים'", אמר אחד המאזינים.

"אם אריה היה, הכל היה שונה"

בתוך כך נודע כי פעילי ימין מתכננים לפתוח בקמפיין נגד יו"ר ש"ס, ואולי אף להציב משמרת מחאה מול ביתו. גורמים מהימין מדגישים כי בשום פנים ואופן לא יתקפו את הרב עובדיה יוסף - לקח מהקרע העמוק של הימין עם הרב, בעקבות ההפגנות של אנשי יש"ע סמוך לביתו בזמן הסכם אוסלו.
גם עניינו של דרעי השתרבב לדיון בציבור הש"סניקי. "אם אריה היה, הכל היה שונה, קודם כל הוא היה פותר את הבעיה עם הפלסטינים ואחר כך מטפל בברק ובמהפכה 'החולנית' שלו".
פעילים בש"ס טענו כי ההנהגה הנוכחית של התנועה מזיקה למאבק לשחרורו של אריה דרעי. בין היתר הסבירו כי אם ש"ס לא היתה נותנת רשת ביטחון לברק, הליכוד בראשות אריק שרון היה מצטרף לממשלת חירום, מה שהיה מוביל להתפטרותו של שר המשפטים, יוסי ביילין, ולמיניו של שר משפטים אחר שיסכים לשקול בחיוב מתן חנינה לדרעי.
בהקשר זה ראוי לציין כי במתן רשת הביטחון לברק הצליח אלי ישי למנוע את האפשרות שתוקם ממשלת אחדות לאומית בהנהגת שרון וברק שתכהן תקופה ארוכה. מהלך כזה היה גורם לדחיית הבחירות עד לאחר צאתו של אריה דרעי מהכלא, יציאה שמשמעותה קץ הנהגתו של ישי.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
ישי. מנסה להרגיע
צילום: איי פי
יוסף. כועס על הביקורת
מומלצים