שתף קטע נבחר

הרב אלישיב פסק ללימור לבנת

הפסיקה, לשרה שהגיעה אל הרב עטויה במטפחת ראש: מותר לעצור תקציבים למוסדות חרדים שמסרבים לקבל תלמידים מעדות המזרח. פרשת השבוע על מצוקת הציבור החרדי: החסידים נגד הליטאים, הליטאים נגד הליטאים וההתפקדות המאסיבית לליכוד. אבל במקוואות השמחה רבה נוכח הצטרפות ההומסקסואל הראשון לכנסת

מסוכסכים ומבולבלים, יציינו השבוע בציבור החרדי את ימי ה"יארצייט" של שני מעצבי החרדיות הגדולים החזון אי"ש - הרב אברהם ישעיהו קרליץ שנפטר לפני 49 שנה, והרב אלעזר מנחם שך שנפטר לפני שנה.
שורת אירועים מעידה על מצבו של הציבור החרדי: ההתפקדות המתוקשרת של אלפי חרדים לליכוד, שהמחישה את העובדה הידועה אודות אכזבת הציבור החרדי משני פלגיה של סיעת "יהדות התורה המאוחדת", זה החסידי (אגודת ישראל) וזה הליטאי (דגל התורה). גם אלה כבר מזמן התפצלו לחמישה, כשכל אחד מחברי הכנסת החרדים פועל כסיעה עצמאית. בנוסף, המאבק בין חסידים לליטאים על השליטה ב"חינוך העצמאי" הגיע לעוצמות לא מבוטלות, עד כדי התקפות עקיפות על גדולי הרבנים עצמם. כך גם המאבק בין ליטאים לליטאים, שהוביל לביטול עצרת הענק שתוכננה להיערך לזכרו של הרב שך ביום ראשון. היחידים בציבור החרדי שמוצאים נקודת אור בשלל האירועים המתחוללים ביהדות החרדית האשכנזית הם ותיקי ש"ס שמקניטים: "מה היה אומר עכשיו הרב שך? עדיין הוא היה אומר שהספרדים לא ראויים להנהגה?".

פסק הלכה ללבנת

מנהיג הציבור הליטאי, הרב יוסף שלום אלישיב, העניק השבוע פסק הלכה ייחודי ותקדימי לשרת החינוך לימור לבנת, על פיו מותר לעצור תקציבים למוסדות חרדים שמסרבים לקבל תלמידים מעדות המזרח.
ביום חמישי הגיעה השרה לבנת אל ביתו של הרב אלישיב בסמטה סמוכה לשכונת מאה שערים. לבושה בשמלה שחורה ארוכה ועטויה במטפחת ראש, הוכנסה שרת החינוך מדלת אחורית ונסתרת אל בית הרב. במוקד הפגישה עמדה בקשתו של הרב אלישיב משרת החינוך שלא יופעל לחץ על המוסדות החרדיים לשלב לימודי חול במערכות הלימודים.
במהלך השיחה עלתה גם בעיית הבנות הספרדיות שלא מתקבלות לתיכונים החרדיים לבנות (סמינרים), הרב אלישיב והשרה דנו בדרכים לפתרון הבעיה והרב אלישיב פסק: מותר לעצור תקציבים למוסדות חרדיים, שלא יקבלו בנות ספרדיות ובנים ספרדים. לא ברור כיצד תוכל השרה בממשלת ישראל לממש את פסיקתו של הרב אלישיב שמתבססת על התקנון הפנים חרדי על פיו מחויבים הסמינרים לקבל 30 אחוז בנות ספרדיות, אך לפחות ברמה הערכית מדובר בעליית מדרגה של המאבק שמנהל הרב אלישיב למען הבנות הספרדיות.
ועוד שני דברים הולידה הפגישה הזאת, סגן שרה פגוע ואולי גם עקיצה קטנה מכיוונו של הרב אלישיב אל הציבור החסידי. סגן שרת החינוך, ח"כ אברהם רביץ, נפגע עד עמקי נשמתו מהעובדה שהוא, כנציגו של הרב אלישיב במשרד החינוך לא הוזמן לפגישה עם לבנת. בכיר בדגל התורה הסביר: "הרב אלישיב רצה לדבר עם השרה על ההתנגדות להכנסת לימודי חול לבתי הספר החרדים, אז בשביל מה להזמין את רביץ כדי שיגיד שהוא דווקא תומך?".
בנוסף, היה כבר מי שפירש את הפסיקה של הרב אלישיב, גם כספיח למאבק האימים בין נציגיו הליטאים של הרב אלישיב לבין חסידות גור על השליטה בחינוך העצמאי, שכן ברבים ממוסדות החינוך החסידיים כלל לא מקבלים תלמידות ספרדיות, אפילו לא על בסיס מכסת מינימום. אלו מצידם כבר החלו בטפטוף ביקורת על הרב אלישיב בשל העובדה שמנהיג הציבור הליטאי נפגש עם אשה, עובדה מפתיעה, (למרות שהרב אלישיב מקפיד לקבל נשים בקבלות הפנים שלו), שנזקפת לזכותו של יועץ השרה לענייני חרדים חזי שנלזון, שהצליח לעשות את הבלתי יאומן ולהכניס את לבנת לפגישה שארכה כרבע שעה, זמן שיא במושגים של הרב אלישיב.

האבל ומלחמות היהודים

מאות עצרות מספד, קינה והתעוררות נערכו בשנה האחרונה לזכרו של הרב שך, אבל העצרת המרכזית, אירוע בעל חשיבות רבה בבניית העוצמה הפנימית של הציבור החרדי בוטל. הסיבה, גרסה ראשונה: מספר רבנים מהבכירים ביותר בציבור הליטאי ביטלו את השתתפותם בעצרת, ואנשיו של הרב אהרון לייב שטיינמן המנהיג הליטאי השני בעוצמתו, לא רצו בקיומה של עצרת שהייתה מצטיירת כאירוע הכתרה של הרב אלישיב והפעילו לחצים שונים לביטולה, ובסופו של דבר גברו על החצר החזקה של הרב אלישיב.
הסיבה, גרסה שנייה: הרב אלישיב דווקא רצה לחזק את הרב שטיינמן בעצרת, לאחר השנה הקשה שעבר האחרון כשהותקף מכל עבר על מגמותיו הפשרניות ובעיקר על תמיכתו בחוק טל. על פי התוכנית הוא היה אמור לקום ולעזוב את האירוע לאחר נאומו של הרב שטיינמן כדי להמחיש שבא במיוחד לכבודו. הרבנים הליטאים שביטלו את השתתפותם עשו זאת כדי לא לסייע בחיזוקו של הרב שטיינמן והרב אלישיב החליט על ביטול העצרת כדי לא לפגוע בכבודו של הרב שטייינמן.

"להוציא מהארון" את המתפקדים לליכוד

גם אלפי החרדים שהתפקדו לליכוד ונטלו חלק בולט בבחירות הפנימיות של המפלגה החילונית הוסיפו לבלבול השורר בציבור החרדי. השבוע הופצו פשקווילים ש"הוציאו מהארון" את החרדים שהתפקדו לליכוד. תחת הכותרת "אוי לאותה בושה" נכתב: "הזדעזענו לשמוע אודות הצטרפותם של נערים ונערות, אברכים ונשותיהם לפעילות המפלגתית בליכוד". לפשקוויל מצורפת רשימה ראשונה של עשרות חרדים ובחלק מהמקרים גם רעיותיהם שהצטרפו לליכוד. הרב אלישיב כבר הבהיר כי הוא מתכוון לצאת למאבק נגד התופעה. בין היתר מתוכנן עיון מעמיק ברשימות הממוחשבות של מתפקדי הליכוד כדי לאתר את שמותיהם של בחורי הישיבות שהתפקדו לליכוד. נוהל דומה לזה שהופעל בעבר כדי לאתר במחשבי משרד התחבורה בחורי ישיבות שהוציאו רישיון נהיגה בניגוד להוראתו של הרב שך.

יציאת השבת

פתיחת מושב הכנסת והידיעה על הצטרפותו הצפויה של ח"כ ההומוסקסואל המוצהר הראשון פרופסור עוזי אבן אל מושב נבחרי העם, סחטה מהחרדים הרבה "בדיחות מקווה" ("אצלו לפחות יש מי שיכול לראות אם מילה זו מילה") שלא היו ראויות להתייחסות אלמלא נטל בהן חלק גם דובר ש"ס איציק סודרי שאמר, לציטוט, כי "בני טמקין שהקדים ברשימת מרצ את אבן, ויתר על מועמדותו לטובת המועמד ההומוסקסואל שכן הוא פחד לעמוד לפניו ברשימה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב אלישיב. פסק הלכה לשרה לבנת
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
לבנת. בשמלה לבית הרב
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים