שתף קטע נבחר

עשרות פצועים בעימותים קשים בחוות גלעד

המתנחלים הצליחו להוציא מכלל פעולה מנוף שהובא למקום, אולם כוחות הביטחון פינו מבנה של בית כנסת והרסו סככה שהיתה במאחז. עד כה נפצעו 24 שוטרים וחיילים ו-17 מתנחלים בעימותים קשים במאחז. קודם לכן קראה מועצת יש"ע למתנחלים להמשיך במאבק "תוך הקפדה בכבודם ובגופם של חיילי צה"ל"

פינוי המאחז "חוות גלעד" התחדש הבוקר (יום א') ואיתו העימותים בין מאות מתנחלים לכוחות הביטחון. עד כה נפצעו באורח קל 24 שוטרים וחיילים ו-17 מתנחלים בעימותים קשים. עד כה פונה בית כנסת, נהרסה סככה אולם שתי מכולות עדיין ניצבות במקום. 9 מהמתנחלים נעצרו.
הבוקר הציתו המתנחלים שדות קוצים במספר מוקדים באזור והבעירו צמיגים. מספר מתנחלים גם יידו בקבוקי מים על השוטרים והתיזו לעבר השוטרים צבע אדום.
השוטרים והחיילים המשיכו בפעולות הפינוי ללא נשק, כשהם מקיפים את המכולות והסככה באמצעות טבעת אנושית שיצרו. במהלך הפינוי שברו מספר מתנחלים את המנגנון של אחד המנופים וכך נדחה פינוי המכולות.
לאחר שהמתנחלים חסמו גם את דרכו של בולדוזר שהובא למאחז, הוזעקו למקום שוטרי מג"ב שפינו את המתנחלים בכוח, תוך שימוש באלימות פיסית.
לאחר שגם המנגנון ההידראולי של הבולדוזר שהובא למקום נהרס, הובא למאחז ג'יפ של צה"ל שנסע שוב ושוב על הסככה שמחברת בין המכולות, עד אשר הרס את כולו. לאחר שהג'יפ הרס את הסככה, נפלו חלק מהמתנחלים על הרצפה כשהם ממררים בבכי. לאחר שנהרסה הסככה, הקיפו המתנחלים את מפקד מחוז ש"י, ניצב שחר איילון, וקראו לעברו: "כל הכבוד לצה"ל, צבא ההגנה לפלסטין". אלמנתו של גלעד זר, הגר, קראה לעבר איילון, שפיקח על הכוחות: "כל התמונות שהיו פה ילוו אותך כל ימי חייך". ועוד היא אמרה: "אנחנו נשמור את הכוחות שלנו לבנייה מחדש". איילון אמר ל-ynet כי הנחה את השוטרים לנהוג באיפוק במהלך הפינוי.
לאחר שנהרסה הסככה, הקיפו עשרות נערים את המקום עם דגלי ישראל, כשהם שרים: "עם ישראל חי".
המתנחלים דיווחו על אלימות קשה מצד שוטרי מג"ב. משה זר, אביו של גלעד ז"ל, אמר ל-ynet בבכי כי הוא מסתכל בכאב על "הפינוי שנעשה באכזריות רבה. הם הרסו את האנדרטה לזכר הבן שלי ועל זה אני לא אסלח להם".

העימות הלילי

החל משעות הבוקר, חסמו כוחות צה"ל את הצירים המובילים למאחז על מנת למנוע ממתנחלים להגיע למקום כדי למנוע את פינוי המבנים במאחז, לאחר שהלילה נפצעו קל כ-30 שוטרים וחיילים, ו-15 מתנחלים בעימותים שפרצו במקום. חמישה קטינים הועברו לחקירה במשטרת מחוז ש"י בחשד להתפרעויות.
בתגובה, התכנסו לפנות בוקר ראשי מועצת יש"ע לישיבת חירום וקראו למתנחלים להמשיך ולפעול נגד הריסת המבנים במאחז "חוות גלעד", "תוך הקפדה מוחלטת בכבודם ובגופם של חיילי צה"ל". מועצת יש"ע הודיעה כי חוות גלעד תוקם גם אם תפונה. לדברי המתנחלים, הם כבר הזמינו עצים להקים מחדש את המאחז במקום אחר.

עימות לילי

הלילה השהו כוחות צה"ל והמשטרה את פינוי המאחז בתום עימותים קשים עם כאלף מתנחלים.
אמש, סמוך לשעה 19:00, נסגר הצומת המוביל ל"חוות גלעד", והצבא הכריז על המקום כעל שטח צבאי סגור. כוחות רבים של צבא ומשטרה החלו להרוס את שתי הסככות שבמקום באמצעות טרקטורים ודחפורים. לאחר מכן החלו לפנות את המכולות שבמקום ולהרוס סככה נוספת. השוטרים והחיילים שמשתתפים בעימות גררו על הרצפה את חלק מהמפגינים, שניסו למנוע את ההרס. המפגינים השתטחו מתחת לדחפורים בניסיון להפריע לתנועתם. בתום העימות, פינו כוחות הביטחון מספר מכולות וסככות, אולם לא הצליחו להשלים את פינוי המאחז.
מהמשטרה נמסר הבוקר כי "שוטרי מחוז ש"י הונחו ונהגו באיפוק רב, כשעלו על הגבעה בלא כל אמצעי פיזור, למעט המדים שעל גופם, אך שם הם נתקלו בהתנגדות אלימה שכללה תקיפות ודחיפות, והשלכת אבנים וחפצים שונים על השוטרים, תוך הטחת עלבונות קשים כלפי השוטרים, ולמרות זאת, השוטרים נהגו איפוק רב והשתמשו בכוח סביר".
מקורות בקרב המתנחלים מדווחים כי משה זר, אביו של גלעד זר ז"ל שנרצח באינתיפאדה ושעל שמו נקרא המאחז - התמוטט במהלך הפינוי וטופל במקום באמבולנס.
אמש נמסר מהמשטרה כי שבעה שוטרים נפצעו באורח קל מהשלכת אבנים וחפצים לעברם, חמישה מהם פונו לבית החולים "מאיר" בכפר סבא. מאוחר יותר נפגעו חיילים ושוטרים נוספים. שתי חיילות ושני אזרחים טופלו בבית החולים "בילינסון" בפתח תקוה.
דוברי המשטרה טענו כי השוטרים עלו למאחז "בלי אלות ובלי נשקים כדי להרגיע את השטח - אבל זה לא עזר".
המתנחלים בקשו למנוע את פינוי הסככות שבמקום, כדי שיוכלו להמשיך לעבד את השדות. צה"ל, שפינה ביום חמישי קראוונים מהמאחז, תכנן לפנות את הסככות ביום שישי בבוקר, ואולם חזר בו בשל היערכות המתנחלים במקום. במהלך סוף השבוע נשארו במקום כמה עשרות צעירים, ומיד לאחר שהגיעו כוחות צה"ל לפנות את המאחז הועברה בקשר של המתנחלים קריאה למתגוררים באיזור לתגבר את המאחז. בעקבות הקריאה זרמו למקום מתנחלים רבים. משפחת זר, שהקרקע נמצאת בבעלותה, קראה למתנחלים להגיע למקום "ולסייע בהקמת מאחז חדש".

בן אליעזר: מגנה הביריונות

שר הביטחון, בנימין בן אליעזר, אמר כי הוא מגנה בחריפות את תוקפנותם של המתנחלים כלפי כוחות הביטחון, העיתונאים והאזרחים בחוות גלעד. בן אליעזר הוסיף כי הוא קורא להנהגת המתנחלים לשים קץ "לתופעות הביריונות ופריעת החוק".
מלשכת רה"מ נמסר כי "ישראל היא מדינת שומרת חוק וכל פגיעה בצה"ל, כוחות הביטחון והמשטרה היא פגיעה בשלטון החוק ויש לגנותה בכל תוקף". עוד נאמר בהודעה כי "גם מחאה מוצדקת ככל שתהיה חייבת להיות במסגרת החוק".
פינוי המאחזים, שהכריח פעילות של צה"ל בשבת, גרר ביקורת חריפה מצד ח"כים דתיים שתבעו לפטר את בן אליעזר.
גורמים בקרב המתנחלים אמרו כי "שר הביטחון רימה אותנו. היה לנו הסכם איתו על פינוי חלקי, ושרק הקראוונים יפונו והסככות ישארו לצורך עבודה חקלאית, אבל הוא הפר את ההסכם".
ממועצת יש"ע נמסר כי היא "מגנה בחריפות את גילויי האלימות. ביקשנו שההתנגדות לפינוי החווה תהיה פאסיבית בלבד תוך הקפדה כל כבוד החיילים והשוטרים. אנו מאשימים את בן אליעזר כי הוא פועל על רקע פוליטי נגד המתיישבים. הוא כנראה התאכזב מחוש האחריות שגילינו במהלך המאבק ביום חמישי ורצה תמונות של מאבק אלים".

מאבק ממושך

המאבק על פינוי המאחז החל בסוף השבוע שעבר. לאחר שפינה קרוב ל-20 מאחזים בלתי מאויישים, החליט שר הביטחון בנימין בן אליעזר לפנות גם מאחז מאוייש - ובחר ב"חוות גלעד".
במאחז, שממוקם בשומרון בין קדומים לעמנואל, נמצאים דרך קבע איתי זר, אחיו של גלעד זר ז"ל - ומספר חברים של זר. בשבועות האחרונים הצטרפו גם כמה משפחות, כולל אלמנתו של גלעד.
ביום חמישי בבוקר, מועד הפינוי המתוכנן, התייצבו במקום מאות צעירים וראשי מועצת יש"ע. בין חלק מהצעירים לבין הצבא החלו עימותים, בעוד ההנהגה מחפשת פשרה.
בסופו של דבר פינו כוחות צה"ל כמה קרוואנים מהמאחז. המתנחלים טענו כי הפינוי נעשה במסגרת פשרה לפיה במקום יישארו כוחות צבא ויושבי המאחז יקבלו אישור להמשיך בפעילות חקלאית. לעומת זאת, גורמים המקורבים לשר הביטחון טענו כי לא הושגה פשרה וכי המאחז יפונה בסופו של דבר בצורה מלאה.
שר הביטחון אף ביקש ממפכ"ל המשטרה, רב ניצב שלמה אהרונישקי, לפתוח בחקירה נגד מתנחלים שהפריעו לפינוי המאחז. בן אליעזר מתכנן להמשיך בפינוי המאחזים המאויישים, וביום שני אמור להיות מפונה המאחז "גבעת אסף".

בהכנת הידיעה השתתפו פליקס פריש, דיאנה בחור, סמדר שמואלי, אטילה שומפלבי וסמדר שילוני

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הפינוי והזעקות
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
שוטרי מג"ב הגיעו לסייע
צילום: רויטרס
מומלצים