שתף קטע נבחר

הרב מלמד: דבריי לא היו בגדר פסק הלכה מחייב

ראש ועד רבני יש"ע, שקרא לחיילים לסרב פקודה לפינוי יישובים, מבהיר את דבריו: זו היתה רק הצעה לוועד הרבנים. ראש אחת מישיבות ההסדר: "הוא מחפש סולם לרדת מהעץ"

לאחר הסערה התקשורתית שעורר פרסום פסק ההלכה, הקורא לסרב פקודה לפנות יישובים, טען אמש (ג') הרב זלמן ברוך מלמד, ראש ועד רבני יש"ע, שלא התכוון כי עמדתו ההלכתית בעניין תפורסם כפסק הלכה מחייב.
פרסום דברי הרב על ידי תלמידיו גרר אחריו גל של ביקורת, ובכלל זה דרישות ליועץ המשפט לממשלה לפתוח נגדו בחקירה. גל של ביקורת הגיע גם מחוגי המתנחלים ומקרב ראשי ישיבות ההסדר ורבני המכינות הקדם צבאיות.
אתמול אמר הרב לתלמידיו כי טעו כשפרסמו את עמדתו ההלכתית בנושא כפסק הלכה. הוא טען בפניהם שהדברים שפורסמו היו הצעתו לוועד רבני יש"ע, אולם משלא התקבלו על ידם, הוא קיבל את החלטתם להסתפק בקריאה לחיילים לבקש ממפקדיהם להשתחרר ממשימות פינוי מאחזים. הרב מלמד הבהיר לתלמידיו שהוא התנגד לפרסום, שכן הוא אינו מתכוון לפעול מאחורי גבם של הרבנים האחרים בוועד.
תלמידיו של הרב, שפרסמו בסוף השבוע את פסק ההלכה באתר האינטרנט שהם מפעילים, דיווחו כי נוסח הפרסום שונה אתמול, וכעת הוא מוצג כעמדה הלכתית שהובאה על-ידי הרב מלמד, אך לא כפסק הלכה סופי ומחייב.

ניסיון למנוע גילוי דעת נגדי

במקביל פנו תלמידי הרב לרבנים שונים ברחבי הארץ וניסו למנוע פרסום של גילוי דעת נגדי. את גילוי הדעת ארגן סא"ל (מיל') הרב אלי שנוולד, מישיבת ההסדר בחיספין. הרב שנוולד פנה לראשי ישיבות הסדר והמכינות הקדם צבאיות ולרבנים נוספים כדי שייצאו בפומבי נגד פסיקתו של הרב מלמד הקוראת לסירוב פקודה. התלמידים הסבירו שהרב מלמד לא ידע שהרב אברהם שפירא, ראש ישיבת מרכז הרב, לא חידש את פסיקתו משנת תשנ"ה, המחייבת ממילא סירוב פקודה. בנוסף טענו שהרב מלמד הבהיר כי הוא לא קרא לחיילים לסרב פקודה, אלא רק אמר שזו עמדתו.
אחד מראשי ישיבות ההסדר אמר בהקשר זה: " זה נשמע כל כך מגוחך, הרב מלמד מחפש דרך למזער את הנזק ומחפש סולם לרדת מהעץ - אבל הוא לא באמת חזר בו".
ממזכירות ישיבת בית אל בראשותו של הרב מלמד נמסר בתגובה כי "הרב אינו חוזר בו מדבריו. לדעתו האישית, צריך לסרב פקודה לפינוי מאחזים, אלא שדבריו פורסמו לא כראוי והוצגו כפסק הלכה". עוד נמסר מישיבתו של הרב מלמד: "זו עמדתו, אך העמדה המחייבת למעשה היא זו שפורסמה על ידי ועד רבני יש"ע. הרב הוא אדם שעומד על דעתו. הוא לא מחפש לרדת מעצים ולא נבהל מתקשורת".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא התכוונתי לפרסם פסק הלכה. הרב מלמד
מומלצים