שתף קטע נבחר

שנתיים מאסר לגבר שאנס בת 13 "ברוח טובה"

האיש הודה והורשע שאנס את בתה של בת זוגו. בביהמ"ש טען: היחסים היו ביוזמתה. פרקליטו: היחסים היו "ברוח טובה ובהסכמה". התובעת גם היא הצטרפה לקביעה הזו והשופטים, מצידם, התחשבו בעברו הפלילי העשיר "ונסיונותיו להשתקם".המועצה לשלום הילד: המסר הוא שמבוגרים יכולים לקיים יחסי מין עם ילדים ולצאת מזה בעונש קל

עונש ראוי? גבר בן 40 שהורשע באונס ילדה בת 13 נידון היום (ה') לעונש של שנתיים מאסר וקנס של 20 אלף שקלים. בבית המשפט אמר פרקליטו של הנאשם שהיחסים בין מרשו ובתה של בת זוגו "נעשו ברוח טובה ובהסכמה וללא כפייה". באופן מפתיע הצטרפה גם התובעת לקביעה וכתבה: "הנאשם לא כפה עצמו על המתלוננת".
על פי כתב האישום, אנס האיש את הילדה במשך תקופה של כארבעה חודשים. עוד נודע בבית המשפט, שגם לאחר שהוגשה נגדו תלונה במשטרה, והוא התחייב שלא ליצור עימה כל קשר - הוא הפר את ההתחייבות ויצר קשר עם הילדה. הוא אף איים עליה ובטרם נחקרה על ידי חוקרת הילדים אמר לה שהמשטרה והפסיכולוגים עשויים "להפיל" אותה בחקירה.

"היחסים היו ברוח טובה"

האיש, תושב מרכז הארץ, הודה בחקירתו שקיים יחסים עם הילדה. במשפט טען שהיחסים לא היו ביוזמתו אלא ביוזמתה של הילדה. פרקליטו, עו"ד שחר מנדלמן אמר בבית המשפט שלילדה לא נגרם נזק פיזי כתוצאה מהמעשים וכי "כל המעשים נעשו ברוח טובה ובהסכמה וללא כפייה". עו"ד מנדלמן הוסיף שהגבר לא איים או הכה את הילדה כדי שזו תסכים למעשיו ושחלק מהקשר בינהם היה ביוזמתה.
באופן מפתיע, גם התובעת במשפט, עו"ד נינה בסן, שביקשה להטיל על הנאשם עונש של ארבע שנות מאסר, ציינה שהוא לא כפה את עצמו על המתלוננת, והיא בעצם "הסכימה לקשור אתו יחסים".
השופטים קיבלו טענות אלה וכתבו בגזר הדין שיש להביא בחשבון כי המעשים לא היו מלווים ביסודות של כפייה או הפחדה. השופטים גם התחשבו בהיבט השיקומי של המקרה ובעובדה שמדובר באדם שלו עבר פלילי עשיר בעבירות סמים, אלימות ורכוש, אשר מנסה להשתקם.

המועצה לשלום הילד: זה אונס, לא הרצת מניות

ד"ר יצחק קדמן, מהמועצה לשלום הילד, אמר בתגובה: "זה לא יכול להיות שלעבירה מסוג אינוס מקבלים עונש קל כאילו מדובר במישהו שהריץ מניות. זה פשוט עולה מגזר דין כזה, כי חייהם של ילדים וילדות בישראל הוא הפקר. הטיעון שהדברים נעשו בהסכמה, אין לו על מה לסמוך, מכיוון שהמחוקק קבע שכל קיום יחסים מתחת לגיל 14, הוא אונס, ועל אונס יש ענישה הקבועה בחוק. בנוגע לכך שלא השתמש בכוח, ושהייתה כביכול הסכמה, הרי שאנחנו יודעים שעבירות מין כלפי ילדים נעשות ללא שימוש בכוח כלל. די לילדים בסמכות של המבוגר והעובדה שיחסי הכוחות בלתי שווים כדי שהם 'יסכימו' למעשים ולא צריך לאיים עליהם בסכין. מה המסר מפסק דין כזה, שמבוגרים יכולים לקיים יחסי מין עם ילדים ולצאת מזה בעונש כ"כ זול? אני לא מבין את התביעה, ובמיוחד לא את בית-המשפט, וכאשר נקבל את גזר הדין לידינו נקרא אותו היטב ואם באמת נחשוב שמדובר בעונש בעייתי, נפנה לפרקליטות המדינה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר אזולאי
התובעת והסניגור הסכימו: לא היתה כפייה
צילום: מאיר אזולאי
מומלצים