שתף קטע נבחר

ליברמן: אתמוך בתקציב - ואדרוש ששרון יתפטר

כך אומר ל-ynet מי שנחשב ל"לשון המאזניים", שלה זקוק ראש הממשלה בהצבעה הגורלית על התקציב מחרתיים, בעקבות הודעת העבודה כי תתנגד. שרון: "אם אי אפשר יהיה לשמור על ממשלת האחדות, נלך לממשלה צרה, ואם גם זה לא יתאפשר, נלך לבחירות מוקדמות במהירות האפשרית"

האם ישראל מתקרבת לבחירות? התמונה הפוליטית הולכת ומסתבכת ככל שמתקרבת ההצבעה על תקציב המדינה ביום רביעי הקרוב. יו"ר "האיחוד הלאומי-ישראל ביתנו", ח"כ אביגדור ליברמן, שמפלגתו היא "לשון המאזניים" שלה זקוקה הממשלה, הודיע בצהריים (יום ב') כי סיעתו תתמוך בתקציב בהצבעה - אולם לא תעניק לראש הממשלה שרון רשת ביטחון.
"הדרישה שלי בתמורה לתמיכה בתקציב היא שראש הממשלה יתפטר", אמר ליברמן ל-ynet.
בפתח ישיבת הסיעה בנושא אמר ליברמן, הנחשב למקורבו של בנימין נתניהו: "המשמעות של מדינה ללא תקציב היא חמורה. אני לא רוצה לראות את ישראל במצב של ארגנטינה. לקואליציה ולאופוזיציה ישנה אותה המדינה".
ראש הממשלה אריאל שרון אמר היום כי "אם אי אפשר יהיה לשמור על ממשלת האחדות, נלך לממשלה צרה, ואם גם זה לא יתאפשר, נלך לבחירות מוקדמות במהירות האפשרית". שרון אמר כי ינהל משא ומתן עם כל המפלגות האפשריות בעניין ההצבעה על התקציב - ובמקביל ינהל משא ומתן לצורך הקמת ממשלה צרה.
שרון שב אחר הצהריים על הקו התקיף מול העבודה, שהחליטה להתנגד לתקציב שיובא להצבעה בקריאה ראשונה, ואמר בסיעת הליכוד: "מי שלא ינהג באחריות בהצבעה על תקציב המדינה לא יהיה חבר בממשלה. אינני מבין מה הקשר בין כלכלה לפוליטיקה פנים מפלגתית. זה עניין של מנהל תקין ונורמות שלטוניות. לא אסבול משחקים פוליטיים".
שרון הוסיף והבהיר כי הוא מתנגד להליכה לבחירות, אך לא חושש: "מדינת ישראל לא צריכה בחירות בעת הזו. אם יגררו אותנו לבחירות בגלל מניעים פוליטיים פנימיים של מפלגה כזו או אחרת, אנחנו ננצח - והליכוד ימשיך להנהיג את המדינה".
במקביל, הודיע שר האוצר סילבן שלום בכנסת כי לא ינהל משא ומתן נוסף עם מפלגת העבודה בנושא התקציב. "זו מפלגה המתנהגת כמפלגה סקטוריאלית, שבאה למשא ומתן עם רשימה כמו לחנות מכולת", אמר השר.

"היציאה מהממשלה בלתי נמנעת"

אמש החליט מרכז העבודה להתנגד לתקציב המדינה, אם לא יוכנסו בו מספר שינויים. "היציאה שלנו מהממשלה היא בלתי נמנעת", אמר בצהריים שר החקלאות שלום שמחון מהעבודה והסביר: "הפערים מעולם לא היו גדולים, אבל חלק מהאנשים שסובבים את ראש הממשלה נותנים לו עצות אחיתופל". לטענת שמחון, "ראש הממשלה, ככל הנראה בעצת שר האוצר, החליט ליצור משבר מנהיגותי מלאכותי".
יו"ר הקואליציה, זאב בוים מהליכוד, פנה ליו"ר "שינוי" יוסף טומי לפיד, וביקש ממנו לשקול תמיכה בהצעה על תקציב המדינה. סיעת שינוי תתכנס כדי לדון בעמדתה בעניין.
גורמים בליכוד הביעו היום חוסר שביעות רצון מהאפשרות של ממשלה צרה הנתמכת מבחוץ. לדבריהם, ממשלות ימין צרות היו בעבר "משענת קנה רצוץ". ב-92' הביאה ממשלת ימין צרה להפלת הליכוד ויצחק שמיר - וב-99' הביא תסריט דומה להפלת ממשלת נתניהו. "הציבור לא אוהב השקעה בהתנחלויות על חשבון השכונות והפריפריה", ציינו בליכוד.

שרון חייב לגייס רוב

ההערכה היא שהקואליציה תוכל לגייס 55 קולות ללא מפלגת העבודה: ליכוד – 19; ישראל בעליה – 4; ש"ס – 17; יהדות התורה – 5; מפד"ל – 5; המרכז – 5. המשמעות: דווקא "האיחוד הלאומי ישראל ביתנו" עשויה להציל את הממשלה, ולתת לה רשת ביטחון מספסלי האופוזיציה בצורת 7 ח"כים, אם ליברמן יסכים לתמוך בשרון. כך יהיה לשרון ולשר האוצר סילבן שלום רוב מספק של 62 - אולם לא ברור לכמה זמן הוא יספיק.
יו"ר הקואליציה בוים משוכנע כי אם לא יעבור התקציב – יגיש ראש הממשלה שרון מכתב ההתפטרות לנשיא ויילך לבחירות תוך 90 יום. "נראה שהתפתח פה כדור שלג שאף אחד לא רצה בו באמת", הוא אומר. "מפלגת העבודה נסחפה בדיבורים ושרפה כמעט את כל הסולמות שיכולים היו להוריד אותה מן העץ. עוד ניתן להשיג פשרה, אך כרגע אצלם יש התלהמות שמונעת פשרה. אני לא חושב שניתן להעביר תקציב על חודו של קול. לא נלך לעשות דילים עם חבר כנסת כמו שקרה עם המיצובישי של גולדפרב לפני הסכמי אוסלו. נראה לי הגיוני שאם העבודה תתנגד – שרון הולך לבחירות בפברואר".

כסף לגמלאים - לא למתנחלים

החלטת מרכז העבודה התקבלה ברוב גדול. המרכז קיבל את הצעת יו"ר העבודה, בנימין בן אליעזר, להתנגד לתקציב - אלא אם תתקבל הדרישה העיקרית: העברת כסף מההתנחלויות לגמלאים, לסטודנטים ולתשתיות. הסכום: מאות מיליוני שקלים.
המרכז החליט שאם תהיה התקדמות בשיחות עם האוצר בימים הקרובים תתכנס לשכת מפלגת העבודה ותדון בנושא שוב.
בן אליעזר הצהיר במרכז כי מטרתו העיקרית היא לקצץ בתקצוב ההתנחלויות: "אני חושב שמדינת ישראל נמצאת היום באחד המשברים הכלכליים הקשים בתולדותנו. לנו כמפלגה אסור לשתוק יותר. הליכוד משקיע שנה אחרי שנה בהתנחלויות. הם מעדיפים אותן על פני עיירות הפיתוח. את העניים והמעמד הבינוני הם ממשיכים להפקיר ועשרות מיליארדים מועברים ליש"ע. תופעה זו חייבת להיפסק".

בכתיבת הידיעה השתתפו דיאנה בחור וחנן גרינברג

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
שרון. ננצח בבחירות
צילום: רויטרס
ליברמן עם נתניהו. אתמוך - ותתפטר
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
צילום: איי פי
יפרוש? בן אליעזר
צילום: איי פי
מומלצים