שתף קטע נבחר

"מינוי ליברמן לשר החוץ - שואה"

גורמים במשרד החוץ תוקפים בחריפות את אפשרות מינויו של אביגדור ליברמן מ"האיחוד הלאומי" לשר חוץ במקומו של שמעון פרס. "עצם המינוי עלול לערער את יחסינו בעולם", הם אומרים. ח"כ הנדל: "איווט יהיה שר חוץ טוב פי מיליון משמעון פרס"

"אם האיש הזה יהיה שר החוץ - זו שואה", כך מתבטאים היום (ה') בחריפות גורמים במשרד החוץ בשיחה ל-ynet, בעקבות העלאת האפשרות שסיעת "האיחוד הלאומי" תצטרף לממשלת ימין צרה, אם יוצע למנהיגה, ח"כ אביגדור ליברמן, תיק החוץ.
עם זאת, באיחוד הלאומי-ישראל ביתנו אומרים כי עד כה לא הגיעה אל התנועה כל הזמנה רשמית ממשרד ראש הממשלה לחזור לממשלה, וודאי לא לקבל לידיהם את תיק החוץ היוקרתי.
ועם זאת, הגורמים במשרד החוץ הדגישו בשיחה ל-ynet: "האיש הזה הוא בעינינו אדם עם רקע מפוקפק. כולם מכירים את דעותיו. בעולם זה יתקבל בהרבה פחות הבנה - עצם מינויו עלול לערער את יחסינו בעולם. גם אם ליברמן עצמו לא יעשה שום צעד, זה יהיה בבחינת יריה ברגל".
בכירים אחרים במשרד העירו כי גם כיום, בשעה ששמעון פרס הוא שר החוץ של ישראל, לא קל להגן על מדיניותה של ישראל בעולם. "אין ספק שמינויו של ליברמן יהפוך את הקושי הזה לאתגר מקצועי לא קטן, על רקע הכרת מדיניותו בעבר. עם זאת, היכרותו עם מדינות חבר העמים מעידה על איזושהי אוריינטציה מדינית, אך אין ספק שיהיו במשרד מי שלא יאהבו בלשון המעטה את הקו שהוא עשוי להנחיל", אמרו הבכירים.
בסיעת האיחוד הלאומי - ישראל ביתנו זעמו על הדברים: "ראוי להזכיר כי הסכמי אוסלו הם השואה שהמיט עלינו שמעון פרס והבכירים במשרדו", נאמר בתגובת הסיעה. "בגלל שואה זו נרצחו ונפגעו ישראלים רבים וזוהי הסיבה העיקרית לאסון הכלכלי הפוקד את המשק הישראלי בעת הזו".
ח"כ צבי הנדל מהאיחוד הלאומי אמר בתגובה כי "איווט יהיה שר חוץ יותר טוב פי מיליון משמעון פרס". אתמול בערב התכנסה הסיעה לישיבה כדי להקדים ולבחון את עמדות שבעת חבריה למקרה בו תגיע הצעה להצטרף לממשלה. מהישיבה עלה כי כל החברים מעוניינים בכניסה לממשלה, הם רק חלוקים על התנאים.
גורמים במפלגה מבהירים: "בראש התביעות שלנו עומדת דרישה לשינוי קווי היסוד של הממשלה, מחיקת הסעיף המכיר בהסכמי אוסלו וכן דרישות תקציביות לסעיפי שיפור איכות החיים בהתנחלויות". ליברמן יבקש לקדם גם את שינוי שיטת המימשל בישראל ל"משטר נשיאותי", שיטה שהיא חלק מהמצע של התנועה. כמו כן יחזרו הוא ועמיתו ח"כ בני אלון על הדרישות לתקציבי סיוע לעולים, לחיילים בודדים ולמשפחות חד הוריות.
ליברמן מילא הבוקר פיו מים וגזר על עצמו שתיקה תקשורתית. על האפשרות שיכנס לנעלי שר החוץ הוא מסרב להגיב, ביודעו כי שתיקתו מעלה את "תג המחיר" שלו בלישכת שרון. השתיקה הזו רק מחזקת את החששות במשרד החוץ, אולם שם ציינו הבוקר כי למרות הרגשות הקשים, ברור מאליו שכל שר שימונה יזכה לשיתוף פעולה מלא.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ליברמן. "שואה"
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
צילום: רויטרס
פרס. שר החוץ היוצא
צילום: רויטרס
מומלצים