שתף קטע נבחר

בעוד 5 שנים - מחצית מתושבי ישראל לא יתגייסו

בתנועה לאיכות השלטון מודאגים מהנתונים האלה, ומתכוונים לצאת בקמפיין תקשורתי רחב שנועד לבטל את "חוק טל" ולהביא לחקיקת חוק חדש בנושא הגיוס. "הבית בוער", מזהיר ראש התנועה, עו"ד אליעד שרגא

בעוד כחמש שנים לא יתגייסו לצה"ל 50% מכלל האוכלוסייה בישראל: נתון זה כולל חילונים, ערבים וחרדים. כך עולה מנתונים שהועברו מאגף כוח אדם בצה"ל לתנועה למען איכות השלטון והוצגו היום (ה').
עוד עולה כי כיום, 70% מכלל האוכלוסייה לא משרתים במילואים (חילונים, חרדים וערבים) וכ-45% לא משרתים בצבא הסדיר. יו"ר התנועה למען איכות השלטון, עו"ד אליעד שרגא, מזהיר: "תחושתנו היא שהמדינה בשלבי קריסה מתקדמים - והבית בוער". הנתונים הוצגו במסיבת עיתונאים שכינסה התנועה בנושא ההשתמטות מצה"ל, בה הודיעה כי תצא בקמפיין ציבורי בנושא, תחת הסיסמה: "מתגייסים לשוויון".
לטענת ראשי התנועה, הבעיה היא חלקים נרחבים באוכלוסיית ישראל, לרבות ערביי ישראל וחרדים, שאינם משרתים בצה"ל מטעמים שונים, דבר הגורם לתחושות קשות של קיפוח, אפליה לרעה ושל נשיאה בלעדית בנטל בקרב הציבור המשרת. בתנועה טוענים כי בציבור מושרשת תפיסה מוטעית, כי הבעיה נוגעת לחרדים בלבד - בעוד שהיא קיימת גם בקרב בני מיעוטים וחילונים. "הבעיה בחובת השוויון בשירות היא לא רק נחלתם של חרדים, אלא גם של ערביי ישראל, חילונים ונשים", אומר עו"ד שרגא. "הבעיה החילונית לא פחותה מהבעיה החרדית, והבעיה הנשית לא פחותה מהבעיה של ערביי ישראל".
באמצע שנת 2002 עבר בקריאה שלישית חוק טל, המקבע, לטענת התנועה, בצורה חוקית, את חוסר השוויון, ובכוונת התנועה לאיכות השלטון לפעול בכל הדרכים העומדות לרשותה לביטולו. התנועה הגישה עתירה לבג"ץ לביטול החוק ביולי 2002, ותמשיך כעת בקמפיין ציבורי רחב בנושא. בתנועה מתכוונים לצרף עשרות אלפי אזרחים לעתירת התנועה לביטול החוק.
התנועה קוראת "להסיר מספר החוקים של מדינת ישראל את חרפת האפליה בין דם לדם". ראשיה מציעים אלטרנטיבה בדמות הצעת חוק יסוד: שוויון בחובת השירות, שיעגן את עיקרון חובת השירות במדינה ויעניק לשירות ולשוויון בשירות מעמד חוקתי ויציבות. אזרח הפטור משירות צבאי יהיה חייב בשירות אזרחי מקביל בתקופתו, פטור משירות אזרחי יינתן על פי אמות מידה קפדניות, וכן מוצע לעגן בחוק את זכות המשרת למענק ולתנאי שירות מתאימים, כאשר אזרח המשרת שירות צבאי-קרבי יהיה זכאי לתגמול נוסף - כפי שיפורט בחוק קליטת חיילים משוחררים, שיתוקן בהתאם.
עו"ד שרגא מדגיש: "אם פעם זו הייתה בושה להשתמט מצה"ל, היום זה כבר 'בסדר'. המספרים הם לא דבר חדש, אבל אף אחד לא רצה להציג אותם בצורה כזו".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלי תיבון
שרגא. הבית בוער
צילום: גלי תיבון
צילום משרד הביטחון
גיוס נח"ל חרדי (ארכיון)
צילום משרד הביטחון
מומלצים