שתף קטע נבחר

במצרים הלכו בכל הכוח

אנדריי גלדין וחוסאם עבדאלכרים, אלופי ישראל בהורדת ידיים, רצו לייצג את ישראל באליפות העולם באלכסנדריה, אולם המצרים פסלו את השתתפותם בטענה שהם ישראלים. מאירוע ספורטיבי הפכה התחרות למפגן פוליטי ואנטי ישראלי

אנדריי גלדין (32), תושב עכו, פעמיים אלוף ישראל ובעבר אלוף אוקראינה בהורדת ידיים, וידידו חוסאם עבדאלכרים (25), תושב הכפר כבול ואלוף ישראל במשקל בינוני, לא הורשו להשתתף באליפות העולם להורדת ידיים שהתקיימה בתחילת אוקטובר במצרים. לטענת, המארגנים המצריים עובדת היותם ישראלים והאירועים האחרונים בשטחים, מסכנים את ביטחונם. בשיחות שערכו השניים עם המארגנים נאמר להם, כי אם יניפו באיצטדיון באלכסנדריה, שם התקיימה התחרות, את דגל ישראל, הם (המצרים) לא יהיו אחראים למה שעלול לקרות.
הפרשה אף פורסמה בעיתון האופוזיציה של המצרים, שדיווח: "ההתאחדות המצרית החליטה לאסור הנפת דגל ישראל בטקסי הפתיחה והסיום, ואסרה על חברי המשלחת הישראלית להשתתף בתחרות מתוך התחשבות ברגשות הצופים".
בהתחלה התקבלו גלדין ועבדאלכרים על ידי מארגני התחרות המצריים בסבר פנים יפות ועברו את כל השלבים עם מתחרים ממדינות שונות. איתותים ראשונים קיבל עבדאלכרים מצד חברי המשלחת של הרשות הפלשתינת שנזפו בו על שאינו מתבייש להשתתף בתחרות תחת שמה של מדינת ישראל. היחס לנציגי ישראל החריף בהדרגה, עד שהשניים קיבלו הודעה מהמצרים, כי אינם רשאים להשתתף בתחרות. לדבריהם, הם ננזפו על ידי המצרים, ואחד המארגנים אף איים שאם לא יעזבו את המקום, יאונה להם רע. "המארגנים ממש לא רצו לראות אותנו ושמרו בקנאות ששמה של מדינת ישראל לא יוזכר", אומר גלדין, וחברו מוסיף : "הם טענו שמדובר בהוראה מהממשלה,והתעלמו מהעובדה שאני ערבי פלשתיני. כשעמדתי על דעתי והצעתי שנתחרה במסגרת הנבחרת האוקראינית, הם סירבו ואיימו לסלק אותנו מהאצטדיון וגם מאלכסנדריה.
"חברי המשלחת הפלשתינית כעסו עלי ולא הבינו איך אני יכול להתחרות תחת דגל מדינת ישראל, אמרתי להם שזה המצב, שנולדתי בישראל ושיניחו לי. פנו אלי גם עובדים במלון שבו התאכסנו וכעסו: 'מה פתאום אתה מסתובב עם הישראלי?' אמרו, 'תעזוב אותו'. הסברתי להם שמעבר לכך שאנדריי הוא המאמן האישי שלי הוא גם חבר ושאם יקרה לו משהו, יקרה גם לי".
במהלך התחרות אירגנה המדינה המארחת מופעים. "הפלשתינאים עלו והחלו לרקוד דבקה. עד מהרה הפך הריקוד למפגן פוליטי", מספר גלדין. "אחד המארגנים הכריז במיקרופון שירושלים היא בירת פלשתין, ושבשביל העם הערבי אין מדינה שנקראת ישראל. כל הספורטאים שנכחו במקום השתוממו על כך שאירוע ספורטיבי הופך למפגן פוליטי. אבל מה שלי הכי כאב, זה איך יתכן שאיש במשלחת האמריקאית, שבטוח היה לה מתורגמן, לא עשה ולא אמר דבר על העניין".
ליו"ר האגודה הארצית לספורט הורדת ידיים, שי בן שחר, יש ביקורת קשה על שני האלופים מישראל. "כשחוסאם פנה אלי ואמר שהוא מעוניין לנסוע לתחרות במצרים הבהרתי לו שהדבר בלתי אפשרי בגלל איסור של משרד הביטחון. אני לא מבין למה הוא בכל זאת נסע. ובכלל, חוסאם היה אלוף ישראל לפני שנה, לא השנה. אנחנו לא שלחנו משלחת רשמית, ומי שנסע לשם, נסע על דעת עצמו. האגודה תקיים דיון בעניין ותגיב בהתאם".
שגריר ישראל במצרים, גדעון בן עמי, שקרא על הפרשה בעיתון האופוזיציה "אלופד", בחר שלא לעשות מהאירוע עניין. בתחרות, אגב, זכה במשקל כבד נציג חבר העמים, ובמשקל בינוני זכה נציג אוקראינה.

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שלום בר טל
"חברי המשלחת הפלשתינית לא הבינו איך אני יכול להתחרות מטעם ישראל". חוסאם (מימין)
צילום: שלום בר טל
אילוסטרציה
הנפת דגל ישראל נאסרה מתוך התחשבות ברגשות הצופים
אילוסטרציה
מומלצים