שתף קטע נבחר

"מכרז תפור" במשרד המשפטים?

פרקליטים במשרד המשפטים: פרקליטת המדינה ומנכ"ל המשרד הקפיאו מכרז לתפקיד ראש המחלקה לחקירות שוטרים כדי "לתפור אותו" למידותיה של שוטרת. משרד המשפטים: המכרז עוכב לצורך בחינת מועמדותה

פרסום ראשון: פרקליטת המדינה, עדנה ארבל, ומנכ"ל משרד המשפטים, אהרון אהרונוביץ', הקפיאו מכרז פנימי שהוּצא לתפקיד הרגיש של ראש מח"ש - המחלקה לחקירות שוטרים במשרד המשפטים. השניים בוחנים כעת אפשרות לשנות את כללי המכרז, כדי לאפשר לסגנית המחלקה, ניצב משנה ורדה שחם, להתמודד על התפקיד.
לפי הנהלים הקיימים, שחם אינה רשאית להתמנות לראש המחלקה מאחר שהיא שוטרת, והתפקיד מיועד רק למשפטן בכיר. פרקליטים במשרד המשפטים זועמים על המהלך של ארבל ואהרונוביץ' וטוענים כי מדובר בהליך לא-תקין של "מכרז תפור".
הסמכות לחקור שוטרים הועברה מהמשטרה למשרד המשפטים לפני כ-11 שנים, כדי שהמשטרה לא תחקור את עצמה. במשרד המשפטים הוקמה המחלקה לחקירות שוטרים, והמשפטן עו"ד ערן שנדר מונה לעמוד בראשה. שחם, שסייעה לשנדר בהקמת המחלקה, מונתה לסגניתו.

פרקליטים במשרד המשפטים: "זה מסריח"

בעקבות פרישתו הצפויה של עו"ד שנדר פורסם לפני מספר שבועות מכרז פנימי במטרה למצוא לו מחליף. שחם ראתה עצמה מועמדת טבעית לתפקיד אולם התאכזבה לגלות שהנהלים הפנימיים מונעים ממנה לממש את רצונה. היא קבלה בפני הנהלת משרד המשפטים בנושא ובעקבות כך, כאמור, הוחלט להקפיא את המכרז.
פרקליטים במשרד המשפטים הפנו אצבע מאשימה כלפי ארבל ואהרונוביץ': "הם התגייסו כדי למנות את ניצב משנה שחם והמכרז נתפר מחדש לפי מידותיה בניגוד לכוונה להפריד את מח"ש מהמשטרה", אמרו. "זה מהלך לא-תקין, שהוא בדיוק מה שחוק חובת המכרזים בא למנוע. הסיפור מסריח מבחינה ציבורית, על אחת כמה וכמה כשמדובר במשרד המשפטים, שאמור להקפיד על נורמות ראויות. אם הפרקליטות הייתה מתבקשת להגן על תיק כזה, לא היינו מסוגלים להגן על התיק", הוסיפו. ועד ארגון הפרקליטים הודיע שהוא מתכוון לפנות לערכאות משפטיות נגד ההחלטה.

נציבות שירות המדינה: לא ניתן למנות שוטר

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה: "ההנחיה לביטול המכרז ניתנה על-ידי הנהלת המשרד, מאחר שהמכרז פורסם בטרם עת. מח"ש מורכבת מפרקליטים ומעובדי משטרה. גברת שחם, המכהנת כסגנית מנהל מח"ש מאז הקמת המחלקה, ביקשה מהנהלת המשרד לבדוק את האפשרות לאפשר לה להתמודד במכרז. הבדיקה בנושא זה נמצאת בעיצומה, והיא תסתיים בימים הקרובים. ההחלטה תתקבל ע"י מנכ"ל משרד המשפטים".
דובר שירות המדינה, אריה גרינבלט, אמר בתגובה: "איוש התפקיד של ראש מחלקה לחקירות שוטרים יכול להיעשות בדרך של מכרז פנימי או חיצוני, ולתפקיד יכול להתמנות רק אזרח משפטן בדרגה של פרקליט מחוז, ולא שוטר".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלי תיבון
פרקליטת המדינה, עדנה ארבל
צילום: גלי תיבון
מומלצים