שתף קטע נבחר

מקורבי שרון: הוא ידחה את תנאי נתניהו

בתמורה להצטרפותו לממשלה, דרש נתניהו לקבוע תאריך לבחירות מוקדמות. מקורבי שרון: "נתניהו מנסה להגיד 'כן' שהוא 'לא'. מה הקשר בין כהונה כשר חוץ לבין בחירות מוקדמות? על נתניהו להשיב אם הוא מוכן לכהן כשר חוץ או שאינו מוכן"

גורמים בסביבת ראש הממשלה אריאל שרון מעריכים היום (ב') כי לא יקבל את התנאים שהציב בנימין נתניהו לקבלת תיק החוץ.
"אם בנימין נתניהו מעוניין להצטרף לממשלה כשר חוץ, שיפשיל שרוולים ויתחיל לעבוד. מי שמעוניין באמת להצטרף - איננו מציב תנאים שאינם בגדר תנאים מקצועיים", אמרו הגורמים. לדבריהם, תביעות נתניהו סותרות את קווי היסוד של הממשלה ואת ההבנות עם האמריקנים, כפי שבאו לידי ביטוי בנאום הנשיא בוש.
נתניהו העביר אתמול תשובה מתחמקת על הצעת שרון - הסכמה, תוך הצבת תנאי: שהממשלה תהיה זמנית וייקבע תאריך לבחירות מוקדמות. נתניהו הציב, בנוסף, תנאים ביטחוניים ומדיניים והציע לשרון ששניהם יתחייבו פומבית שגם לאחר הפריימריס לראשות הליכוד הם ימשיכו בשיתוף פעולה בממשלה הבאה.
השניים קבעו כי ייפגשו בקרוב, אולם ההערכה היא כי למרות שתשובת נתניהו חיובית, לכאורה, המינוי לא ייצא אל הפועל.
גורמים בלשכת ראש הממשלה אמרו לאחר הפגישה: "רה"מ בוחן את התנאים שבנימין נתניהו הציב בתחום המדיני, על מנת לכהן כשר חוץ".
"נתניהו לא רצה לסרב להצעה כי יראה כאנטי-שרון", אומר גורם בכיר בליכוד. "הוא יראה כאילו הוא מחכה לנפילה של הימין בעת שהוא בשילטון וזה לא ראוי, ודאי לא מבחינת חברי מרכז הליכוד. במצב בו נראית המדינה כך, הוא לא יכול לשבת בצד ולחכות לפריימריס. כך הוא יצטייר כשותף למזימת העבודה להפיל את הממשלה".
"ברגע שנקבעות בחירות", אומר איש מחנה נתניהו בליכוד, "אריק מודה שנכשל. לכן זהו תרגיל של נתניהו כדי לרדת מהעץ. שרון לא יוכל לתת לנתניהו להנות ממוניטין של שר חוץ, כאשר יש בחירות בפתח. ההערכה שלי היא שהאינטרסים מנוגדים כל כך, שלא ניתן היום לחבר ביניהם. אם נתניהו יצטרף לממשלה זהו מילכוד – הוא לא יוכל לתקוף את הממשלה במצב הנורא בו היא נמצאת, על הרקע החברתי-כלכלי וזהו קו הסברה שהוא לא יכול להרשות לעצמו לוותר עליו".
רשמית, אמרו מקורביו של נתניהו בתום הפגישה: "הוא סבור שהכנסת הנוכחית אינה מבטאת את כוחו האמיתי של הליכוד. יש לנצל את האפשרות לגשת לבחירות מוקדמות על מנת להגדיל את כוחו של הליכוד, ולייצג באופן מדוייק יותר את כוחו בכנסת".
בראיון ל-ynet אמר נתניהו: "אינני חושב שמישהו מאמין שאפשר לתפקד עם קואליציה קטנה, מקרטעת ונפחדת... רק בחירות וממשלה יציבה יוכלו לאפשר קבלת החלטות".

לשכת רה"מ: "זה נשמע כמו תירוץ"

בסביבת ראש הממשלה אומרים בתגובה לתנאי של נתניהו כי "זאת התניה שנשמעת כמו תירוץ. נתניהו מנסה להגיד כן שהוא לא. נתניהו הכניס את עצמו למלכודת הוא לא הצליח לומר 'לא' מלא. מה הקשר בין כהונה כשר חוץ לבין בחירות מוקדמות? על נתניהו להשיב אם הוא מוכן לכהן כשר חוץ או שאינו מוכן".
רשמית אמרו בלשכת ראש הממשלה כי "רה"מ יבחן את התנאים שנתניהו הציב בתחום המדיני. הגורמים מציינים כי "עיקר התנאים של נתניהו הם במישור המדיני וכי ראש הממשלה יבחן את התנאים לאור קווי היסוד של הממשלה ולאור הסיכומים עם ארה"ב".
אולם, גורמים בסביבת שרון אמרו כי "נתניהו נלכד במסלול שקשה לצאת ממנו. הוא למעשה נלכד באמירת כן משום שברור שקשה יהיה לקיים את הממשלה עד סוף כהונתה".
לעומתם, ח"כ אלי כהן (ליכוד) שיזם את רעיון הרוטציה בין שרון לנתניהו בקדנציה הבאה (אם יזכה הליכוד בבחירות) חושב שישנה בהחלט אפשרות ששני היריבים יעבדו יחד גם היום, כתף אל כתף. "אני מברך אותם", אומר כהן. "אחדות בליכוד תקרין לעם ישראל שהליכוד מלוכד ומנהיגיו פועלים למען שלום בית בתנועה. שלום בית בתנועה יביא לניצחון בבחירות ומדינת ישראל תצא נשכרת מכך".
ראש מרצ, ח"כ יוסי שריד, אמר לעומת זאת, כי "עם צירופו של נתניהו לממשלה - זו תהיה ממשלה ימנית עם שלוש ידיים שמאליות. איש הפרובוקציה בהר הבית חובר לאיש הפרובוקציה במנהרת הכותל שחובר לאיש שרק פשט את מדי הרמטכ"ל. השלושה הם החוט שינתק אותנו במהרה מהקהיליה הבינלאומית וייכרך סביב צווארנו".

ישיבת ממשלה בלי העבודה

אתמול נערכה בירושלים ישיבת הממשלה הראשונה ללא העבודה. שרון דיווח בפתח הישיבה על המגעים להרחבתה. "אני מבקש להודיע, כי החלטתי לצרף לממשלה, בתפקיד שר הביטחון, את רב-אלוף (במיל'.) שאול מופז", אמר שרון, "אני משוכנע כי מופז, שהקדיש עשרות שנים בצה"ל למען ביטחון ישראל והיה רמטכ"ל מצוין, ימלא את תפקידו בהצלחה. בכוונתי להביא את מינויו לאישור הכנסת מחר".
שרון התייחס גם למגעיו עם נתניהו ואמר: "בסוף השבוע פניתי גם לראש הממשלה לשעבר, מר בנימין נתניהו, והצעתי לו להצטרף לממשלה בתפקיד שר החוץ. אפגש עמו פעם נוספת היום אחר הצהריים. כישוריו של נתניהו והירתמותו למערכה בה אנו עומדים יכולים להוות תוספת כוח חשובה לממשלה, לנוכח האתגרים והמשימות שלפנינו".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מרכיב ממשלה. שרון
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
יצטרף? נתניהו
צילום: רויטרס
מומלצים