שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  "אנחנו ממשיכים, יצחק. וחולמים שלום"

  "כואבים ומתגעגעים אנחנו אומרים לך יצחק, אנחנו ממשיכים. תוך מכאובים, כמו שהערכת, ותוך קשיים". ראש הממשלה ושר הביטחון אהוד ברק, כותב ליצחק רבין

  יצחק שלנו,
  במוצאי שבת חוזרים לכיכר. בדיוק כמו לפני חמש שנים.
  ואתה איננו.
  אלה ימים לא פשוטים לכולנו. ימים של מאבק על זכותנו לחיות בארץ הזו כעם חופשי, בביטחון ושלום לצד שכנינו הפלסטינים. אלה ימים המחייבים את כולנו לעמוד יחד, מול המבחנים הקשים שלפנינו.
  ויחד ננצח. הרוח הישראלית תנצח. והשלום, בוא יבוא.
  בטקס הזיכרון לחללי תל-חי, בפברואר 1994, אמר יצחק:
  "כבר מאה שנים שאנחנו מנסים לחיות בארץ הזאת, לבנות בית, מקום להניח בו את ראשינו. כבר מאה שנים אנחנו נלחמים מול ארגוני טרור וצבאות סדירים. זוהי מלחמה אחת וארוכה-ארוכה. היא רק משנה את שמותיה וכינוייה: פעם אלה "פרעות דמים", פעם אחרת "מאורעות", פעם אלה "הפידאיון" ופעם אחרת אלה "מחבלים" - ותמיד זו אותה מלחמה - המלחמה על הזכות לחזור לארץ אבות, לחיות כאן בשלום, בשלווה, בכבוד.
  ואנחנו נלחמים - וחולמים שלום, ואין סתירה בין הדברים".
  זה אתה. זה יצחק שלנו. זו הייתה תמצית אמונתך, זה סיכום תולדות הציונות שלך, שלנו. סיכום חסר אשליות, של מי שחלם להיות מהנדס מים - כדי שיוכל להביא מזור למזרח התיכון הצחיח - וויתר על החלום הזה, כדי להתנדב כבר בגיל 16 להגן על חייו וחיי המדינה שבדרך.
  מפוכח, חסר אשליות, בחרת, יצחק, בדרך השלום. לא בלב קל. לא בלי דאגה. אבל "למען העתיד של הילדים והנכדים משני העמים". כך אמרת, והחלטת לתת לשלום הזדמנות, למרות שידעת שהמאבק עם הפלסטינים עדיין לא תם.
  כקברניט - שלא בלב קל שלח לוחמים אל הקרב, וכאיש הלבטים המוסריים - היית גם איש ההכרעות האמיצות וההכרעות חייבו אומץ - מפני שעד הסוף, נשארת פקוח עין וער לסכנות, החזקת בידך מצפן ולא שבשבת.
  גם בנאומך האחרון, בכיכר, בעצרת השלום, היית חד ומפוכח, וידעת כי המבחנים עוד לפנינו:
  "השלום כרוך בקשיים, גם במכאובים. אין דרך לישראל בלי מכאובים", אמרת.
  ידענו כי השגת השלום היא משימה קשה שתדרוש נחישות ודבקות במטרה. אנחנו עם קטן אבל חזק ונחוש, ולעולם לא נאבד את התקווה ואת האמונה ביעד השלום ובאפשרות השגתו.
  יצחק,
  חמש שנים אחרי שנרצחת בידי יהודי בן עוולה, דעתך שאין מנוס אלא להידבר עם הפלסטינים וכי אין ברירה אלא לחלק בינינו את פיסת האדמה עליה נגזר עלינו לחיות יחדיו - הפכה להיות נחלתו של הרוב המכריע בעם.
  כואבים ומתגעגעים, אנחנו אומרים לך, יצחק, אנחנו ממשיכים. תוך מכאובים, כמו שהערכת, ותוך קשיים - אנחנו נאבקים וחולמים שלום.
  ואין סתירה בין הדברים. בדיוק כמו שאמרת.
  שלום, חבר.

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  אהוד ברק. ימים של מאבק
  צילום: איי פי
  מיכאל קרמר
  יצחק רבין ז"ל. השלום כרוך בקשיים
  מיכאל קרמר
  צילום: זום 77
  יצחק רבין ז"ל. מלחמה על הזכות לחיות כאן בשלום
  צילום: זום 77
  מיכאל קרמר
  לאה רבין עם אהוד ברק
  מיכאל קרמר
  מומלצים