שתף קטע נבחר

נתניהו ל-ynet: "רק בחירות יאפשרו להניע מהלכים"

"אינני חושב שמישהו מאמין שאפשר לתפקד עם קואליציה קטנה, מקרטעת ונסחטת. כמו שלא ארצה להכנס כראש ממשלה לכנסת הנוכחית, קל וחומר שלא אכנס כשר חוץ". נתניהו בראיון ל-ynet על התנאים המדיניים שהציב לראש הממשלה, כגון סילוק ערפאת: "אפשר לומר שהגענו להתחלה של הסכמה. גם שרון תומך בכך"

בתמורה להצטרפותו לממשלתו של שרון בתפקיד שר החוץ דרש בנימין נתניהו לקבוע תאריך לבחירות מוקדמות. התגובה מלשכת ראש הממשלה היתה: "רה"מ יבחון את התנאים שנתניהו הציב בתחום המדיני". אולם גורמים בסביבת ראש הממשלה אמרו: "זאת התניה שנשמעת כמו תירוץ. נתניהו מנסה להגיד כן שהוא לא".
בתגובה מדגיש נתניהו בשיחה ל-ynet כי לא מדובר כלל בהתחמקות: "אינני חושב שמישהו מאמין שאפשר לתפקד עם קואליציה קטנה מקרטעת ונסחטת... רק בחירות וממשלה יציבה יוכלו לאפשר קבלת החלטות. כמו שלא ארצה להכנס כראש ממשלה לכנסת הנוכחית, קל וחומר שלא אכנס כשר חוץ".

הרושם הוא שתשובתך להצעת ראש הממשלה היתה "כן ולא", ובעצם זוהי תשובה מתחמקת.

"זו תשובה של כן וכן. זה גם מה שאמרתי לפני שנתיים. לא התמודדתי אז בבחירות משום שדרשתי שיהיו בחירות מחדש לכנסת מכיוון שלא ניתן לבצע שום דבר בכנסת בהרכב של המילניום הקודם. הכנסת סירבה בשעתו. היום זו החלטה של ראש הממשלה בלבד. הוא יכול לפזר את הכנסת, ללכת לבחירות, ואז הליכוד יכפיל את כוחו ואפשר יהיה להניע מהלכים. אני אומר חד וחלק: כמו שלא ארצה להכנס כראש ממשלה לכנסת הנוכחית, קל וחומר שלא אכנס כשר חוץ".

התנאי שהעמדת מתפרש בסביבת ראש הממשלה כתירוץ. כשבעצם אלמלא החשש ממצביעי הליכוד, היית מעדיף לתת תשובה שלילית.

"דרשתי בחירות מוקדמות לכל המאוחר בחודש מאי משום שברור לגמרי שכמה שיותר מוקדם יהיו בחירות יהיה יותר טוב. אינני חושב שמישהו מאמין שאפשר לתפקד עם קואליציה קטנה, מקרטעת ונסחטת. זה יגרם למצב הכלכלי רק ללכת ולהחמיר. רק בחירות וממשלה יציבה יוכלו לאפשר קבלת החלטות".

העיתוי הוא איננו ההתנייה היחידה שלך, דרשת גם מספר דברים בתחום המדיני, כמו גירוש ערפאת וכמו הבעת התנגדות להקמת מדינה פלסטינית.

"דווקא בנושא המדיני הרושם הוא שאפשר להגיע להבנה. אין פה שלילה של קווי היסוד של הממשלה. ניתן להגיע בנושאים הללו לנוסחה מוסכמת. אפשר לומר שהגענו להתחלה של הסכמה כשאמרתי שיש לסלק את ערפאת, שרון אמר שגם הוא תומך בכך. את העיתוי לסילוק אפשר לקבוע על פי החלטת ממשלה".

אך מה לגבי מדינה פלסטינית? שרון אומר כי הוא מחוייב לעקרונות נאום בוש שמהותם הקמת מדינה פלסטינית, איך זה מתיישב עם תביעתך להתנגד להקמת מדינה שכזו?

"גם בנושא הזה לדעתי אפשר להגיע לנוסחה מוסכמת. יש הגדרות שונות לשאלה מהי אותה ריבונות פלסטינית. יש על כך גם וויכוחים בינינו לבין האמריקנים".

אם ראש הממשלה ירצה לדחות את הצעתך הוא בהחלט יוכל להאחז בהתנגדותך להקמת מדינה פלסטינית?

"אני מאד מקווה שלא יעסקו בתירוצים אלא במהות".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים