שתף קטע נבחר

הכנסת דחתה את 3 הצעות אי האמון

כמו כן אושר ברוב גדול מינוי הרמטכ"ל לשעבר מופז לשר הביטחון. מוקדם יותר תקף בן אליעזר את ראש הממשלה: "שנתיים של כלום". השר נוה ענה לו: "אתה נואם כאילו בכל הזמן הזה לא היית בממשלה"

הכנסת דחתה הערב (ב') את שלוש הצעות אי האמון שהועלו לסדר היום.
הצעת אי האמון של מרצ, שהוגשה בשל "קיפוח חלשים", נדחתה לאחר ש-62 חברי כנסת הצביעו נגדה, 51 בעדה ושניים נמנעו. הצעת אי האמון שהגישה שינוי, בשל המשבר הקואליציוני, נדחתה לאחר ש-54 חברי כנסת הצביעו נגדה, 51 הצביעו בעדה ותשעה נמנעו. הצעת אי האמון של הסיעות הערביות, שהוגשה על רקע המצב החברתי והביטחוני, נדחתה כש-63 חברי כנסת הצביעו נגדה, 43 בעדה ושישה נמנעו.
כמו כן אישרה הכנסת ברוב גדול את מינויו של הרמטכ"ל לשעבר, שאול מופז, לשר הביטחון. 69 חברי כנסת הצביעו בעד המינוי, 39 הצביעו נגד ושלושה נמנעו.
דחיית הצעות אי האמון לא הגיעה כהפתעה. כדי להפיל את הממשלה היה דרוש רוב מיוחד, של 61 תומכים בכנסת, ולקואליציה יש 55 חברי כנסת כעת. סיעת "האיחוד הלאומי-ישראל ביתנו", המהווה לשון מאזניים – הבטיחה להימנע בהצבעה. במצב כזה נותרה האופוזיציה עם 58 חברי כנסת, כך שהסבירות להשגת רוב מיוחד להפלת הממשלה, היתה נמוכה מראש.

השר נוה לבן אליעזר: "היית עסוק ברמון ובמצנע"

בנאום במליאה מתח בן אליעזר ביקורת חריפה על מדיניותה הכלכלית של הממשלה ושל העומד בראשה, אריאל שרון. "יצרת אפליה בין אדם לאדם, בין אזרח לאזרח, בין אלו שנותנים ונותנים לבין אלו שמקבלים ומקבלים", אמר בן אליעזר. "מעולם לא התפרקה ממשלה בגלל תקציב. הפעם זה קרה, כי החלטנו לא לשתוק יותר. כי בשעה שגוזלים את כבשת הרש מהגימלאים, מעבירים עוד כסף להתנחלויות".
שר הביטחון לשעבר תקף את ראש הממשלה אישית, ואמר: "הטפת כל הזמן לאחדות, אך ברגע שטובתך האישית עמדה בסתירה לה - העדפת את טובתך האישית. מעולם לא היה ראש ממשלה שקיבל כל כך הרבה גיבוי - ועשה כל כך מעט. שנתיים של כלום".
השר דני נוה השיב לו בשם הממשלה. "פואד היה שר ביטחון נוכח נפקד. כאילו הוא לא היה פה בכלל. מילא אם שריד היה נושא נאום כזה כיו"ר האופוזיציה, אבל אתה?", שאל נוה. "אתה נואם נאום כאילו בכל הזמן הזה לא היית בממשלה והיית באופוזיציה. אולי לא שמת לב שהיית חלק מהאחדות הזאת, אולי היית עסוק ברמון ובמצנע".

ח"כ ליברמן: "שרון רוצה להשתמש בנו כבמסטיק"

ח"כ אביגדור ליברמן, שנמנע כמתוכנן בהצבעות אי האמון, הסביר בדיון את ההימנעות, בביקורת קשה כלפי ראש הממשלה, שמנסה להכניס את האיחוד הלאומי לקואליציה. "שאלתי את עצמי אם אחריות לאומית זה דבר קבוע או זמני. שמעתי שראש הממשלה אמר שאחרי הבחירות הוא שוב יעדיף את פרס ומצנע ולא להקים ממשלת ימין, ממשלה לאומית. מה אתם רוצים, שניתן לכם מחסה ביום סגריר? מה אנחנו מסטיק שאתם תשתמשו בו ותזרקו אחר כך? אני אומר לראש הממשלה, עליך להודיע שתמשיך בקו של אחריות לאומית גם אחרי הבחירות".
בנוסף דרש ליברמן שהממשלה תקיים דיון ותקבל הכרעה בעניין מפת הדרכים האמריקנית, התומכת בהקמת מדינה פלסטינית בתוך 3 שנים, עם הגעה לגבולות קבע בתוך 5 שנים.

בן אליעזר פועל להקדמת הבחירות

מוקדם יותר החל שר הביטחון לשעבר בן אליעזר במגעים עם סיעות הכנסת במטרה להגיע לתאריך מוסכם לבחירות מוקדמות. בפגישה שהתקיימה בינו לבין יו"ר שינוי, ח"כ יוסף (טומי) לפיד, הסכימו השניים לשתף פעולה כדי להביא להקדמת הבחירות ל-11 במרס. השניים הסבירו כי ממשלה צרה לא תוכל לתפקד בשעה קשה זו. גם יו"ר מרצ, ח"כ יוסי שריד וסיעת "עם אחד" של עמיר פרץ, הביעו את הסכמתם לתאריך המוצע.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בן אליעזר. שרון עשה כל כך מעט
צילום: רויטרס
צילום: גלי תיבון
ליברמן. אנחנו מסטיק?
צילום: גלי תיבון
מומלצים