שתף קטע נבחר

עוזי אבן הושבע כח"כ - הדתיים החרימו המליאה

פרופ' אבן, הח"כ ההומוסקסואל המוצהר הראשון, נשבע אמונים לכנסת מטעם סיעת מרצ. בהמלצת יו"ר הכנסת, החרדים החרימו את הטקס וכמה מהם אף סירבו ללחוץ את ידו של אבן

כשההתרגשות ניכרת על פניו נשבע פרופסור עוזי אבן אחר הצהריים (יום ב') אמונים למדינת ישראל, ויירשם בדברי ימי הכנסת כחבר הכנסת ההומוסקסואל המוצהר הראשון.
"אני עומד כאן היום, לא רק כנציג של קבוצת מיעוט שספגה אפליה אלא כנציגם של כל המיעוטים. יד המקרה היא, שהיום לפני שבע שנים נרצח ראש הממשלה רבין, שבתקופתו חל השינוי המהפכני ביחס של הממסד אלינו", אמר ח"כ אבן.
אבן הפנה קריאה לחברי הכנסת הדתיים והחרדים, שהחרימו את השבעתו: "אני קורא לעמיתיי, שאינם רואים בעין יפה את נוכחותי במשכן: קשה לי להבין מדוע אתם, שנושאים על נס את תורת ישראל הדוגלת באהבת הרע - מדוע בחרתם בנו כאויבים. ההשתלחויות שלכם מותירות אותי עצוב ונדהם".
חברי הכנסת החרדים והדתיים לא נכחו במליאה, לאחר שיו"ר הכנסת, ח"כ אברהם בורג, הציע לסיעות יהדות התורה, המפד"ל וש"ס להיעדר מאולם המליאה בעת ההשבעה כדי למנוע פרובוקציות, והם אימצו את ההצעה.
יו"ר סיעת המפד"ל, ח"כ שאול יהלום, הסביר את ההחרמה בסירוב לתת לגיטימציה להומוסקסואליות. "זה הפך לדגל שלו, ואנחנו לא ניתן לכך לגיטימציה, אמר יהלום. "אם זה פרט חשאי, אנחנו לא ניכנס למיטתו של אדם אבל חשוב לזכור שאין זו דרך התרבות היהודית ולכן נחרים את ההשבעה".
לעומת זאת ראש הממשלה אריאל שרון בירך את אבן מעל דוכן המליאה ואיחל לו הצלחה בפעילותו בכנסת. כאשר בירך יוסי שריד את אבן מעל דוכן המליאה קרא לעברו ח"כ ניסים זאב מש"ס: "תתביישו לכם" - והוצא מהמליאה על ידי היו"ר בורג.
אבן תקף בתגובה את חברי תנועת ש"ס והתייחס לדברי השר שלמה בניזרי, שאמר היום שהומוסקסואליות היא "מחלת נפש".
"הושטתי להם היום יד לשלום, ואילו אנשי ש"ס, שהם התאומים של כהני הדת באיראן, פניהם למלחמה. העולם צועד קדימה, אך השר בניזרי נותר מאחור", אמר.

מאור פנים

בוועדה למעמד האישה בכנסת קיבלו היום במאור פנים את הנציג הראשון של הקהילה ההומו-לסבית. פרופ' אבן ימונה ליו"ר ועדת המשנה לזכויות הומוסקסואלים ולסביות בכנסת. על שולחן ראשות הוועדה נפרש לרגל האירוע דגל הקהילייה הצבעוני, ועשרות רבות של נציגי כל הארגונים ההומוסקסואלים הגיעו למשכן כדי לברך את פרופ' אבן.
פרופ' אבן הגיע לכנסת, מלווה בבן זוגו, ד"ר עמית קמה ובנם המאומץ יוסי. בכניסתו למשכן סרבו מספר חברי כנסת חרדים ללחוץ את ידו כאשר התבקשו ע"י עיתונאים לעשות זאת.

"רבנים זנאים"

"אין היום בעולם המערבי ממשלה שאין בה נבחר שהוא הומוסקסואל מוצהר", אמר יו"ר מרצ, ח"כ יוסי שריד. השרה לשעבר, שולמית אלוני, לא התאפקה ותקפה את הדתיים: "כבר ראינו רבנים זנאים שהתעסקו עם נשים נשואות. כדאי שייטלו קורה מבין עיניהם ויסתכלו מה קורה בישיבות שלהם ובפנימיות שלהם ויעזבו אותנו במנוחה".
ח"כ יהודה גלעד ממימד אמר טרם השבעתו של אבן, כי חל איסור ביהדות על הלבנת פניו של כל אדם. "איסור הלבנת פנים מתייחס לכל אדם באשר הוא, וכך נוהגים גם כלפי אדם שאינו שומר תורה ומצוות. ענייניו האינטימיים של איש ציבור אינם מעניינו של איש", אמר גלעד.
פרופ' אבן, שעד לאחרונה עמד בראש ביה"ס לכימיה באוניברסיטת תל אביב, הגיע לכנסת לראשונה לפני כעשר שנים וסיפר את סיפורו המרגש. לדבריו אז, אחרי 15 שנות שירות בתעשייה הצבאית הוא הוגדר לפתע כסיכון ביטחוני, כשנודע למעסיקיו כי הוא הומוסקסואל. "מאז", כך סיפר אבן ב-93', "ירד מסך על חיי, לאחר ששני חוקרים תחקרו במשך שעתיים וחצי את שכנתי. היא נשברה וסיפרה כי השכן שגר מעליה חולק את מיטתו עם גבר".
מאז יצא פרופ' אבן למאבק על זכויותיו כהומוסקסואל. במקביל, החל את דרכו הפוליטית כחבר ב"רצ" ומאוחר יותר במרצ. בבחירות האחרונות הוצב במקום ה-13 ברשימת מרצ לכנסת. היום, לאחר פרישת חבר הכנסת אמנון רובינשטיין מהכנסת וויתור מצידו של בני טמקין, שדורג במקום ה-12, נכנס אבן לחיים הפוליטיים כחבר כנסת מן המניין.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
פרופ' אבן. ח"כ מן המניין
צילום: שאול גולן
ח"כ יהלום. לא ניתן לגיטימציה
מומלצים