שתף קטע נבחר

ברכה: "מברך על הסתלקות ממשלת הדמים"

חברי הכנסת הערבים הביעו שביעות רצון מהקדמת הבחירות. טיבי: מברך על כשלון הקמתה של ממשלת ימין צרה. בשארה: "נפעל להגברת הייצוג הערבי בכנסת". א-סנע חושש מכך שאלפי מוסלמים ייעדרו מהארץ בפברואר בשל העלייה לרגל למכה

במפלגות הערביות מברכים הבוקר (יום ג') על ההחלטה להקדים את הבחירות, ומקווים כי תוצאות הבחירות יביאו לשינוי בשלטון, ואילו ברשות הפלסטינית מפגינים זהירות לנוכח הקדמת הבחירות.
יו"ר סיעת תע"ל, ח"כ אחמד טיבי, הביע שביעות רצון מההחלטה להקדים את הבחירות, "אני מברך על כשלון ראש הממשלה בהקמת ממשלת ימנית צרה וקיצונית יותר". טיבי, שעניין חסינותו נידון בימים אלה בבית המשפט העליון הוסיף כי "תע"ל מוכנה לבחירות מחר ולא בעוד תשעים יום". לדבריו, הסקרים שעומדים לרשותו מראים כי מפלגתו תזכה בבחירות הבאות לשלושה מנדטים.
גם יו"ר סיעת חד"ש, ח"כ מוחמד ברכה, אמר כי הוא "מברך על הסתלקותה של ממשלת הדמים". ברכה ציין כי חד"ש תפעל עם כל כוחות השלום והצדק החברתי להקמת ממשלה אלטרנטיבית בבחירות הבאות. "ממשלת הזדון שהובילה אותנו עד הלום צריכה ללכת ללא חזור", אמר.
יו"ר סיעת בל"ד, ח"כ עזמי בשארה, שגם נושא חסינותו נידון בבית המשפט, אומר כי הוא ומפלגתו קיוו לבחירות הרבה יותר מוקדם. "הממשלה הזו נכשלה בכל התחומים ואנחנו ייחלנו לרגע הזה כבר לפני שנתיים. נלך לבחירות עם כל העוצמה והכוח כדי להוכיח לציבור שמדיניותה הכוחנית של הממשלה נכשלה. אנו נפעל להגביר את הייצוג הערבי בכנסת, כאשר היעד של בל"ד הוא לעבור את 100 אלף הקולות".
יו"ר סיעת רע"מ, ח"כ טאלב א-סנע, אמר כי הוא מברך "על הקדמת הבחירות, וקץ דרכה של ממשלת הדם והדמעות". א-סנע אומר כי הממשלה לא הביאה בשורה והייתה קטסטרופה בכל התחומים. "הגיע הזמן להחזיר לעם את המנדט, ורע"מ תפעל לאיחוד כל הכוחות בקרב הציבור הערבי". א-סנע הביע חשש כי המועד הצפוי לבחירות, תחילת פברואר יהווה בעיה למפלגות הערביות, שכן אלפי מוסלמים אזרחי הארץ יהיו בתקופה זו בעלייה לרגל למכה ויעדרו מן הארץ.

זהירות ברשות

ברשות הפלסטינית האווירה שונה וזהירה הרבה יותר. השר לשלטון מקומי ברשות, סעאב עריקאת, אמר ל-ynet כי הקדמת הבחירות היא עניין ישראלי-מדיני, אולם הוא ציין כי "אנו מקווים שהעם בישראל יבחר הנהגה המסוגלת לעשות שלום כי מגיע לעם בישראל הנהגה כזו".
עריקאת אומר כי השנתיים האחרונות "בוזבזו על ידי הממשלה הנוכחית על דם, אלימות והתנחלויות". "על כל פנים", אמר עריקאת, "הפלסטינים מכבדים את רצון הבוחר הישראלי".
יו"ר הוועדה המדינית במועצה המחוקקת הפלסטינית, ד"ר זיאד אבו-עמרו, אמר כי "ההחלטה על הקדמת הבחירות היא צעד שהימין שואף באמצעותו לשמור על שלטונו גם לאחר הבחירות". עמרו אמר כי הוא חושש שבממשלת מעבר, שיכהנו בה בנוסף לשרון, גם נתניהו ומופז, "תגבר ההסלמה נגד העם הפלסטיני. נתניהו ומופז מומחים מובהקים בחיסולה של הרשות הפלסטינית וברצון להיפטר מהראיס ערפאת". הוא הוסיף כי הוא מטיל ספק ביכולתה של מפלגת העבודה להוות אלטרנטיבה לימין, "שכן, בשנתיים שחבריה כיהנו בממשלת הימין, העבודה גרמה נזק רב לתדמיתה, לייחוד שלה וליכולתה להציב אלטרנטיבה, ואני לא רואה כיצד הם מצליחים בתקופה הקרובה להתגבר על בעיותיהם".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ארכיון ידיעות אחרונות
ממשלת דמים. ברכה
צילום ארכיון ידיעות אחרונות
צילום: גלי תיבון
מברך על הכישלון. טיבי
צילום: גלי תיבון
מומלצים