שתף קטע נבחר

מופז גוזר קופונים

שר הביטחון החדש נותר אמנם מחוץ לכנסת הבאה, אבל את עיניו הוא נושא למשרות רמות יותר, ובמירוץ הזה הרוויח נקודות יקרות. עכשיו הוא עובד על הדימוי המתון

כשנקרא שאול מופז ל"דגל" במהלך סוף השבוע, הוא הבין היטב שכהונתו עלולה להיות קצרה מאוד, אפילו ביחס לכמה מקודמיו. מופז הוא שר הביטחון השישי שנכנס בשערי הקריה מאז נרצח יצחק רבין, בדיוק לפני שבע שנים. למקורביו הוא אמר: "גם אם הכהונה תימשך חודש או שלושה חודשים, אני, ששלחתי חיילים ומפקדים לקרב, לא יכול להיקרא לדגל ולסרב".
ביום שני, מייד לאחר ההצבעה על מינויו בכנסת, לבש מופז את מדי השר החדשים, ויצא לסיור ב"שדה הקרב" - בבית-החולים מאיר בכפר-סבא. הבוקר (ג') כבר גזר את הקופון הראשון שלו: ראש הממשלה שרון הזכיר אותו במסיבת העיתונאים כמי ש"נקרא לדגל – והתייצב, ללא תנאים מוקדמים", בניגוד לנתניהו. שרון, מצדו, ניסה בעיקר לעקוץ את נתניהו, אבל מופז הרוויח נקודה במירוץ לצמרת.
מאוחר יותר, בעקבות פרסומים בכלי התקשורת, שהדגישו את כהונתו הקצרה, ואת העובדה שלא יוכל להתמודד בבחירות לכנסת בגלל חוק הצינון - הרוויח מופז נקודה משמעותית יותר: בעקבות מגעים עם לשכתו של שרון, פרסמה הלשכה הודעה שבה נאמר כי שרון ימנה את מופז לשר ביטחון גם בממשלה הבאה שיקים - אם ייבחר.
מופז אמנם לא התכוון כלל להתמודד בבחירות הקרובות לכנסת, אך מרגע שקיבל את ההצעה והסכים, אין לו כל כוונה להסתפק בשלושה חודשי קדנציה. למקורביו הוא הבהיר שהוא רוצה גם רוצה להמשיך בתפקידו החדש גם לאחר הבחירות. המסר נקלט היטב בלשכתו של שרון, שראשה הוא עו"ד דב וייסגלס, חברו של מופז.
הדימוי הפוליטי שצבר שאול מופז בשלהי כהונתו עומד היום בעוכריו. לשם כך הוא ינסה ליצור לעצמו דימוי מקצועי למהדרין. מקורביו כבר הודיעו כי "האיש שאנחנו מכירים הוא דווקא מתון, שקול ומאופק" - בניגוד לדימוי הקיצוני שיצר לעצמו כרמטכ"ל, לפחות בעיני חלקים בציבור.

"האופי הישיר" הביא את מופז לעימותים קשים

החותם שביקש מופז להשאיר כרמטכ"ל ה-16 הוא בעיקר חותם של "סוס עבודה", שהגיע לתפקידו דרך כל שורת התפקידים, בעיקר בשדה, ובלי קיצורי דרך. הדבר נכון בדרך כלל, פרט למינוי לשני תפקידיו האחרונים בצה"ל – סגן הרמטכ"ל והרמטכ"ל. באחרון שבהם הועדף מופז על פני מתן וילנאי, שהיה בעיני רבים "המועמד הטבעי". במשך השנתיים הראשונות לכהונתו, במוטיבציה של "אנדרדוג", הנהיג בצה"ל מהפכה מבנית, שבמהלכה הקים את זרוע היבשה, והכין את הצבא לעימות עם הפלסטינים, הרבה בזכות סגנו הראשון, האלוף עוזי דיין.
מאידך, מה שמוגדר בפיו כ"אופי ישיר" ("תמיד אמרתי את מה שאני חושב", הוא נוהג להעיד על עצמו), הביא אותו לשורה של עימותים קשים: הוא אמר את מה שחשב על סגנו היוצא עוזי דיין, ולעתים, בעיקר לאחר שבן אליעזר האריך את כהונתו לשנה רביעית, החל להשמיע בציבור גם את דעותיו בדיונים הפנימיים: הצעת אהוד ברק לחלוקת ירושלים שתסכן שכונות בעיר, הנסיגה מדרום לבנון, הנסיגה מגבעת אבו סנינה בחברון, שהתקבלה בניגוד לעמדת מופז, ותמיכתו המופגנת בגירוש ערפאת.

"לקדם את הקמת גדר ההפרדה"

כעת אנו צפויים לראות את "מופז החדש". היחס לגדר ההפרדה, שמוקמת כעת בשצף קצף, הוא דוגמה טובה לכך. בהיותו רמטכ"ל, לא היה מופז מתומכיה הבולטים. בניגוד לראש השב"כ, אבי דיכטר, שתמך בתוקף בהקמת גדר הפרדה, העדיף מופז לשבת על הגדר, עד שזו נכפתה עליו על ידי ראש הממשלה שרון - שצעק "אני רוצה גדר עכשיו" - ועל-ידי שר הביטחון פואד, שנרדף על-ידי חיים רמון. ביום מינויו הבהיר מופז בנאומו הראשון כי משימתו המרכזית היא "המשך הלחימה בטרור, תוך חתירה לשיפור ההישגים ולצמצום הנפגעים, ובמסגרת זו יש להמשיך לקדם את הקמת מערכת גדר ההפרדה הביטחונית".
גם למלים "שיפור" ו"צמצום" חשיבות לא מבוטלת. שתי המלים הצנועות האלה החליפו את "ההכרעה" רבת הרושם שעליה דיבר מופז כרמטכ"ל.
מתון או לא, מופז בוודאי אינו מתכוון לשבת בלשכה "שבה ישבו בן-גוריון, בגין, דיין ורבין", ולהעביר שלושה חודשים בחתימה על הערכות מודיעין ואישור פעולות שיוזם הצבא. כבר היום הוא שם את עובדי משרד הביטחון על הכוונת: בהודעה הראשונה שלו לעיתונות מופז "הדגיש כי על עובדי משרד הביטחון להפגין נורמות מוסריות וערכיות גבוהות במיוחד, ולהוות דוגמא לכלל משרתי המערכת הציבורית במדינת ישראל". מי שזוכר את תחילת כהונתו של מופז, את הניסיון למנות את מפקד בסיס צאלים ניר גלילי, שקיים מערכת יחסים אסורה עם אחת מפקידותיו, לדרגת אלוף, ואת המהפכה הנורמטיבית שהנהיג מופז לאחר מכן - יודע כי ההערה אינה מקרית. "עובדי משרד הביטחון מוזכרים לאחרונה בכלי התקשורת כמי שמעורבים בפלילים, בגניבה מן המשרד ומנכי צה"ל ובהטרדה מינית", אומר מקור במשרדו, "והוא בהחלט מתכוון להפסיק את זה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מופז נכנס לתפקיד. מתון, שקול ומאופק
צילום: רויטרס
מומלצים