שתף קטע נבחר

הכנות קדחתניות לפריימריז בעבודה

הסיבוב הראשון בבחירות לראשות המפלגה ייערך ב-19 בנובמבר; רבים מעריכים שיידרש סיבוב שני ב-3 בדצמבר. נבחנת הצעה לבטל את הפריימריז הפתוחים לבחירת חברי הכנסת

במפלגת העבודה החלו היום (ג') בהכנות קדחתניות לקראת הבחירות הפנימיות לראשות המפלגה, שייערכו ב-19 בנובמבר. בבחירות אלה יתמודדו בנימין בן אליעזר, חיים רמון ועמרם מצנע.
רבים מעריכים שהבחירות לראשות המפלגה לא יוכרעו בסיבוב אחד, ויידרש סיבוב בחירות שני. אם לא יצליח אף אחד מהמתמודדים להשיג למעלה מ-40 אחוזים מהקולות, ייערך סיבוב שני ב-3 בדצמבר בין שני המתמודדים המובילים. מצד תומכי מצנע מופעל לאחרונה לחץ על חיים רמון לפרוש מהמירוץ ולחבור למצנע, על-מנת להביא להכרעה כבר בסיבוב הראשון. רמון מתנגד בתוקף להצעה.

מי יקבע את רשימת חברי הכנסת של העבודה?

במקביל ייערכו בעבודה גם בחירות פנימיות להרכבת רשימת חברי הכנסת של המפלגה. כעת נשקלת האפשרות שהפריימריז הללו יתקיימו במקביל לסיבוב השני בבחירות לראשות המפלגה.
רשימת העבודה לכנסת תיקבע באמצעות פריימריז פתוחים - בחירות של כלל מתפקדי המפלגה, שכל אחד מהם יבחר את הרשימה המועדפת עליו. גורמים שונים בעבודה העלו לאחרונה הצעה לפיה יבוטלו הפריימריז הפתוחים, וזכות הבחירה תועבר לצירי ועידת העבודה, המונים כ-4,500 איש בלבד.
ח"כ אלי בן מנחם, אחד מתומכי ביטול הפריימריז הפתוחים, מסביר: "הפריימריס הפתוחים זו שיטה מושחתת. אם מתמודד רוצה לשלוח מכתב אחד לכל מאה ומשהו אלף המתפקדים – הוא צריך למכור את הבית בשביל זה. זה עולה הון, ולכן זו שיטה טובה לכאלה שמופיעים הרבה בכלי התקשורת, ולכאלה שיש להם הרבה כסף. מה עוד שאין לנו כעת מספיק זמן להכין פריימריס פתוחים עם קלפיות בכל הארץ וכדומה".
לעומתו יש רבים המברכים על השיטה וטוענים כי בחירה על-ידי קהל של מאות אלפים היא נקיה ודמוקרטית יותר מכל צורת בחירה אחרת.
ההחלטה על ביטול הפריימריס הפתוחים תוכרע ככל הנראה בישיבת הוועידה שתיערך בקרוב. ביום חמישי הקרוב תדון בנושא לשכת מפלגת העבודה. תומך נוסף של ביטול הפריימריז הוא יו"ר המפלגה הנוכחי, בנימין בן אליעזר, אך מקורביו טוענים שלא יתבטא בנושא בטרם תוכרע ההמודדות על תפקיד היו"ר.

ביילין: יפרוש או לא?

ח"כ אברהם בורג הודיע כבר הבוקר שאם יבוטלו הפריימריז הפתוחים - הוא לא יתמודד בבחירות. גם עתידו הפוליטי של יוסי ביילין עדיין לוט בערפל. ביילין ממתין לתוצאות ההתמודדות על ראשות המפלגה, כדי לממש את איום הפרישה במקרה של ניצחון לבן אליעזר. אולם אם בן אליעזר יפסיד, וביילין יבקש להצטרף שוב למפלגת העבודה, לא בטוח שיהיה מקום בשבילו, ושיהיה לו די זמן כדי להתמודד על מקום ברשימה.
אם בן אליעזר ייבחר בכל זאת, העבודה צפויה לספוג מכה מפרישת ביילין וחברי מפלגה יוניים נוספים לטובת התנועה הסוציאל-דמוקרטית. "התכניות לא השתנו", אומרים בעבודה, "אך בהחלט צריך להזדרז בכל הקשור למאבקים הפנימיים, משום שהמלחמה היא מול הליכוד".

בעיה אחת נפתרה

הבחירות המוקדמות פתרו, מכל מקום, בעיה אחרת למפלגת העבודה. עד כה חששו בצמרת העבודה כי אם ייבחר עמרם מצנע לתפקיד יו"ר המפלגה, הם יעמדו במצב לא נעים: מצנע הרי אינו חבר כנסת, ולכן לא יוכל לכהן כראש האופוזיציה, אף שהוא יו"ר המפלגה הגדולה באופוזיציה. כעת, משהוחלט על קיום בחירות - אם ייבחר מצנע לראשות העבודה, הוא כבר יהיה חבר כנסת מן המניין.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
תומך סמוי בביטול הפריימריז. בן אליעזר
צילום: איי פי
צילום איי פי
לחץ לפרוש ולחבור למצנע. רמון
צילום איי פי
דודו פריד
יפרוש או לא? ביילין
דודו פריד
מומלצים