שתף קטע נבחר

שר החוץ נתניהו: "יותר מדי זמן הצטדקנו"

בקבלת פנים חמה במשרד החוץ שיגר חיצי ביקורת כלפי קודמו בתפקיד, שמעון פרס; מוקדם יותר, בכנסת, אמר: "אני ושרון נציג עמדה אחידה ב-90 הימים הבאים". עם זאת הוסיף: "אני מאמין שיש לי פתרונות כיצד להוביל את המדינה בארבע השנים הקרובות"

בנימין נתניהו הושבע הבוקר (ד') לתפקיד שר החוץ, ומינויו אושר ברוב גדול: 61 תומכים 31 מתנגדים ו-5 נמנעים. נתניהו הגיע למשכן הכנסת עם רעייתו שרה נתניהו ובנו יאיר.
לאחר ההשבעה אמר נתניהו: "אני ושרון נקבע את הניסוחים הדורשים כדי להציג עמדה אחידה ב-90 הימים הבאים. אני חייב להגיד שכאשר שרון היה שר חוץ בממשלתי הייתי מלא הערכה לעבודתו". עוד אמר נתניהו: "אני מאמין שיש לי פתרונות כיצד להוביל את המדינה בארבע השנים הקרובות והציבור יכריע".

עלי ורדים וקריאות שמחה במדשאת המשרד

לאחר ההשבעה הגיע נתניהו למשרד החוץ בירושלים, לטקס קבלת פנים קצר. נתניהו, בעבר שגריר ישראל באו"ם, הציר בוושינגטון וסגן שר-החוץ, נראה נרגש בעומדו על המדשאה בכניסה למשרד. הוא הוקף בעובדות המנהלה והניקיון של המשרד, שהשליכו עליו עלי-ורדים וקידמו את בואו בקריאות שמחה.
נתניהו אמר שהוא מבחין בין מקבלי פניו בפרצופים מוכרים ובדברים קצרים שנשא רמז על המאבק הצפוי בינו ובין שרון בנושא הפריימריז. "אנו עומדים בפני ימים לא קלים במדינה. בפן הכלכלי – יותר ממיליון איש חיים בעוני שהולך ומתרחב, אשר ההשפעה שלו על חיי המשפחה קשים. גם בפן הביטחוני, כל קניון וכל בית קפה הפך לחזית מתפוצצת, וכמובן ישנו גם הפן הבינלאומי - אנו עומדים בפני אתגרים שונים, שהגדול והמוחשי שבהם הוא המלחמה הצפויה בעיראק, כחלק מן המלחמה בטרור, עם כל ההשלכות שיש לכך על ישראל בזמן הקרוב. נעניתי בחפץ לב לאתגר במאמץ הבינלאומי שמלווה אותנו בכל התחומים".

ביקורת כלפי פרס

נתניהו שיגר גם חצי ביקורת מרומזים לעבר קודמו בתפקיד, שמעון פרס, ואמר: "אם יש דבר אחד שאויבינו הצליחו לעשות, הוא להחדיר בקהילה הבינלאומית את הכזב שהם צודקים, תוך כדי שהם רוצחים בנו. הם הצליחו להחדיר את השקר שהם צודקים כאשר אנחנו מותקפים. יותר מדי זמן הצטדקנו. מה שיש לעשות הוא לעמוד על הצדק, ולא לתת להם לשכתב את ההיסטוריה".
נתניהו הוסיף ואמר, שמדיניות החוץ בעולם היום נקבעת בסופו של דבר על ידי דעת הקהל אשר משפיעה על הממשלות. "אם ננצח בקרב על דעת הקהל, נוכל לתת לישראל חומות של הגנה נגד מי שרוצים לעקור אותנו מהארץ".
בצאתו מטקס קבלת הפנים הקצר, נשאל נתניהו על ידי העיתונאים מה תהיה עמדתו כשר החוץ בעניין מפת הדרכים האמריקנית, בהתחשב בכך ששרון הודיע שהוא מקבל את עקרונות נאום הנשיא בוש. נתניהו השיב: "אנו לא עומדים בפני השאלות האלה. בשבועות הקרובים ישנו נושא המלחמה בעיראק, והוא זה שידחק את כל הנושא הזה הצידה".

לא יוכל למנות מקורבים

נתניהו לא יוכל למנות את מקורביו לתפקידים המתפנים בקרוב בשירות החוץ, זאת בשל החוק האוסר על ביצוע מינויים פוליטים בתקופה בה מכהנת ממשלה זמנית. לפיכך, את התפקידים המתפנים בקרוב, כגון משרת השגרירים במוסקבה, בלונדון ובהודו, יאיישו אנשי הסגל הדיפלומטי של משרד החוץ. אפשרות נוספת היא שהמינויים יידחו עד לאחר הבחירות.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
נתניהו ועובדי משרד החוץ
צילום: איי פי
צילום: איי פי
נתניהו במשרד החוץ. "נציג עמדה אחידה"
צילום: איי פי
מומלצים