שתף קטע נבחר

היועץ המשפטי לממשלה: עשה ואל תעשה לפני הבחירות

בהנחיות שפירסם היועץ המשפטי לממשלה, הונחו המשרדים השונים וראש הממשלה להימנע ממינויים פוליטיים ברגע האחרון, ומשימוש בכספי המשרדים לצרכי תעמולה

עם ההחלטה על פיזור הכנסת ועריכת בחירות מוקדמות הופצו הבוקר (ד') לראש הממשלה, אריאל שרון ולשרי הממשלה הנחיות של היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין. ההנחיות עוסקות במגבלות וסייגים בתקופת בחירות לגבי מינויים, עריכת סקרים ע"י משרדי ממשלה, מתן הבטחות או התחייבויות להקצאת תקציבים או טובות הונאה אחרות בסיורי בחירות, פעילות פוליטית בגופים ציבוריים, ופרסומים במימון ציבורי הכוללים תעמולת בחירות. הנחיות אלה הופצו גם בעבר, ערב הבחירות הקודמות.
עיקר ההנחיות נוגעות למינויים בתקופת בחירות לכנסת ולראשות הממשלה. היועץ מציין, כי נדרשת הקפדה כפולה הן באשר לצורך במינויים בתקופה זו, והן בנוגע להפעלת שיקול הדעת במינוי.
"רק מינוי שקיים צורך לעשותו בעת הזאת - ייעשה", כתב היועץ המשפטי, והוסיף, כי "נוכח הרגישות המתחייבת, הסמכות תעשה במשורה תוך בחינת הצורך, בהתאם לנסיבות המינוי שמבקשים לעשותו, ובחינת החלופות האפשריות".
בנוגע לעריכת סקרים ע"י משרדי הממשלה בתקופת הבחירות, הנחה רובינשטיין את משרדי הממשלה להימנע בתקופה שעד הבחירות מעריכת סקרים, שאינם בנושאים מקצועיים מובהקים והמהווים חלק מעבודתו המקצועית השוטפת של המשרד. "במיוחד", כתב רובינשטיין, "ראוי להימנע מעריכתם של סקרי שביעות רצון וסקרים הכוללים שאלות על נבחרי ציבור או מועמדים בבחירות".
עוד קובע היועץ, כי כל השאלות הנשאלות במסגרת סקר שעורך משרד ממשלתי, יובאו טרם עריכת הסקר לאישורו של היועץ המשפטי של אותו משרד, כדי שיוודא שלא יישאלו שאלות מהן עולה חשש כי הן נוגעות לתעמולת בחירות.
היועץ קבע עוד, כי יש להימנע מהבטחות או התחייבויות לחלוקת הטבות או להקצאת תקציבים במהלך סיורי בחירות. חל איסור על תעמולת בחירות במסגרת סיורים רשמיים של שר, בתוקף תפקידו. זאת, להבדיל מסיורי בחירות במסגרת פעילות מטעם סיעתו.
עוד מדגיש היועץ, כי חל איסור על שימוש בנכסי הציבור לצורך תעמולת בחירות, וישנו איסור על תעמולת בחירות ע"י עובדי ציבור. כמו כן, ישנו איסור להשתמש בכספי משרדי הממשלה, מפעל או מוסד של המדינה, רשות מקומית, או כל גוף מבוקר אחר לצרכי תעמולת בחירות, ובכלל זה איסור על הפקת פרסומים שיש בהם משום תעמולת בחירות.
היועץ התייחס גם למדיניות הגבייה והאכיפה בתקופת בחירות. לדבריו, אין לכאורה מקום לעכב את הטיפול בתיקים של נבחרי ציבור או מועמדים המצויים בעיצומה של חקירה שוטפת. עם זאת, תיקים אלה יועברו לעיונו של ראש אגף החקירות אשר יעיר את הערותיו לגבי דרך הטיפול ואופן החקירה בהם. תיקים נגד נבחרי ציבור או מועמדים, שהגיעו לאחר חקירה לפרקליטות לצורך החלטה אם להגיש כתב אישום, ייבחנו לפי נסיבותיהם. בעניין תיק הממתין זמן רב יש צורך בשיקול דעת מיוחד באשר להגשתו לפני הבחירות.
בשבוע הקרוב יקיים רובינשטיין דיון באופן יישומן של המלצותיו.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלי תיבון
רובינשטיין. פירסם הנחיות
צילום: גלי תיבון
מומלצים