שתף קטע נבחר

מצנע נשאל על חבירה לרמון ואמר: "זה עוד יקרה"

חיים רמון ועמרם מצנע קיימו עימות ראשון פנים אל פנים בתל אביב. רמון רמז שלמצנע אין ניסיון; מצנע השיב: "מנהיגות היא לאו דווקא עריכת בחירות". לפני כן התעמתו השניים בכנס מחוז הקיבוצים אולם הצלע השלישית - בן אליעזר - לא השתתף בעימות והם דיברו בנפרד, זה אחר זה. "פואד שבר את הכלים וברח מעימות", אמרו מארגני הכינוס בסיומו

שניים מהמתמודדים על ראשות מפלגת העבודה, חיים רמון ועמרם מצנע, התעמתו אמש (ד') לראשונה פנים אל פנים בכינוס בתל אביב. בלט בהעדרו מהכינוס יו"ר המפלגה, בנימין בן אליעזר, שמעדיף שלא להתעמת עם המועמדים האחרים בפומבי.
בשיאו של הערב שאל המנחה את רמון ומצנע מדוע, בעצם, הם לא חוברים יחדיו. בתגובה אמר מצנע: "תתאזרו בסבלנות, זה עוד יקרה".
בין דברי השבח שהרעיפו שני המתמודדים זה על זה, רמז רמון שלמצנע אין את הניסיון הדרוש להנהגה לאומית. הוא ציין שהנהגת עיר אינה משתווה להנהגה לאומית ורמז שעל מצנע "להשתפשף". מצנע אמר בתגובה שהוא מביא עימו ניסיון עשיר בהתמודדות עם בעיות חברתיות. "מנהיגות היא לאו דווקא עריכת בחירות", הדגיש.
רמון אמר שאם ייבחר הוא יביא עימו אנשים מחוץ למפלגה, ויחד עימם יקים "צוות מנצח". "החברה הישראלית בנויה משבטים", אמר רמון, "גישרתי בעבר ולקחתי אנשים ממרצ ומש"ס, וחיברתי אותם לרשימה אחת בראשותי. אנחנו נפסיד בבחירות אם לא נדע לחבר בין כל שבטי ישראל". עוד אמר רמון שלא היה מבקש סליחה מעדות המזרח כפי שעשה ברק.
מצנע ציין כי אל לה למפלגת העבודה להמשיך ולדבר במונחים עדתיים, "שכן זה יחזור אלינו כבומרנג".

אני לא מתבייש שאני אלוף בצה"ל

השניים התייחסו גם לסוגייה החמה של שירות חרדים בצה"ל: מצנע אמר: "הנוסחה היא שוויון בזכויות ובחובות כאשר כל אזרחי ישראל יעשו שירות לאומי או שירות לקהילה".
רמון אמר שאין חובה להכריח את החרדים ללכת לצבא, אבל מצד שני, "אין סיבה לממן אותם בישיבות. אנחנו אלה שמכריחים אותם ללכת לישיבות. צריך לשלוח אותם לעבוד וצריך לדעת איך להתמודד עם הבעיה".
מצנע השיב בנחרצות על השאלות לגבי עברו הצבאי. לשאלה האין הוא דומה לאהוד ברק השיב: "מי שמסתכל על סינים חושב שכולם דומים. אותו הדבר עם גנרלים. אבל אני לא גנרל – אני אלוף לשעבר בצה"ל ולעולם לא אתבייש בכך. כמה זמן צריך לעבור כדי שה'בושה' תתנקה מזה שהייתי קצין בכיר בצבא?". עוד אמר מצנע שאם יפסיד, לא ישוב לזירה המוניציפלית אלא יישאר בהנהגה הלאומית.

"פואד ברח מעימות"

מוקדם יותר, בכינוס של מחוז הקיבוצים במפלגת העבודה ברמת אפעל, מנע בן אליעזר את קיומו של עימות בין המתמודדים על ראשות המפלגה, כפי שתוכנן מראש. רמון ומצנע הסכימו לעימות חזיתי, אך אתמול אנשי בן אליעזר חזרו בהם והבהירו, כי אינם מעוניינים לעמוד בחזית מול שני היריבים והביאו לשינוי סדר הדיון: כל מתמודד דיבר בתורו 20 דקות והסביר מדוע הוא ראוי להנהיג את העבודה. בתנועה הקיבוצית, שאירגנה את העימות שלא היה, אמרו היום: "פואד שבר את הכלים וברח מעימות".
תחילה דיבר מצנע, המוביל בסקרים בפער ניכר על שני יריביו. בראש דבריו הוא הצטער על כך שאין עימות מול פואד ורמון. אחריו עלה רמון שמזה חודשיים פועל להביא את הצדדים לעימות פנים אל פנים. אחרון עלה בן אליעזר, שדחה אף הוא את האשמות: "מה אני פוחד מעימות? התעמתתי עם שרון ועם עוזי לנדאו בממשלה, אז אני פוחד מרמון או מצנע? בכלל לא ידעתי שרציתם עימות".

מצנע מציג קו סולידי

אנשיו של מצנע נוטעים מזה זמן את המסר לפיו מצנע יכריע את הבחירות בסיבוב הראשון. היום הוא תקף את ממשלת שרון, חזר על כך שיש לדבר עם הפלסטינים ללא תנאים ואפילו תחת אש הפיגועים, והעריך כי יש בקרב הפלסטינים כוחות חדשים המעוניינים בפיתרון. על התלונה כי הוא שמאלן מדי אמר: "אני פחות פטריוט מאנשים המכנים את עצמם ימניים? אני פחות לאומי? פחות אוהב את המולדת? מה, לשבת בחברון היום זו פטריוטיות ישראלית? אני אומר לכם שלשבת היום בחברון זו פגיעה בביטחון מדינת ישראל!"
הוא שב וקרא לרמון להצטרף אליו במירוץ כדי להביס את פואד. "בוא תתרום לי מניסיונך הפוליטי", הציע. רמון שעלה אחריו לדבר, דחה את ההצעה. "אני לא רוצה להיות הקביים של מועמד העבודה לראשות הממשלה", ענה בחיוך.
בדבריו חשף רמון את קו התעמולה החדש שלו, המייחס לבן אליעזר את כל חטאיה של ממשלת האחדות. "אתמול אמר פואד בעצמו שזו היתה ממשלה של כלום", פתח רמון. "אז מי שהיה שותף לממשלת הכישלון יכול עכשיו להיות אלטרנטיבה לכישלון? פואד הכריח אותנו להצביע בעד אפליית ילדים בקיצבאות. הוא דיבר כל הזמן על אופק מדיני. האם פעם אחת הוא הביא לממשלה תכנית מדינית, מסמך, משהו? שנה לקח לו להגיד לי שאני צודק בעניין הגדר. אמרתי לו בעזה זה מונע פיגועים. בהתחלה הוא סירב לשמוע. מי שעמד בראש הממשלה המזוייפת הזו לא יכול להנהיג את המפלגה".

עקיצות הדדיות

בנאום ספונטני של רמון, שהצחיק פעמים רבות את הקהל, הוא עקץ את בן אליעזר גם בנוגע לקשר המיוחד שלו עם חברי המפלגה. "פואד הוא חבר טוב וקשה להגיד עליו דברים... הוא יודע לעשות טיפול בפרט, כמו שקוראים לזה בצה"ל, הכי טוב שיש. אבל אנחנו לא בוחרים חבר, אנחנו בוחרים מנהיג".
בסיום דבריו של רמון נכנס לאולם בנימין בן אליעזר וסינן אל המיקרופונים: "שמעתי כמה קללות וביקורת יש לך, או הו..." יו"ר העבודה נותר דבק בעמדתו שממשלת האחדות היתה רוב הזמן טובה לישראל, וכי הוא גאה על השותפות בה. "אני מצהיר שאני לא מצטער על השותפות בממשלה, אני מברך עליה. מי יודע מה היה קורה אילו לא היינו שם. אני משוכנע שבלעדינו השטחים היו נכבשים, ערפאת מזמן היה בחוץ ועוד מי יודע כמה מאחזים היו עולים על הקרקע... מה רצו שנשב באופוזיציה ונצעק? מי היה עוצר את מרחץ הדמים אם לא אנחנו".
בן-אליעזר לא נמנע מעקיצות ישירות לעבר רמון. "יש בעולם שני טיפוסים – זה שמדבר וזה שעושה", אמר.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
התאזרו בסבלנות. מצנע
צילום: רויטרס
לא רוצה להתעמת? פואד
צילום: רויטרס
צילום איי פי
חשף את קו התעמולה. רמון
צילום איי פי
מומלצים