שתף קטע נבחר

אנשי מצנע: הוא עשה טעות כשאמר שיעדיף את הדתיים

בעקבות הפירסום הבלעדי ב-ynet, לפיו אמר המועמד לראשות מפלגת העבודה בראיון לתחנה חרדית: "אני רואה בשינוי מפלגה מאוד בעייתית, אשמח לחדש את הברית ההיסטורית של העבודה עם הציבור הדתי", מבהיר מצנע הבוקר: אציב תנאים לחרדים לפני שיכנסו לקואליציה שלי. ח"כ לפיד בתגובה: "יש משהו מעורר חלחלה בחנופה של מצנע לחרדים"

במחנהו של עמרם מצנע, המתמודד על ראשות העבודה, מודים הבוקר (ה') בעקבות הפרסום הבלעדי ב-ynet כי המועמד שלהם ביצע טעות פוליטית קשה, כשהודיע כי יעדיף קואליציה עם הדתיים ולא עם "שינוי".
במטה מצנע התקבלו תגובות קשות בעקבות הדברים, שנאמרו לתחנה חרדית פיראטית. במטה חוששים כי מצנע יאבד קולות ממצביעי השמאל לטובתה של שינוי. "ההתבטאות הזו היתה טעות שלא תרמה שום דבר", הם מודים.
גם עמרם מצנע עצמו נזעק לתקן את הנזק ומבהיר בשיחה ל-ynet כי יציב תנאים בפני המפלגות החרדיות: "כתנאי לכניסה לקואליציה שלי, בכוונתי לדרוש מהחרדים הסכמה מפורשת להיפרדות חד צדדית וכן שירות לאומי לאברכים שלא מעוניינים לשרת בצבא", הוא אומר.

הראיון: שינוי היא "בעייתית"

במסגרת ראיון ל"ערוץ החרדי" – תחנת רדיו חרדית פיראטית, נשאל מצנע על ידי השדר רוני תורן: "לו העבודה זוכה בבחירות ואתה ראש הממשלה, עם מי היית מקים את הממשלה שלך? עם שינוי ומרצ?",
מצנע השיב (לשמיעת ההקלטה לחץ כאן) : "אני רואה בשינוי מפלגה מאוד בעייתית, מפלגה שחרטה על דיגלה בעצם עויינות לציבור הדתי במדינת ישראל, אין לה מסר אחר, אין לה דגל אחר ואני רואה בה מפלגה מאוד בעייתית. אני בהחלט אשמח לחדש את הברית ההיסטורית של מפלגת העבודה עם הציבור הדתי. אם אנחנו נצליח להגיע להבנה והסכמה על הצורך להיפרד מהפלסטינים כבסיס לקואליציה, אני אשמח מאוד לחידוש השותפות הזו".
עוד אמר מצנע כי הוא מתכוון להקדיש מאמץ גדול לאיחוי הקרע בין דתיים וחילונים וכי בעשור האחרון, במסגרת תפקידו כראש עיריית חיפה, הוא הוכיח כי יש לו "שפה משותפת טובה עם הרבנים ועם האדמו"ר שלנו בחיפה".
מצנע שב והבהיר הבוקר בשיחה ל-ynet: "בראיון ברדיו ציינתי יותר את מה שאדרוש מהחרדים ממה שאתן להם". לדבריו, "אמרתי שאחדש את הברית ההיסטורית עם הדתיים, אפילו לא הזכרתי את המילה חרדים. אני מתכונן לעשות את זה כפי שזה קורה היום בחיפה: זו עיר שיש בה תרבות בשבת, אך ניתן גם כבוד לחרדים".

אנשי בן אליעזר: הוא טירון

במחנהו של בנימין בן אליעזר הגיבו בגיחוך: "זו התבטאות שמוכיחה שוב שמצנע הוא חסר ניסיון פוליטי", אמרו מקורביו של בן אליעזר. "הוא לא מבין את ההתנהלות הפוליטית ואת הרגישויות הרבות. כאשר אתה הולך לשכנע ציבור לתמוך בך, אתה לא יכול לצאת נגד אנשים שהם בני ברית פוטנציאלים, כמו אנשי שינוי, שודאי נפגעו מדבריו. מנגד, אסור לו לפגוע בחרדים, כך שכל גילוי הקלפים הזה היה מבחינתו מיותר".
ח"כ הרב משה גפני, מיהדות התורה, אמר כי "זו אמירה טובה מאוד שמאפיינת את מצנע, אני חושב שהוא אדם חיובי וענייני. תמכתי בו מלכתחילה כשהוא התמודד לראשות עיריית חיפה". גפני התחמק מלענות על השאלה האם יש סיכוי שיהדות התורה תצטרף לקואליציה בהנהגת מפלגת העבודה, אם מצנע יעמוד בראשה, ואמר: "אני לא פוסל אף אחד, אבל אנחנו היום לא בונים שותפויות".
יו"ר "שינוי" טומי לפיד אמר ל-ynet בתגובה: "יש משהו מעורר חלחלה בחנופה של מצנע לחרדים, ועוד באמצעות רדיו בלתי חוקי, שאיש ישר כמוהו לא אמור לדבר בו. אני מקווה שרבים מאנשי מפלגת העבודה שמעו אותו, כי זה יעביר עוד כמה אלפי קולות מהעבודה לשינוי".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
מצנע. טעות פוליטית?
צילום: צביקה טישלר
צילום: גילי כהן מגן
לפיד. "יש משהו מעורר חלחלה בחנופה של מצנע"
צילום: גילי כהן מגן
אתר הכנסת
גפני. "אמירה טובה מאוד"
אתר הכנסת
מומלצים