שתף קטע נבחר

מחשבי הלוח של מיקרוסופט יוצאים לדרך

מיקרוסופט משיקה גירסה חדשה של Windows XP המיועדים ל-Tablet PC, מחשב נייד קל, בעל מסך מגע דק ועט מיוחד שמאפשרת למשתמש לכתוב במחשב בכתב ידו. מחשבי הלוח הראשונים יגיעו לישראל (בשלב זה ללא תמיכה בזיהוי כתב יד בעברית) בעוד שלושה חודשים. המחיר - בין 1,700 ל-2,400 דולר

לאחר חודשים רבים של פיתוח, מיקרוסופט תשיק היום (ה') באופן רשמי גירסה חדשה של Windows XP המיועדת למחשבי לוח (Windows XP Tablet PC Edition). זאת, במסגרת נאום של יו"ר החברה, ביל גייטס, בניו יורק, שיועבר בשידור ישיר גם באינטרנט בשעה 18:30 (שעון ישראל).
במקביל, 13 יצרני חומרה מתכוונים להפיץ בימים הקרובים מחשבי לוח שמפעילים מערכת הפעלה זו, בהם אייסר, פוג'יטסו, HP, טושיבה ו-NEC. על אף שחבילת העדכון הראשונה (SP1) ל-Windows XP הוסיפה למערכת ההפעלה תמיכה במחשבי לוח, מיקרוסופט ושותפיה מקווים כי גירסה ייחודית של Windows XP עבור מחשבי לוח תקרוץ יותר לקהל היעד.
מחשב הלוח הוא הדור הבא של המחשבים הניידים, המבוססים על Windows XP. מדובר במחשב נייד קל באופן יחסי (1.3 ק"ג), בעל מסך מגע דק ועט מיוחד (המבטלים את הצורך בשימוש במקלדת) וחיבור אלחוטי לאינטרנט. יצרני החומרה מפיצים שני דגמים עיקריים של מחשב לוח - מחשב-מסך שניתן לחבר לו מקלדת USB ועזרים נוספים, ומחשבים שדומים למחשבים ניידים עם מסכים מסתובבים.

כתיבה על מחשב כמו על פתק

הבשורה הגדולה של המכשיר הוא שילוב של טכנולוגיית הדיו הדיגיטלית החכמה (Think Ink), שפותחה במעבדות המחקר של מיקרוסופט ומאפשרת למשתמש לכתוב בכתב ידו טקסט שמזוהה מיד על-ידי המחשב, וטכנולוגיית ה-Clear Type, המאפשרת תצוגה בהירה וחדה מאוד של טקסט על מסך LCD.
מערכת ההפעלה Windows XP Tablet Edition מאפשרת למשתמש לכתוב על המסך בכמה אופנים. המערכת כוללת תוכנה בשם Journal, שמאפשרת למשתמש לכתוב הערות במחשב במקום על פתקים. המשתמש יכול לכתוב במחשב בכתב ידו (גם כתב מחובר מתקבל) ומנועי זיהוי הטקסט של המחשב יזהו את הכתב (שמציעים רמת דיוק גבוהה ביותר, על פי הדיווחים) וימירו אותו אוטומטית לטקסט מוקלד, שניתן לגוזרו, להדביקו ולשנות את עיצובו. לאחר מכן, המשתמש יכול להזיז את הטקסט שכתב ברחבי המסך, כדי להכניס מלים או הערות אחרות.
עזר נוסף להכנסת טקסט למחשבי הלוח הוא חלון הקלט (TIP), מעין מקלדת וירטואלית, המאפשרת להזין טקסט בדרך חלופית, בדומה למקלדות וירטואליות במחשבי כף יד. נוסף על כך, למחשבי הלוח יכולות מובנות של זיהוי דיבור באנגלית.

מחשבי לוח - גם בישראל. תמיכה עברית - בעתיד

התפישה של מחשבי הלוח אינה חדשה, אך מיקרוסופט עומדת מאחורי המאמץ האחרון להפוך את חזון המחשבים האלה לנחלת כלל המשתמשים. על פי דיווחים, ענקית התוכנה השקיעה 400 מיליון דולר על פיתוח הטכנולוגיה. נוסף על כך, מיקרוסופט תוציא מקופתה השמנה 70 מיליון דולר נוספים עבור שיווק והפצת מחשבי ה-Tablet PC ברחבי ארה"ב. "חגיגת ההשקה" החלה אמש באירועים בהשתתפות נשיא HP, מייקל קאפלאס, זמרים ובדרנים.
במיקרוסופט ישראל מעריכים כי יצרני החומרה יפיצו את מחשבי הלוח שפועלים עם Windows XP החל מבעוד שלושה חודשים. ה-Tablet PC‏ כולל את התמיכה בעברית של Windows XP‏ (כלומר, תמיכה בקריאה וכתיבה בעברית ויישומי Office‏ עם עברית מלאה). עם זאת. טכנולוגיית זיהוי הכתב של המערכת אינה תומכת בעברית בשלב זה. ליאור צורף, מנהל תחום מומחי טכנולוגיות מידע במיקרוסופט ישראל, מוסר כי מיקרוסופט מתכוונת לפתח תמיכה עברית בטכנולוגיית זיהוי הכתב עבור מחשבי הלוח אך אינו מציין מועד לכך.

גייטס צופה עתיד ורוד למחשבי הלוח

מחשבי ה-Tablet הנוכחיים אינם הניסיון הראשון של מיקרוסופט לשווק מחשבים המבוססים על עט. ענקית התוכנה הפיצה ב-1990 את Windows for Pen Computing, מהדורה של Windows 3.11 שתמכה בשימוש בהתקן קלט דמוי עט, אך כוח המיחשוב של המחשבים האישיים לא היה מספיק חזק כדי לתמוך בטכנולוגיה.
למרות זאת, מחשבי הלוח שמציעים כעת מיקרוסופט ושותפי החומרה שלה כוללים כמה יתרונות, בהם כוח עיבוד משופר, טכנולוגיית זיהוי כתב יד משופר ומחירים זולים יותר מבעבר ומבוססים על פלטפורמת ווינטל. גייטס צופה שמחשבי ה-Tablet יהפכו למחשב הפופולרי ביותר תוך חמש שנים. חלק מהמומחים שבחנו את המחשב התרשמו פחות, בייחוד משטחו המצומצם של מסך המחשב והחיים הקצרים של הסוללה.

בעיות תאימות ומחיר גבוה

"לא ברור כמה משתמשים באמת זקוקים לזה", אמר לסוכנות "אי פי" רוב אנדרלה מחברת המחקר "גיגה", והעיר כי בשלב זה, מחשבי Tablet PC אינם פועלים היטב כמו מחשבים נייחים. לדבריו, המסך (שגודלו כ-10 אינץ') קטן מדי ואילו רוב מחשבי הלוח שיופצו בשלב ראשון יאלצו את המשתמשים לטעון אותם לאחר שעתיים עד ארבע שעות של הפעלה.
על אף היתרונות הלא מבוטלים של מחשבי הלוח, המחיר הגבוה (1,700 עד 2,400 דולר) ובעיות תאימות עשויים להביא לכך שמחשב ה-Tablet ישמש בשנים הקרובות בעיקר כצעצוע יקר עבור חובבי הגאדג'טים, העריכה לסלי פירינג, סגן נשיא לתחום המיחשוב הנייד בחברת המחקר "גרטנר". יחד עם זאת, פירינג מעריכה כי סיכויי ה-Tablet PC בטווח הארוך הם טובים וקובע כי כאשר מחירם ירד בחצי ומשקלם יפחת, מחשבים אלה עשויים לשמש עובדים ניידים כמו עובדי בתי חולים ושליחים.
על פי הערכת גרטנר, יותר משליש מהמחשבים הניידים יהיו מחשבי Tablet עד שנת 2007. חברת המחקר IDC צופה כי קליטת מחשבי הלוח בשוק לא תהיה קלה והצרכנים יראו בהם מעין מחשבי כף יד מגושמים שיצאו מכלל פרופורציה. על פי התחזית, כ-575,000 עד 800,000 יחידות ימכרו בארה"ב בשנת 2003, ו-1.9 מיליון יחידות עד 7.3 מיליון יחידות ימכרו ב-2006.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ביל גייטס מציג מחשב לוח בחודש מאי
צילום: איי פי
צילום: מתוך אתר hp
Compaq Tablet PC TC1000
צילום: מתוך אתר hp
צילום: אתר פוג'יטסו
Stylistic ST4000 Series Tablet PC של פוג'יטסו לא לשימוש
צילום: אתר פוג'יטסו
צילום: אתר פוג'יטסו
לא לשימוש Stylistic ST4000 Series Tablet PC של פוג'יטסו לא לשימוש
צילום: אתר פוג'יטסו
מומלצים