שתף קטע נבחר

נלחמים על כל חבר מרכז

מלחמת ההישרדות הגדולה החלה: חברי הכנסת שלנו מבצעים בימים אלה מירוצים שלא היו מביישים אצנים אולימפיים. המטרה: להגיע לכמה שיותר חברי מרכז - שיכריעו אם יזכה הח"כ לחזור לכנסת ה-16

שרון מול נתניהו? המאבק המשולש בעבודה? למי בכלל אכפת, אם תשאלו את חברי הכנסת בליכוד ובעבודה. עם כל הכבוד לראשים, החברים מן השורה נלחמים עכשיו על חייהם הפוליטיים בפריימריז המתקרבים בצעדי ענק.
חברי הכנסת מקימים מטות, צובאים על חתונות של חברי מרכז, וקופצים מאירוע לאירוע, בעיקר מפגישות עם חברי מרכז בסניפים ברחבי הארץ, מבוקר עד לילה.
בליכוד המצב קשה במיוחד. כ-2,700 חברי מרכז, שייבחרו את רשימת חברי הכנסת הבאה של הליכוד, סופגים מאז היוודע תאריך הבחירות, ביקורים, פגישות ושכנועים מן המועמדים השונים לכנסת. מתוכם, רצוי להזכיר - 1500 הם חברי מרכז חדשים.
לא מעט חברי כנסת מבקשים לשמור על הלו"ז שלהם חסוי. יובל שטייניץ אומר ל-ynet: "אני מרחם על אלה שהצטרפו לכנסת בתקופה האחרונה. הם לא הספיקו לתפקד מספיק זמן כחברי כנסת, ועליהם להלחם על מעמדם כמו צלי רשף אורית נוקד, אלי כהן... גם אני פועל לשיפור מעמדי ברשימה".

המרוץ של זאב בוים

על פי סדר היום של חבר הכנסת זאב בוים, ניתן ללמוד על לו"ז אופייני של מתמודד על מקומו ברשימה לכנסת הבאה:
9:30 בבוקר: זכרון יעקב; 11:00: מגדל העמק; 13:00: נצרת; 16:30: טבריה; 19:00: קציר; 22:00: כנס בראשון - ומייד אחריו חתונה של חבר מרכז מרמלה במזכרת בתיה.
נשאר זמן לישון? בוים כבר לא כל כך זוכר. "לפי דעתי זהו לו"ז מרווח יחסית, אבל המצב ילך ויחמיר עד סוף החודש. הבחירות במרכז יתרחשו שבוע אחרי הבחירות לפריימריז אם לא יהיה סיבוב שני". על דרכי הפעולה הוא מפרט: "נותנים ראיונות לכלי התקשורת, עושים טלפונים, ובעיקר עבודת שטח במובן האפור של המילה – להתייצב בכל כינוס. זה אומר ימים ולילות, כולל שישי ומוצ"ש. הלוואי שאפשר היה להעביר את אולם החתונות לכנסת. יש ימים של שלושה או ארבעה אירועים במקביל".

המרוץ של סופה לנדבר

גם במפלגת העבודה המצב לא פשוט: ח"כ סופה לנדבר למשל, מתמודדת בפריימריס על משבצת העולה. מדובר במקום שבעתיד יוחלט קרוב לוודאי כי הוא משוריין, אך השיריון לא מבטל את הצורך בחרישת הארץ לאורכה ולרוחבה, לחיצת אלפי ידי עולים חדשים, שמיעת תלונותיהם ופיזור חיוכים והבטחות. בין לבין היא פורצת בשידורי רדיו וטלוויזיה ומעניקה ראיונות לעיתונות הרוסית. את סוללות הטלפון הסלולרי שלה היא מחליפה בזו אחר זו, כמו מחסניות בנשק.
הנה הלו"ז לדוגמא: ביום ראשון הקרוב תחל לנדוור את סדר יומה בשעה 8:30 בישיבת מטה הבחירות של בנימין בן-אליעזר באשדוד; בשעה 12:00 היא תהיה אורחת כנס גימלאים בחיפה, בו תפגוש עולים חדשים וותיקים; עד לשעה 14:00 תגיע לנדוור לטבריה לישיבת מטה אזורית ואחרי כן מפגש עם פעילים וצירי וועידת העבודה; בשעה 16:00 היא כבר בנצרת עילית בישיבת מטה נוספת ומפגש עם פעילים; בשעה 18:00 תצפין הח"כית עד לעכו וגם שם יש לה שעתיים לישיבת מטה בחברת פעילי העבודה. היום מסתיים בישיבת סיכום בשעה 21:00 בתל אביב ותידרוך העוזרים לקראת יום המחרת. אחרי הישיבה על לנדבר להדרים עד לביתה שבאשדוד.
"סופה מתכוננת לפגוש כמה אלפי עולים עד לפריימריס והיא כמובן עושה הכל בימים הקרובים לטובת ניצחונו של בן אליעזר בו היא תומכת", מסבירים עוזריה.
חברי כנסת רבים יודעים שהחזרה לכנסת ה-16 תהיה קשה במיוחד. המירוץ הקצר דווקא מדרבן אותם למאמץ אינטנסיבי - בתקווה לזכות בכרטיס הכניסה המחודש למערכת הפוליטית הישראלית. "ההשפעה הכי טובה היא בפגישות של ארבע עיניים. אבל בואו נהיה ריאלים - אי אפשר להגיע לפגישות כאלה עם כל חברי המרכז", מסכם ח"כ זאב בוים, רענן מתמיד. פוליטיקה, מסתבר, זה עסק לבעלי סיבולת.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום גלי תיבון
בוים. המירוץ אל הכנסת
צילום גלי תיבון
לנדבר. מחליפה סוללות בקצב
מומלצים