שתף קטע נבחר

המפלגות החדשות, בחירות 2003

"ישראל אחרת" מציעה שרים מקצועיים שלא יהיו חברי כנסת; "עלה ירוק" מציעה, מלבד לגליזציה של סמים קלים, גם פעילות נמרצת בנושאי אקולוגיה; "זכויות הגבר" פונה בעיקר לגברים, אבל גם לנשים, "שמודעות לחוסר השוויון בחוק". המפלגות החדשות-ישנות בבחירות הקרובות. כרטיסי ביקור

ישראל אחרת עלה ירוק מפלגת זכויות הגבר 

על קולות המצביעים בבחירות הקרובות יתמודדו גם מפלגות קטנות שנציגיהן טרם זכו להתהלך במסדרונות הכנסת ולטעום ממטעמי המזנון. שתיים מהן - "עלה ירוק" ו"זכויות הגבר" התמודדו כבר בעבר אולם לא עברו את אחוז החסימה. אחת נוספת היא "ישראל אחרת", שקיימה כינוס מתוקשר בסוף השבוע, וששמה עלה לכותרות בעקבות מאבק שניהלו נציגיה בבג"ץ, בדרישה להורות לעובדי משרד הפנים השובתים לרשום אותם כמפלגה.
מהו המצע שלהן? מה יש להן להציע לציבור? מיהם המועמדים שאולי יהיו הח"כים החדשים ומה הם מוכנים לעשות עבורך?

ישראל אחרת

אג'נדה פוליטית:

"רפורמה פוליטית בכל תחומי החיים, ממצב בו כל הנהגה מוּנעת משיקולי הישרדות אישיים, להפרדה אמיתית וממשית בין רשות מחוקקת ומבצעת. בכנסת ישבו פוליטיקאים שיעשו עבודת חקיקה, אבל חברי כנסת לא יוכלו להיות שרים. השרים בממשלה יהיו בעלי רקע מקצועי שיכשיר אותם לעבודתם בתיק שהוטל עליהם. הם יהיו מבצעי המדיניות של חברי הכנסת. כמו כן נפעל להעלאת אחוז החסימה ל-5 אחוזים, להגבלת מספר קדנציות ולכינון חוקה".

"ננהיג ניהול וייצוג בלתי סקטוריאלי: התקציב יחולק בצורה אסטרטגית ויכלול השקעה בחינוך ובתשתיות מעל הכל. החוק הראשון שנפעל להעברתו הוא חוק להעלאת שכר המורה".

"מבחינה מדינית, המדינה צריכה להחליט מה טוב לה, ולהגדיר גבולות ברורים, במשא ומתן או בפעולה חד צדדית. יש להקים מדינה פלסטינית ולרכז את ההתנחלויות, כעניין בטחוני, לא אידיאולוגי. המודל הוא עסקת חבילה עם כלל הערבים".

ראשי המפלגה:

בועז נול (25), סטודנט למשפטים. יו"ר תנועת "התעוררות".

איתי הוז (31), ממלא מקום ראש המועצה רמת השרון. ראש סיעת "תותים"

אייל גור (27), מראשי "דור שלום", שחלק מאנשיה הצטרפו ל"ישראל אחרת".

איתי בן חורין (24) ממייסדי "התעוררות", יוצא סיירת צנחנים.

עו"ד עופר אבן (37), היה יו"ר עמותת "חיים" של חולי סרטן, שמגייסת מיליוני דולרים בשנה לנושא תמיכה ומחקרים.

אות מבוקשת:

יא (ישראל אחרת)

מספר מנדטים משוערים:

"מסרבים להמר, אבל בטוחים שנהיה הפתעת הבחירות".

פרופיל מצביע:

"המניע שלנו להתמודדות היא התחושה האמיתית שהמערכת לא עובדת, ואין אף אחד שמייצג אותנו. הרבה אנשים עוזבים את הארץ, ולא בגלל הטרור או הכלכלה או המילואים, אלא בגלל התחושה שאין עתיד, שאין חזון, אין הנהגה ואין למי להסתכל בעיניים. חונכנו שכשאתה מרגיש דבר כזה אתה לוקח אחריות ומתחיל לשנות משהו. אומרים שהטרוף הכי גדול בעולם הוא לעשות את אותו הדבר, ולחשוב שיהיה אחרת. הגיע הזמן שהאנשים הטובים במדינה יפסיקו לבכות מול הטלוויזיה וייקחו אחריות.

"במידה ונגיע לכנסת, לא נפסול אף אחד, לא בגלל הכובע שהוא לובש. נבדוק את המדיניות".

חזור למעלה
עלה ירוק

אג'נדה פוליטית:

"ישנן בעיות חברתיות שהן תוצאה של מחדלים פוליטיים ואי-עשייה של פוליטיקאים. אנחנו קוראים, בתור התחלה, למזעור הנזקים בתחומים הלגליזציה (של סמים), ההימורים והזנות. אלה תופעות חברתיות קיימות שהאיסור עליהן יצר עולם תחתון משגשג. המדינה תוכל להכיר בתופעות אלה ולתעל אותן. הרשות למלחמה בסמים, למשל, תועבר ממשרד הממשלה למשרד הבריאות, וכך תהפוך התייחסות אל נרקומנים כאל חולים ולא כאל פושעים. כפועל יוצא, יעברו 1.7 מיליארד שקלים לשנה לקופת המדינה מהמע"מ שיוטל על שוק המריחואנה בארץ.

"בתחום החינוך תתקבל החלטה ליישום יום לימודים ארוך. הורדת שכר הלימודים באוניברסיטאות ב-50 אחוזים. הכפלת שכר העבודה של המורים ואספקת ארוחה לכל ילד, ויש לנו מאיפה להביא את הכסף הזה".

"הבעיות הסביבתיות של המדינה הן עניין של ביטחון לאומי ברמה שמשתווה לבעיות ביטחוניות. אנו נאסור בנייה על קו החוף, ונפעל להטלת קנסות על מזהמי הנחלים והים. כמו כן נפעל לעצור בניית כביש חוצה ישראל".

"נפעל לצדק חברתי ושוויון הזדמנויות, להפרדת הדת מהכפייה, ולהצגת משאל עם לקביעת גבולות גיאוגרפיים סופיים של המדינה. בראש ובראשונה נפעל להפקיע את הסוגיה הזו מידי הפוליטיקאים שלא ממש מצליחים לקבל החלטה בנושא". סיסמת הבחירות שנבחרה: "הפתק אל החופש - עלה ירוק"

ראשי המפלגה:

בועז וכטל (43), יו"ר המפלגה: איש עסקים פרטי. מומחה בתחום המים והאקולוגיה. יזם את ערוץ השידורים הישראלי בלוויין בארה"ב. בעל ניסיון עשיר בטיפול במכורים לסמים בפנמה, ארה"ב והולנד.

עו"ד דן גולדנבלט (32), מזכ"ל המפלגה: עבד בבית הדין לבוררות שטיפל בחשבונות הרדומים של קורבנות השואה בשוויץ; היה חבר בצוות שכתב את התקנון של "הקשת הדמוקרטית המזרחית".

שלומי סנדק (40), ממקימי המפלגה: איש עסקים ומיסטיקן; מאבות הלגליזציה לסמים קלים; הקים את העמותה לשינוי מדיניות הסמים בישראל.

אות מבוקשת:

קנ (קנביס)

מנדטים משוערים:

"שלושה מנדטים נשמעים כמו שאיפה הגיונית".

פרופיל מצביע:

"המצביעים הפוטנציאליים שלנו הם אנשים שמאסו בדרך שהעניינים מתנהלים פה היום, שאין להם היום למי להצביע. אנשים שרוצים להבטיח שלילדים שלהם יהיה מקום טוב לחיות בו. אנחנו מעונינים לתת אלטרנטיבה לשלטון גנרלים, ולשלטון שנקבע על ידי בעלי הון. אנחנו מחפשים קול שפוי".

"הדבר הכי חשוב שהבוחר ידע עלינו הוא שאנחנו אלטרנטיבה לאיך שדברים נעשים היום במדינה. במידה ונכנס לכנסת נסכים להצטרף לכל קואליציה שפויה. נהיה מוכנים לדבר עם כל מפלגה למרות שיש לנו ביקורת על התנהלותן".

חזור למעלה
מפלגת זכויות הגבר

אג'נדה פוליטית:

"לפעול לתיקון החוקים הקיימים בדיני משפחה בישראל, ביניהם החוקים הנוגעים לאחזקת הילדים החל מלידת הילד. שוויון בחלוקת הנטל הכלכלי, כלומר השתתפות האם בנטל המזונות, בניגוד למצב היום. אלה חוקים מלפני אלפי שנים שלא הותאמו לתקופה המודרנית. אנחנו נאורים ומודרניים, אנחנו בעד שוויון".

"בתחום האלימות במשפחה אנחנו מבקשים שכל תלונה של אישה תיבדק, ולא תתקבל אוטומטית כמובנת מאליה. תוצע הקמת מוסד לדיני משפחה – במקום בית המשפט האזרחי, המוטה לצד האשה, או בית הדין הרבני המוטה לצד הגבר. ישבו בו אנשי מקצוע כמו משפטן, רואה חשבון, כלכלן או עובד סוציאלי, ובפני אותה ועדה יתבררו בעיותיהן האמיתיות של אותם זוגות, בעיות פסיכולוגיות ונפשיות, לא משפטיות".

ראשי המפלגה:

יעקב שלוסר (48): איש ציבור, בעל דיפלומה בבנקאות.

אמנון אביעד: מנכ"ל התנועה.

דב מיסטרמן: פנסיונר, חקלאי.

אות מבוקשת:

זג (זכויות הגבר)

מנדטים משוערים:

2.

פרופיל מצביע:

"גברים שסובלים מהטיות החוק, ויודעים שרק כוח פוליטי יפתור את המצב. וכמובן נשים, שמודעות לחוסר השוויון בחוק, כמו למשל נשים הנישאות לגברים גרושים, המוטרדים מתביעות של האישה, ומתנאי אחזקת הילדים".

"החלטנו להתמודד מפני שמדובר בבעיה חברתית-לאומית. מערכת החוקים בנושא המשפחה בישראל מורכבת מטלאי על טלאי מאז קום המדינה. ארגונים כמו נעמת, וויצ'ו קיימים 80 שנה, והיה להם זמן רב לפעילות שהובילו לחקיקת חוקים לטובת האישה, ובמקביל לפתיחת ערכאה שיפוטית נוספת – בתי משפט לענייני משפחה. הגיע הזמן שגם הגברים יתעוררו".

"חשוב לנו שהבוחר ידע שאנחנו נפגעים לשעבר, ובאנו כדי לתקן את המצב האישי והכלכלי שלו למענו ולמען ילדיו. המפלגה שייכת לו. במידה ונגיע לכנסת ונצטרף לקואליציה, נעדיף את מפלגות הימין".

חזור למעלה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ג'רמי פלדמן
שואפים לשלושה מנדטים. "עלה ירוק"
צילום: ג'רמי פלדמן
צילום: קמפיין התנועה "ישראל אחרת"
שרים מקצועיים. "ישראל אחרת"
צילום: קמפיין התנועה "ישראל אחרת"
מומלצים