שתף קטע נבחר

חוות דעת חדשה קובעת: מופז לא יוכל לרוץ לכנסת

גורמים בלשכת רה"מ העריכו שאם ייספרו ימי תקופת הצינון שלו בהתאם ללוח השנה העברי, יתאפשר לשאול מופז לרוץ לכנסת ברשימת הליכוד. אולם חוות דעת של הלשכה המשפטית של ועדת הכנסת קובעת: הלוח הלועזי הוא הקובע

האם יוכל שר הביטחון, שאול מופז, לרוץ לכנסת הבאה? השאלה תוכרע, ככל נראה, כאשר יוחלט סופית האם חוקי מדינת ישראל מחושבים על פי הלוח העברי או הלועזי.
כזכור, על מופז חלה תקופת צינון של שישה חודשים מרגע פשיטת המדים, המונעת ממנו להתמודד ברשימה לכנסת. הלשכה המשפטית של ועדת הכנסת פרסמה הערב (ג') חוות דעת, לפיה מופז לא יוכל לרוץ לכנסת הבאה. בחוות הדעת מסבירים אנשי הלשכה שחוקיה של מדינת ישראל מחושבים על פי לוח השנה הגרגוריאני (הלועזי), ולא על פי הלוח העברי, ולפי חישוב זה לא יחלפו ששת חודשי הצינון עד למועד הבחירות.
חוות דעת זו סותרת פרשנות שהעניקו לחוק הצינון גורמים בלשכת ראש הממשלה, עליה דיווח הבוקר "ידיעות אחרונות". על פי פרשנות זו, אם ייחושבו ימי תקופת הצינון על פי הלוח העברי, יוכל מופז להתמודד בבחירות מבלי להפר את החוק. גורם בכיר בלשכת שרון, שבדק את האפשרות, אמר אתמול: "אם סופרים על פי התאריך העברי, שהוא בהחלט בחוקי הבחירות בישראל, יש אפילו יומיים לטובתו של מופז". אולם על פי הספירה של הלוח הלועזי חסרים למופז 11 יום לתום תקופת הצינון.
ההערכה שמופז לא יכול לרוץ לכנסת גרמה מתח בינו לבין ראש הממשלה, והביאה את שרון להצהיר שבכל מקרה מופז יהיה שר הביטחון גם בממשלתו הבאה. אם בכל זאת יתברר שמופז יוכל לרוץ, יהיה עליו להתפקד לליכוד כדי להבטיח את זכותו להתמודד ברשימה.
ח"כ יוסי כץ, יו"ר ועדת הכנסת אמר כי "מוטב שמופז יישאר מחוץ למרוץ הפוליטי, כדי להימנע פוליטיזציה לצמרת צה"ל.

לפנייה לכתב/ת
צילום: ג'רמי פלדמן
מופז. ירוץ?
צילום: ג'רמי פלדמן
מומלצים