שתף קטע נבחר

תנועת "זעם" לבג"ץ: אין לנו כסף לשלם את דמי הרישום כמפלגה

התנועה, שהוקמה על ידי צעירים מהדרום, דורשים לפטור אותם מדמי הרישום, בסך 73 אלף שקל, בטענה כי "זו דרישה בלתי אפשרית מחבורת צעירים מהדרום שרובם מובטלים". בג"ץ החליט לקיים דיון בעניין ביום ג'

בג"ץ החליט היום (ה') להעביר את הדיון בעתירה של תנועת "זעם" להרכב של שלושה שופטים, ביום ג'. התנועה, שהוקמה לפני כחודש על ידי קבוצת צעירים מדימונה, שדרות ואופקים ומתכוונת לרוץ לבחירות הקרובות, הגישה הבוקר עתירה נגד רשם המפלגות ושר המשפטים. התנועה דורשת פטור מדמי הרישום כמפלגה. במקביל דורשת התנועה לאפשר לה להתחיל בתהליכי הרישום אצל רשם המפלגות, על מנת שתספיק לסיים את ההליך עד ה-21 בנובמבר, שהוא התאריך האחרון לרישום המפלגות.
עד הדיון ביום ג', בו יישב בין היתר השופט מישאל חשין, הנחשב מומחה לחקיקה, על משרד המשפטים ורשם המפלגות להמציא בכתב תשובה לעתירה.
תנועת "זעם" הוקמה על ידי קבוצת צעירים בני 20 עד 30 והציבה לעצמה כמטרה לארגן את כל תושבי עיירות הפיתוח והעניים בארץ, למאבק רדיקלי לשוויון בחברה הישראלית. "התנועה כשמה כן היא – זעם", אמר איתמר בראב, דובר התנועה. "פשוט נמאס. המדינה פשוט שכחה מהאנשים האלה. המצב בעיירות הפיתוח תמיד היה קטסטרופלי, אבל היום כבר מדובר בזעקה קורעת לב שיוצאת מהאנשים. הם כבר לא קונים את הבלופים של הפוליטיקאים. השבוע אריק שרון היה בדימונה, בטלוויזיה לא ראו את זה, אבל קיבלו אותו בבוז רב, וזה בלי קשר לעמדות הפוליטיות שלו".
המכשול העיקרי העומד בפני התנועה הוא דרישת רשם המפלגות לתשלום על סך 73 אלף שקל, המוגדרים כ"דמי פרסום ייסוד המפלגה באמצעי התקשורת וברשומות". בעתירה נטען כי הדרישה פוגעת בעקרון השוויון, ו"שוללת את זכות היסוד של אדם להיבחר, אך ורק כתוצאה מחסרון כיסו". בעתירה נכתב עוד כי "הדרישה היא בלתי אפשרית לחבורת הצעירים מהדרום שרובם מובטלים והפרוטה אינה מצויה בכיסם" נאמר בעתירה.
לטענת התנועה, התקנה לפיה רשם המפלגות רשאי לבקש מכל מפלגה סכום כסף שיממן את פרסומה, נועדה להעמיד חסם בפני הקמת מפלגות נוספות. "בתכל'ס הכסף הולך ללשכת התשלום הממשלתית", אומר בראב, "שלוקחת את פער התיווך הענק בין מחיר המודעות בפועל למחיר עלות רישום מפלגה, כי לפוליטיקאים יש אינטרס שלא יקומו מפלגות חדשות".
אם לא ייעתר בג"ץ לדרישה לבטל את דמי הרישום, תבקש "זעם" להפחית את הסכום ל- 10,000 שקל. "אנחנו לא ישראל אחרת" הוא מוחה, "שהם חבורה של יאפים, שהולכים לאנשי עסקים ותיק תק עושים להם קמפיין מודעות ענק בכל הארץ. אנחנו עוברים עם קופה קטנה בדימונה או שדרות ואוספים כסף ממי שאפשר".
בראב בטוח שלתנועתו יש סיכוי להיבחר. "האנשים כבר ניסו הכל. הם הצביעו לליכוד, הצביעו לש"ס, הם עברו את כולם וכולם הבטיחו להם הכל, כמו סלאח שבתי. אבל בסוף הם מוצאים את עצמם פה. זה מזכיר את התהליך של הפנתרים השחורים, וגם אנחנו, כמותם, הולכים לעשות מהפכה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"האנשים ניסו הכל". מתוך הקמפיין של "זעם"
מומלצים