שתף קטע נבחר

אלף מתנחלים בעצרת מחאה בחברון

כוחות משטרה גדולים פרושים בעיר מחשש להתפרעויות. שעות אחרי הפיגוע כבר חזרו תושבי קריית ארבע להתפלל בחברון

יותר מאלף מתנחלים קיימו הערב (שבת) עצרת מחאה במקום הפיגוע אמש בציר המתפללים בחברון.
המפגינים דרשו להרוס את תשתית הטרור ולהקים רצף התיישבותי בין קריית ארבע לחברון. חלקם אף קראו לנקמה.
המתנחלים הודיעו כי לא יקברו את החללים תושבי היישוב עד שצה"ל יכיר בהם כבחללי מלחמה ויקבור אותם בקבורה צבאית. צה"ל נענה חלקית לבקשה זו. ראש אגף כוח אדם בצה"ל, האלוף גיל רגב, אישר לקיים הלוויות צבאיות לשלושת אנשי כיתת הכוננות שנהרגו בקרב, בבית עלמין אזרחי. משפחות ההרוגים שוקלות את הבקשה.
כוחות גדולים של משטרה וצבא פרוסים עדיין במקום על מנת למנוע הפרעות סדר. קבוצת בני נוער שניסתה לפרוץ בית השייך לפלסטינים בשכונת ג'אבל ג'ואר הסמוכה לזירת הקרב אמש הורחקה על ידי המשטרה.

המתנחלים: תחושות קשות

למרות מאמצי ההרגעה, התחושה בקרב המתנחלים בחברון ובקרית ארבע קשה מאוד. בשעות הבוקר יצאו תושבי קרית ארבע, כדרכם בכל בוקר, להתפלל במערת המכפלה. הם עברו דרך שער "הפשפש", שסמוך אליו התמקם אחד מהמחבלים; על הרצפה ליד השער היו פזורים עדיין תרמילים רבים, וריח אבק שריפה עמד באוויר. המתפללים המשיכו בדרכם לאורך הסמטה הצרה המכונה "סמטת המתפללים", שם ארבו שני המחבלים הנוספים; גם שם ניכרו עדויות הקרב הקשה.
לטענת המתנחלים, לפני חודש וחצי נפתחה אש פלסטינית לעבר ציר המתפללים באותו מקום בדיוק בו אירע הפיגוע ובנס לא נפגע איש. המתנחלים טוענים שכבר אז הם התלוננו כי אסון יכול להתרחש במקום. עוד טוענים המתנחלים כי מח"ט חברון, אל"מ דרור ויינברג ז"ל, טען גם הוא מספר פעמים שצה"ל צריך להישאר בעיר.
אלוף פיקוד המרכז, משה קפלינסקי, נועד אמש עם רבה של קרית ארבע, דב ליאור, ועם ראש המועצה, קצובר. קפלינסקי אמר להם כי "זוהי טרגדיה של כולנו" וביקש מהם שישפיעו על ציבור המתנחלים שלא להתפרע ולהפריע לצבא במשימות הביטחון השוטף.
לדברי קצובר, אלוף הפיקוד הבטיח לו שצה"ל חוזר לשלוט על גבעות חברון. עוד ציין קצובר, כי הורדת הלחץ מהפלסטינים והעובדה שצה"ל יצא מחברון היא שאפשרה ביתר קלות לבצע את הפיגוע.

קרית ארבע: "איבדנו את האנשים הכי טובים"

"איבדנו את האנשים הכי טובים שלנו", אמרה ל-ynet שרי כהן, חברת המועצה בקרית ארבע, "אנשים שתמיד היו בראש. לא מדובר רק באנשים הכי טובים שלנו. המח"ט שנהרג זהו נכס לאומי. היתה לו שפה משותפת עם התושבים. הוא היה משכמו ומעלה".
נועם ארנון, דובר היישוב היהודי בחברון, אמר: "היתה פה אשליה של שקט. שר הביטחון לשעבר, בנימין בן אליעזר, עשה פה ניסוי והוציא את צה"ל מכל רחבי העיר, ואנחנו רואים את התוצאה. רק שליטה בכל חלקי חברון ופעולה מסיבית לעקירת הטרור יביאו לשקט".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
מתנחלים בחברון. חשש מעימותים
צילום: איי פי
צילום: ערוץ 2
מתפללים בעצרת
צילום: ערוץ 2
מומלצים