שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ספרד: מאמצים להתגבר על הזיהום מדליפת המיכלית
  המכלית, שנפגעה בסערה, הזרימה אלפי טונות של מזוט לאוקיאנוס, נחצתה לשניים ושקעה. מומחים חוששים שכל מטענה - 77 אלף טונות - יזהמו את האוקיאנוס והחופים, ויגרמו לאסון אקולוגי אדיר ממדים ולאובדן פרנסתם של הדייגים הרבים באיזור

  המראות בחופי מחוז גליסיה שבצפון מערב ספרד מנבאים שחורות. רצועות חוף ארוכות מכוסות שכבה עבה, שחורה ושמנונית של מזוט, שמתערבבת בחול, מכסה את הצמחיה וחונקת כל יצור חי בסביבה. מומחים מעריכים שאסון דליפת המיכלית "פרסטיג'", שנבקעה אתמול (ג') ושקעה למצולות צפוי להיות החמור ביותר בהיסטוריה.
  צוותים רבים הוזעקו לאתר האסון כדי לסייע בפעולות הניקוי, ביניהם אלפי חיילים מצבא ספרד ומתנדבים רבים מכל רחבי אירופה. טבעת רחבה של מחסומים ימיים נפרשה סביב כתם הנפט כדי לנסות ולמנוע מהזיהום להגיע לחופים. אולם מאמציהם של הצוותים נתקלים בקשיים בשל הרוחות העזות באיזור, שגורמות לגלים גבוהים שמזרימים את הנפט לכיוון החוף. כבר עתה ניכרת פגיעה קשה בעופות מים באיזור וחלק ממאמציהם של צוותי ההצלה הוא ללכוד את העופות ולנקות אותם.

  מיכלי המזוט - "פצצה זמן מתקתקת" במצולות

  המכלית נפגעה בסופה עזה בסוף השבוע שעבר, בעת ששייטה באוקיינוס האטלנטי מול חופי חצי האי האיברי. מזוט החל לדלוף מקרע באורך של כ-35 מטר שנפער בגופה, מתחת לקו המים. אתמול, כאמור, נבקעה המיכלית לשניים ומאוחר יותר נחצתה לחלוטין ושקעה. כעת חוששים שכל 77 אלף טונות המזוט שהיו בבטנה יזרמו לים ויגרמו לזיהום רחב היקף.
  "פרסטיג'", הנושאת דגל של איי בהמה, נבנתה בשנת 1979. התאונה שאירעה והדליפה עוררו ביקורת מצד גורמי סחר ימי, שטענו שהביקורות על תקינותן של ספינות ותיקות רופפת. הגורמים הזכירו את העובדה שחברות ספנות נוהגות לרשות את ספינותיהם במדינות עולם שלישי, במטרה להימנע מהתקנים המחמירים של ביקורות האחראים על הספנות באיחוד האירופי. עם זאת מבדיקת המקרה עלה שהמיכלית עברה לאחרונה שיפוץ במספנה בדובאי וקיבלה אישור של ועדת ביקורת בנמל בסין. אולם בבדיקה נחשף גם כי בעבר הלא רחוק הואשם צוות הספינה הייווני בהפרת הוראות בטיחות שונות בנוגע לשמירה על מרחק שיט בטוח מחופים.
  עם התרחש התאונה והיוודע דבר הדליפה החליטו השלטונות הספרדיים והפורטוגזים לנסות ולגרור את המיכלית ללב ים, כדי למזער את הנזק. הגוררות ניסו גם להפוך את המיכלית על צידה, כדי להפסיק את הדליפה. אולם בשל הרוחות והגלים הגבוהים נכשלו מאמציהם והמיכלית נבקעה לשניים, וכאמור נחצתה לגמרי ושקעה. שקיעתה הפכה את המצב המורכב למסובך עוד יותר. מומחים הביעו תקווה שמיכלי הנפט הגדולים שבבטנה של המיכלית יחזיקו מעמד בלחצים הגדולים שבקרקעית הים ולא יתבקעו גם הם וישפכו את כל מטענה של הספינה למים. בכל מקרה, המיכלים השקועים הם כעת בבחינת "פצצת זמן" שידרשו מעקב צמוד של אנשי איכות הסביבה ומהנדסים.

  אסון אקולוגי וגם משבר כלכלי

  מומחים לאיכות הסביבה מזהירים שאם כל 77 אלף הטונות שבבטן המכלית יזרמו לים, ייגרם נזק אקולוגי אדיר, שיכול להיות כפול מהנזק שנגרם על ידי המכלית "אקסון ואלדז" בחופי אלסקה ב-89' - אחד מאסונות זיהום הנפט החמורים ביותר שאירעו.
  האקולוג שמואל חן, מנהל פורום איכות הסביבה ב-ynet, מסביר שהנפט יוצר על פני האוקיאנוס שכבה עליונה אטומה, המונעת חדירה של חמצן ואור לתוך המים. מניעת החמצן פוגעת בבעלי החיים הימיים באופן מיידי וגורמת למותם של אלה שלא הצליחו לחמוק מהאזור. בהמשך פוגע היעדר האור בתהליך הפוטוסינתיזה של האצות, וגורם למותן, כך שלרבים מבעלי החיים אין מזון. בנוסף נפגעים גם עופות המים, שמתכסים בשכבת נפט שמנונית כשהם נוחתים על המים. העופות נפגעים גם משום שנמנע מהם מלדוג דגים למחייתם והם מתים מרעב ותשישות. אם האיזור המזוהם מבודד ולא מצליח להתערבל ולטהר את עצמו חלים תהליכי רקבון ומוות נוספים. בסופו של דבר מדובר בפגיעה בשרשרת המזון הימית כולה, ובעקיפין כם במקורות המזון של האדם, וזאת מבלי להתייחס כלל לסוגיית הפגיעה בערכי הטבע והנוף.
  השלטונות הספרדיים השעו את הדיג לאורך רצועת חוף בת כ-100 ק"מ, מרונקודו עד לקייפ טורינאן. רצועת החוף מספקת מגוון עשיר של מעדני ים כמו סרטנים, חסילונים וחלזונות ים, המהווים את מקור הפרנסה היחידי כמעט עבור האוכלסיה המקומית. מומחים העריכו שאלפי משפחות באיזור, שנסמכות על עונת הדייג לפרנסתם, נמצאות למעשה כעת בחוסר אונים כלכלי מוחלט.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אסון אקולוגי מהחמורים בהיסטוריה
  צילום: רויטרס
  צילום: איי פי
  הצבא נקרא לסייע בפעולות הניקיון
  צילום: איי פי
  המיכלית נבקעת וחלקה הקדמי שוקע
  צילום: איי פי
  החלק האחורי שוקע גם הוא ומשאיר כתם נפט ענק
  צילום: איי פי
  מומלצים