שתף קטע נבחר

מהומה בוועידת הליכוד: טענות על "מחטף"

ועידת הליכוד התפזרה במהומה, אחרי שאנשי שרון מנעו דיון בהצעות לשינוי חוקת הוועידה. חברי הכנסת ישראל כץ ואיוב קרא ביקשו למחות, והמיקרופונים שלהם נותקו. אנשי נתניהו טוענים: "אנשי שרון ביימו הצגה שנועדה לסתום פיות"

ועידת הליכוד התפזרה הערב (א') תוך מהומה רבתי.
הוועידה הייתה אמורה להצביע על כמה הצעות המבקשות לשנות את החלטתה של ועידת הליכוד הקודמת, שאסרה על שרים וחברי כנסת להתמודד לכנסת ברשימות האזוריות.
ההחלטה הקודמת התקבלה בהסכמה בין אורי שני לישראל כץ, נציגי מחנות שרון ונתניהו - אולם חלק מחברי הכנסת, ובעיקר אנשי נתניהו, חשו כי היא פוגעת בהם. לפיכך הועלו הצעות שונות לשינויה, ובמרכזן הצעתו של עוזי כהן, חבר מרכז המקורב לנתניהו, להרחיב את המקומות ברשימה הארצית ל-20 נציגים במקום 18, כדי להגדיל את סיכוייהם של חברי כנסת להיבחר. גם כץ עצמו, שהגיע לסיכום עם שני, תמך בהצעתו של עוזי כהן.

חברי הכנסת ביקשו למחות, והמיקרופונים נותקו

אלא שלפני מועד ההצבעה, החל חבר המרכז יחיאל חזן, המתמודד מטעם יש"ע על מקום ברשימת הליכוד, להתפרע. הוא דרש לעלות על הבמה. אורי שני, אחד משני נשיאי הוועידה, נראה כמי שנכנע לחזן ו"אפשר" לו לדבר. למעשה, טוענים אנשי נתניהו וחברים נוספים בוועידה, הייתה זו הצגה שתוכננה מראש בין שני לחזן.
חזן הציע שלא לעשות כל שינוי בהחלטות הוועידה הקודמת. בתגובה צעקו רבים מהחברים באולם "כן", והנהלת הליכוד הודיעה מייד שהישיבה נעולה. חברי הכנסת איוב קרא וישראל כץ, שהוא אחד משני נשיאי הוועידה, ניסו למחות על "המחטף", אולם המיקרופונים שלהם נותקו. מנכ"ל הליכוד, אריק ברמי, עלה לדוכן ואמר: "התקווה". אחרי שירת התקווה התפזרה הוועידה.
במקום נשארו עשרות חברי ועידה זועמים, שמחו על התנהלות הדברים וטענו כי "אנשי שרון ביימו הצגה שנועדה לסתום פיות". ח"כ ישראל כץ: "עליתי למיקרופון, ניתקו לי אותו ושמו לי התקווה. אני עדיין מוכן לקיים את ההצבעה, אם אורי שני מסכים לזה".
חבר הכנסת חיים כץ אמר: "אני חדש בליכוד. חשבתי שהעסק מסודר, ולא כל ביריון יעשה מה שהוא רוצה על הבמה. כנראה שהכל היה מתוכנן מראש. אורי שני, לצערי, ברח, ולא נתן לערוך את ההצבעה כפי שהתחייבו".
חבר המרכז מאיר אלמליח אמר: "הכל היה מבוים. הכינו את יחיאל חזן מראש".
ממטה שרון נמסר בתגובה: "הייתה החלטת בית דין של התנועה, אשר קבעה שיש לתת ליחיאל חזן אפשרות להעלות את הצעתו להצבעה. אנשי חיים כץ ואנשי פייגלין הם טרמפיסטים, שלא מכירים את חוקת הליכוד ולא יכולים להכתיב לכל הליכוד כיצד לנהוג. איתן הברמן, היועץ המשפטי של הליכוד, מאשר שהכל היה כשר. מה שקרה בוועידה הוא ביטוי ליצרים גואים של מעומדים חסרי סיכוי, אשר נאבקים על מקומם בכנסת".

שרון: לא תהיה מחנאות

עוד לפני המהומה נאם ראש הממשלה, אריאל שרון, בפני באי הוועידה. שרון אמר בין היתר בנאומו: "אני רוצה להבהיר שוב: לא אאפשר לפלגנות לפגוע בליכוד, לא אאפשר לאיש להחזיר אותנו לימים אחרים. לא תהיה מחנאות. אני קורא לכל אחת ואחד מצירי ועידת הליכוד להימנע מכל התחשבנות פוליטית. אני רוצה להודיע מעל במה זו כי הליכוד לא ייגרר למסע ההשמצה והשנאה של יריבינו הפוליטיים".
לכינוס הוועידה קדם מעין "קרנבל בחירות", שהשתתפו בו המתמודדים על רשימת הליכוד לכנסת: המתמודדים הציגו דוכנים, שלטי חוצות וגימיקים ברוח החג. עו"ד רוני בראון, למשל, הפיץ עלונים בצורת סביבונים הקוראים לבחור בו. אחדים מהמועמדים, כמו למן שובל ודני דנון מבית"ר, הזמינו את העוברים ושבים להיכנס לדוכניהם ולקבל סופגנייה עם עלון בחירות. בכניסה לגני התערוכה עמדו ילדים, חלקם מתחת לגיל עשר, שחילקו עלונים של מועמדים בצירוף סוכריות ותליונים ריחניים למכונית עם שמות המועמדים עליהם. פחי הזבל עלו על גדותיהם מעומס פרסומי הבחירות.
אהוד יתום, בכיר השב"כ לשעבר שמתמודד על מקום ברשימת הליכוד, הציב רק שלט בנקודה מרוחקת בגני התערוכה, ולא התמש בגימיקים נוספים. "אני בעד קיום מערכת בחירות צנועה", אמר ל-ynet, "כרטיס הביקור שלי הוא עיקר התעמולה שלי". יתום הצביע על הרצפה המכוסה ב"שטיח" של עלונים ואמר: "אני לא מוכן שידרכו עליי כמו שדורכים על המועמדים האלה".
ליאור קצב, ראש עיריית קריית מלאכי, הגיע גם הוא להתחכך וללחוץ ידיים לקראת ההתמודדות על "משבצת הדרום". בתשובה לשאלה האם הקרב אינו אבוד, לאחר שבנו של ראש הממשלה, עמרי שרון, הודיע שיתמודד על אותה משבצת, השיב קצב: "גם בהתמודדות בין משה קצב לשמעון פרס אמרו שהקרב אבוד".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלי תיבון
ישראל כץ. שמו לי התקווה
צילום: גלי תיבון
צילום ארכיון ידיעות אחרונות
אורי שני. הכל היה מבוים?
צילום ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים