שתף קטע נבחר

מרצ: נקבעה רשימת 27 מועמדי המפלגה לכנסת

דירוג המועמדים ייקבע רק בשבוע הבא. ח"כ אילן גילאון הגיע למקום הראשון. למקום השביעי הגיעה נציגת הקהילה האתיופית, נגסט מנגשה. מוקדם יותר נבחר יוסי שריד שוב, ללא מתחרים, ליו"ר התנועה. בוועידה הוחלט עוד לשריין את המקום החמישי לח"כ רומן ברונפמן ואת המקום ה-12 ליואב קריים

רשימת 27 מועמדי מרצ לכנסת פורסמה בוועידת המפלגה שהתקיימה אמש (ב'). המועמדים ידורגו רק בשבוע הבא, ב-10 בדצמבר, על ידי חברי מועצת מרצ. ההפתעה הגדולה - אילן גילאון הגיע למקום הראשון עם מירב הקולות ואחריו מוסי רז, רן כהן, אבשלום וילן, חיים אורון וזהבה גלאון. למקום השביעי הגיעה מועמדת חדשה, בת העדה האתיופית, נגסט מנגשה, בת 49, בעלת תואר שני בעבודה סוציאלית, המשמשת כמנכ"לית העמותה לחינוך ושילוב חברתי של יוצאי אתיופיה בישראל.
אחריה ברשימה נמצאת חברת הכנסת נעמי חזן. במקום ה-9 נבחר חבר הכנסת עוזי אבן. חברת מועצת עיריית תל אביב, מיכל עדן, המתמודדת לראשונה על מקום בכנסת, הגיעה למקום ה-21. חברת הכנסת חוסניה ג'בארה הגיעה למקום ה-18, אך היא צפויה להיכלל ברשימת מרצ לכנסת בשל השיריון לנשים ולנציג ערבי בעשיריה הראשונה. למקום העשירי ברשימה הגיע מועמד חדש, ד"ר פייסל עזאיזה, מרצה באוניברסיטת חיפה, ראש המועצה המקומית דבוריה לשעבר, ששימש גם כדובר ועד ראשי הישובים הערביים וועדת המעקב העליונה.
ח"כ גילאון, שהפתיע כשהגיע למקום הראשון, אמר בתגובה כי "אני שמח בחלקי. עברתי יפה את המשוכה הראשונה, לא הופתעתי, כי אני יודע שאני נהנה מתמיכה רחבה אבל אני לא בונה על זה מכיוון שהדירוג יהיה רק בשבוע הבא, אני מקווה שאני אפתיע גם בדירוג".
ח"כ גילאון קיבל 491 קולות מתוך 600 חברי מועצת מרצ שהצביעו. בשבוע הבא ידרגו 2,500 חברי ועידת מרצ את 27 המועמדים.

יוסי שריד לא הפתיע ונבחר לראשות התנועה

כיאה לחתן השמחה הגיע יו"ר מרצ, ח"כ יוסי שריד, לוועידת מרצ , בחולצה לבנה. שריד, המועמד היחיד לתפקיד יו"ר התנועה, זכה לרוב המכריע של הקולות. "הנה העדר מצביע", אמרו בזמן ההצבעה כמה מחברי הוועידה שלא היו מרוצים מכך ששריד הוא המועמד היחיד.
שאר חברי הכנסת של התנועה, עוזי אבן, אבשלום וילן, אילן גלאון וחיים אורון, הגיעו לבושים, כאילו תיאמו מראש, בחולצות כחולות.
לאחר היבחרו אמר שריד כי מערכת הבחירות צפויה להיות קשה. "הטרור פוגע בנו ומרצ משלמת את מחיר הטרור, אני לא מבין למה. חשבנו שזו תהיה מערכת הבחירות הכי קלה עבורנו אבל טעינו. הקרב יהיה קשה ואני קורא לכם לא להרים ידיים. הציבור שלנו לא אידיוט".
בהמשך מתח שריד ביקורת על יו"ר מפלגת העבודה, עמרם מצנע, ואמר שעמדותיו מוכרות. "ראש חדש הוא לא מפלגה חדשה. זו מפלגה בהריסות ודרושות לה פעולות שיקום רציניות".
בוועידה התקבלו החלטות נוספות, ביניהן ההחלטה לשריין את המקום החמישי לח"כ רומן ברונפמן ואת המקום ה-12 ליואב קריים. מספר חברי ועידה ביקשו מחברי מרצ להצביע נגד שיריון ברונפמן, בטענה כי מדובר באי אמון במועמדי מרצ ובהחלטה לא דמוקרטית. עם זאת, ההחלטה התקבלה לבסוף ברוב קולות.
ח"כ ברונפמן הגיע לוועידה לאחר ההצבעה וניסה להצניע את כניסתו. לאחד ממלוויו אמר: "אני מרגיש לא נוח כשמצלמים אותי, אני לא רוצה להיות פה כוכב". אך ללא הועיל. מי שניהל את הישיבה דאג להכריז על בואו וחברי כנסת רבים ניגשו ללחוץ את ידו וגרמו לברונפמן לחוש לא בנוח, כאילו לא מדובר במקומו הטבעי.
בהמשך יבחרו אלף חברי מועצת מרצ את 27 המועמדים לכנסת, שידורגו רק בשבוע הבא, בוועידה נוספת.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי מנשה
מערכת בחירות קשה. שריד
צילום: גבי מנשה
אתר הכנסת
הפתעת הערב. גילאון
אתר הכנסת
מומלצים