שתף קטע נבחר

הליכוד: מתח רב לקראת הפריימריס

מחר ייבחרו מועמדי המפלגה לכנסת. בינתיים נוסעים המועמדים מכנס לכנס ואף מחלקים מתנות. עיקר הלחץ על חברי הכנסת המכהנים, שאינם מורשים להתמודד במחוזות

מתח רב בליכוד לקראת הבחירות לרשימת המפלגה לכנסת שייערכו מחר (ראשון). הקרב בין המועמדים השונים מגיע לשיאו, בניסיון להשיג את תמיכת 2,940 חברי המרכז.
ההצבעה תתקיים בין השעות 10:00 ל-22:00 בגני התערוכה בתל אביב, והתוצאות אמורות להתקבל בשעה מוקדמת יחסית. בין מחנות שרון ונתניהו נמשכים המאבקים על הכנסת מספר גבוה ככל האפשר של אנשיהם לכנסת באמצעות "דילים".
ובינתיים עושים המועמדים מאמצים של הרגע האחרון לדבר עם כמה שיותר חברי מרכז ולהגיע לכמה שיותר כנסים. חברי המרכז מדווחים על תיבות דואר מלאות מפרסומים, ויש גם מתנות. רוני מילוא שלח לחברי המרכז עט עם הקדשה. צילה תמיר, מועמדת למשבצת הנשים, שלחה דיסק. רוחמה אברהם המתמודדת אף היא על משבצת הנשים, שלחה לתיבות הדואר של חברי המרכז קלטת וידאו בה היא מציגה את עצמה ואת פעילותה.
מי שנמצאים בלחץ מיוחד הם חברי הכנסת שאינם מורשים להתמודד במחוזות ובעיקר השרים שנלחמים על כל קול כדי להשיג מקום גבוה ככל שאפשר בעשירייה הראשונה. בין היתר, מכיוון שמשמעות הבחירה במקום גבוה עשוייה להיות קבלת תפקיד בכיר. אחד השרים הלחוצים הוא השר דני נווה אשר חושש מן העובדה שהוא מדורג במקום גבוה בסקרים, דבר שעשוי להכניס את תומכיו לשאננות. גם שר הביטחון, שאול מופז, חושש ממצב בו יעדיפו שלא לבחור בו למקום גבוה מתוך מחשבה שתפקידו בממשלה הבאה כבר מסודר ואין צורך לדאוג לו. מאבק נוסף ניטש בין השרים סילבן שלום ללימור לבנת, שידועים ביריבותם הפוליטית.

כך תיבחר הרשימה

בכנסת ה-15 כללה רשימת הליכוד 19 ח"כים בלבד, והסקרים צופים את הכפלת המספר הזה בכנסת ה-16. בידי חברי המרכז אפשרות לבחור רשימה של 15 מועמדים, מתוך רשימה של 18, משום שהמקום הראשון והשני משוריינים אוטומטית לשרון ונתניהו, והמקום ה-11 משוריין לאשה.

רשימת הליכוד תיבנה בצורה הבאה:

מקום ראשון – שרון. מקום שני – לפי החלטת מרכז הליכוד - נתניהו.
מקומות 3-10 – ייבחרו מועמדים המתמודדים ברשימה הארצית (ההערכה שאלה יהיו השרים הבכירים), מקום 11 – משוריין לאשה. מקומות 12-19 – המשך הרשימה הארצית.
המקום ה-20 משוריין לנציג מחוז תל אביב. המועמדים הבולטים בתל אביב הם איתן סולמי, יו"ר מטה הבחירות של שרון בהתמודדות על ראשות הליכוד, וגדעון סער, מזכיר הממשלה עד לאחרונה. השניים הם אנשי שרון שיתמודדו זה מול זה, אלא אם אחד מהם ישיג מקום גבוה מספיק ברשימה הארצית.
מקום 21 – משוריין לאישה, מקום 22 – משוריין לנציג אזור השפלה, יעקב ברדוגו הוא המועמד הבולט. מקום 23 – משוריין למחוז דן. בין המועמדים: הח"כ לשעבר מיכאל רצון, יוסי אחימאיר, מנכ"ל משרד ראש הממשלה בתקופת ראש הממשלה יצחק שמיר וחיים בשארי, יועץ פוליטי של נתניהו.
מקום 24 – משוריין למגזר הלא יהודי. בין המועמדים: ד"ר זיאד דאהר ומג'לי ווהבה מנכ"ל המשרד לשיתוף פעולה אזורי, שהתפטר כדי להתמודד.
מקום 25 – משוריין לנציג מישור החוף. בין המתמודדים - ראש עיריית אור עקיבא, יעקב אדרי, ושי בזק, יועץ התקשורת של נתניהו לשעבר.
המקום ה-26 – משוריין לנציג המועצות האזוריות. בין המועמדים: אהוד יתום. המקום ה-27 – משוריין לנציג הגליל והעמקים. המועמדים הבולטים: אלי אפללו וציון פניאן.
המקום ה-28 – משוריין לנציג חיפה. בין המתמודדים: דוד עמר ראש עיריית נשר, משה כחלון, יועץ פוליטי לשר לנדאו, ואביעד ויסולי ש'בישל' את "תרגיל העוקץ" לעמרם מצנע בנושא תרומות הכספים.
המקום ה-29 – משוריין לנגב. המתמודדים: עמרי שרון בנו של ראש הממשלה, ליאור קצב, ראש עיריית קריית מלאכי ואחיו של הנשיא קצב. מתמודד נוסף הוא ראש עיריית אופקים יאיר חזן.
המקום ה-30 – משוריין לעולים. בין המתמודדים מיכאל גורולובסקי, זאב גייזל, ולדימיר שקלר.
המקום ה-31 – משוריין לאשה. המקום ה-32 – לצעירים. בין המועמדים: גלעד ארדן, המזוהה עם נתניהו, יועצי ראש הממשלה איתן לסרי, יואל חסון ורובי ישראלי (השלושה התפטרו מתפקידם על מנת להתמודד). בנוסף מתמודד אופיר אקוניס, יועץ התקשורת של שר המשפטים.
המקום ה-33 – משוריין לירושלים. בין המועמדים: רוני בראון ושמואל סלבין. המקום ה-34 – משוריין לנציג יש"ע. בין המתמודדים: יחיאל חזן, האחראי על הקשר עם יש"ע מטעם ראש הממשלה. חזן יתמודד מול משה פייגלין, ראש תנועת מנהיגות יהודית. בין השניים ניטש קרב קשה.
בקטגוריית הנשים, המועמדות הבולטות הן רוחמה אברהם, מזכירתו של נתניהו לשעבר, גילה גמליאל, יו"ר התאחדות הסטודנטים ופנינה רוזנבלום.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טל כהן
מופז. הקרב הפוליטי הראשון
צילום: טל כהן
צילום: ישראל הדרי
סילבן שלום. מסורת של מאבקים על לבנת
צילום: ישראל הדרי
מומלצים