שתף קטע נבחר

מצנע התקשר לביילין: אם ננצח, יהיה לך תפקיד

פורסמו התוצאות הרשמיות בפריימריס: המחנה היוני במפלגה ספג מכה קשה, ולהוציא את יולי תמיר לא הצליח איש מחבריו להתברג במקומות ריאלים. במחנה בן אליעזר התגאו: הצלחנו לדחוף את כל המועמדים שלנו פנימה. ביילין: אני שוקל את המשך דרכי הפוליטית

מפלגת העבודה השלימה הערב (יום ג') את בחירת רשימתה לכנסת, ומתפקדיה החליטו להכות את מחנה היונים, שכמעט איש מחבריו, להוציא את יולי תמיר, לא התברג למקומות ריאלים לכנסת הבאה. יו"ר העבודה, עמרם מצנע, התקשר הערב ליוסי ביילין והביע את צערו על כך שלא נבחר במקום ריאלי. מצנע הבטיח לביילין כי במידה והמפלגה תזכה בבחירות - ידאג כי יימצא לו תפקיד. ביילין שוקל כעת את המשך דרכו הפוליטית.
יו"ר ועדת הבחירות בעבודה, עו"ד משה שחל, מסר בכינוס בבית ברל על התוצאות הרשמיות, לפיהן זכה השר לשעבר מתן וילנאי במקום הראשון, בפער גדול מאברהם בורג שממוקם במקום השני. למקום השלישי הגיעה דליה איציק, שדילגה על פני יולי תמיר. המפסיד הגדול של הפריימריס הוא כאמור יוסי ביילין, שנדחק למקומות הלא ריאליים. מפסידים נוספים הם הסופר אלי עמיר וח"כ יעל דיין, שלא יכהנו כנראה בכנסת הבאה.
לאחר המקום השביעי, ששוריין למזכ"ל המפלגה, אופיר פינס דורגו: אפרים סנה, יולי תמיר, המועמד החדש: יצחק הרצוג, חיים רמון, דני יתום, איתן כבל, ובייגה שוחט. אלי עמיר נותר בחוץ, לאחר ששוחט הקדים אותו בקרב צמוד במאבק על המקום ה-15. קולט אביטל גברה על יעל דיין במקום המשוריין לנשים (16).
יו"ר העבודה, עמרם מצנע, קרא בנאומו בעקבות התוצאות לשלב ידיים ולצאת לניצחון על הליכוד בבחירות. הוא הודה למנצחים ולמפסידים בבחירות.
פרסום התוצאות הרשמיות נדחה לאחר שהוחלט לבצע ספירה נוספת של קולות בשלושה מחוזות שונים, בשל תקלה במחשבים. הדחייה עוררה זעם רב בקרב חברי המפלגה שחיכו בציפייה ארוכה בבית ברל לפרסום התוצאות. גורמים המקורבים לבן אליעזר האשימו כי "קיים חשש שהספירה המחודשת הידנית נועדה לבצע איזשהו מחטף ולהרוויח עוד כמה קולות לביילין ובייגה שוחט". אולם בסופו של דבר הספירה המחודשת בקלפיות במרחב צפון, מרחב ירושלים ומרחב חיפה, לא שינתה את התמונה.

בן אליעזר: ביילין רמס את כבודי

מקורבי בן אליעזר התגאו בכך שהמחנה שלהם ניצח: יוסי ביילין הגיע למקום לא ריאלי, קולט אביטל הקדימה את יעל דיין, וייצמן שירי ניצח בנגב, אורנה אנג'ל ניצחה במרחב ירושלים וכן אברהם בורג, דני יתום ויצחק הרצוג שהתברגו בצמרת הרשימה, כמו גם אלי בן מנחם, סופה לנדבר, ואורית נוקד - כולם זכו לכתף תומכת מבן אליעזר.
בחדרי חדרים קיבל בן אליעזר בסיפוק את הידיעה כי בילין נשאר מחוץ לרשימת מפלגת העבודה. הוא אף פלט באוזני מקורביו: "הוא רמס את כבודי. היום סוף סוף אני מרגיש שנעשה צדק". ביילין הוא המתמודד היחיד שלשכת בן אליעזר מודה בפה מלא, כי פעלה נגד בחירתו. "המרכז של פואד, ועידת המפלגה של פואד ועכשיו גם הסיעה של פואד", אמרו תומכיו.
הקרב הבא המסתמן בתוך העבודה הוא על אישור התקציב בקריאה שנייה ושלישית בשבוע הבא במליאת הכנסת. כזכור, בן אליעזר פרש על רקע התקציב האנטי חברתי בממשלה וכעת רוצה מצנע לאשר את התקציב. שני האישים מתבצרים כל אחד בעמדתו - ובעניין זה צפוי עימות גלוי ראשון ביניהם.

חבל על יוסי

מתן וילנאי, המנצח הגדול, אמר כי הוא מרוצה מהרשימה שבחרה המפלגה, וטען כי אין במפלגה מחנות. "מדובר ברשימה ששום מפלגה לא יכולה להציג מולה רשימה דומה. אין כאן מחנות, יש מפלגה מאוחדת, ואני משוכנע שננצח בבחירות". וילנאי הביע צער על דחיקתו של ביילין למקום לא ריאלי. "אני 180 מעלות הפוך ממנו אולם יוסי, אישית, הוא איכותי ומנוסה ולכן זה חבל".
גם אברהם בורג, שהגיע במקום השני, הביע צער על דחיקת ביילין. "בעיני, רשימת העבודה בלי ביילין היא רשימה פצועה. ביילין הוא האיש שהכניס אותי לפוליטיקה בישראל, הרבה מאוד שנים אנחנו חברים, אנחנו גם בני פלגותא על הרבה מאוד דברים. אבל בעיני הוא האיש אולי האיכותי ביותר שצמח בערוגותינו בשנים האחרונות".
שר החוץ לשעבר, שמעון פרס, אמר כי הוא גאה ברשימה החדשה. גם פרס התייחס לסוגית ביילין. "תמכתי בו כל הזמן. אני לא תמיד הסכמתי עם דעותיו. הוא ניהל מערכה כפי שהוא ראה לנכון, והוא מועמד ראוי".
יצחק הרצוג, שהגיע למקום גבוה ברשימה, הכחיש את השתייכותו למחנה בן אליעזר, ואמר: "גם מצנע וגם בן-אליעזר דיברו אתי ותמכו בי, אבל אני איש עצמאי, ואני חייל של התנועה הזאת. אני מתכוון לשרת אותה ואת חבריה".

הרשימה

להלן רשימת העבודה, עד המקום ה-25:
1. עמרם מצנע
2. בנימין בן אליעזר
3. שמעון פרס
4. מתן וילנאי
5. אברהם בורג
6. דליה איציק
7. אופיר פינס
8. אפרים סנה
9. יולי תמיר
10. יצחק הרצוג
11. חיים רמון
12. דני יתום
13. איתן כבל
14. מיכאל מלכיאור
15. אברהם (בייגה) שוחט
16. קולט אביטל
17. שלום שמחון (מושבים)
18. אורית נוקד (קיבוצים)
19. אלי בן מנחם (שכונות)
20. ע'אלב מג'אדלה
21. סאלח טריף (דרוזים)
22. סופה לנדבר (עולים)
23. וייצמן שירי (נגב-דרום)
24. אבי יחזקאל (מרכז)
25. אפי אושעיה (שרון-שומרון)
26. שמואל אבואב
27. טובה אילן (מימד)
28. רונן צור (מחוז דן)
29. שולה כהן (צפון)
30. דני קורן (תל אביב)
31. אורנה אנג'ל (ירושלים)
32. נטע דוברין (צעירים)
33. בני לוין (גימלאים)
34. למה לגישיאל (עולים)
35. עלי חוג'יראת (בדואים)

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 2
וילנאי. המנצח הגדול
צילום: ערוץ 2
צילום: ג'רמי פלדמן
ביילין. יהיה תפקיד?
צילום: ג'רמי פלדמן
צילום דודו פריד
איציק. הישג
צילום דודו פריד
מומלצים