שתף קטע נבחר

ישי: אני מוכן ששרי ש"ס ייסעו בקורקינט במקום בוולבו

לגבי גיוס בחורי ישיבה אמר השר: "על כל בחור ישיבה שתורתו אומנתו, יש עלפי המחקר של צה"ל שמונה שלא משרתים". ולשר יש גם עצות לגולשים: "שכל יהודי שהחליט להביא רק 2 ילדים, שיביא את השלישי ומי שהחליט שלוש, שיביא את הרביעי וכן הלאה, זאת הדרך כדי לשמור על הרוב היהודי במדינת ישראל".

שר הפנים, אלי ישי, התארח היום (ד') ב-ynet, והשיב לשאלות הגולשים. הוא שטח את משנתו על השד העדתי, ש"ס, משרד הפנים וגיוס תלמידי ישיבות. להלן התקציר.

למה אתם כל הזמן מעוררים לחיים את השד העדתי? שרי העבודה והרווחה בממשלות האחרונות היו מש"ס. תודו: נכשלתם כישלון חרוץ. לא נראה לי שאתה מקופח- עם משכורת גבוהה ומכונית מפוארת.

"לצערי הרב, המזרחיים מהווים מיעוט באקדמיה, ורוב בבתי הסוהר. עובדה שבמדינת ישראל יש פערים בין הספרדיים לאשכנזיים. אני בעד צמצום הפערים ולהביא לשיוויון.
לגבי הוולבו, אני מוכן להציע הצעת חוק שכל שרי הממשלה ייסעו בוולבו, ושרי ש"ס הספרדיים ייסעו בקורקינט.
"תמיד תמכנו בהורדת שכר הבכירים, כולל השרים. התרגלתי לחיות בצמצום ואני יכול גם להסתדר עם משכורת פחות גבוהה. אבל כשמדובר בש"ס מותר לתקוף, וכשמדובר באחרים, זה לא לגיטימי".

לדבריך, "ברשימת העבודה מעט מידי ספרדים". למה הגזענות, האפליה וההסתה שאתם מעוררים? כמה אשכנזים יש לכם ברשימה? כמה נשים או לוחמים לשעבר יש לכם ברשימה?

"אנחנו בעד צמצום הפערים העדתיים, ולצערי הרב אין בכנסת אפילו ראש מפלגה אחת ספרדי. לכן אנו פועלים לשוויון מלא ולא נוכל להתעלם מהקיפוח בעניין".

התבטאת בעבר בצורה חמורה מאוד ואף מביישת, נגד ההומוסקסואלים והלסביות ובעיקר נגד כניסתו של ח"כ אבן לתפקידו. האם אינך מוצא שאדם ששרת בצה"ל, שתרומתו לעולם האקדמי לא תסולא בפז, מעט יותר מתאים לייצוג בכנסת מאשר, סלח לי אם אני פוגע, אדם שאין לו תעודת בגרות ולא דרך בבקו"מ מימיו?

"ראשית, כל חברי הכנסת של ש"ס שירתו שרות מלא בצה"ל. רוב בוחרינו, יותר מרוב בוחרי העבודה, ליכוד ומרצ, שירתו בצה"ל. שנית, לא לפני הרבה שנים, הבעיה הזאת הייתה מוכרת כבעיה רפואית ואני חושב שזה נכון. לכן, אני סבור שהדבר הזה מצריך טיפול ולא פיתוח".

תלונה מוצדקת כלפי המגזר החרדי היא בנושא אי הגיוס ובנושא תשלומי ההעברה. מדוע צריך רק חלק מהציבור לשאת על כתפיו את הנטל הביטחוני ואת נטל המס?

"על כל בחור ישיבה שתורתו אומנתו, יש עפ"י המחקר של צה"ל שמונה שלא משרתים. אנו מאמינים שקבוצה קטנה בעם, שנמצאת במסגרת "תורתו אומנותו" שומרת על עם ישראל. צריך לבדוק מי הם האחוזים הגבוהים של הלא משרתים. לצערי הרב שריד וחבריו תוקפים את החיילים הדתיים והחרדיים. מבחינתם, זאת בקשה לגיטימית שהמפקדים שלהם יהיו חיילים ולא חיילות. בנוסף, ש"ס תמכה בתנאים לחיילי מילואים.
לגבי תשלומי העברה - למה כשמעבירים מיליארדים לאופרה ולתאטרון, משלם המסים לא יכול לבוא לומר את דעתו? רק כשהחוק קובע לממן צרכים מינימליים לקיום, לילדים, זה לא בסדר? להזכירך, כשחצי מליון ילדים חיים בעוני, זה כבר לא עניין דתי, חרדי, יהודי או ערבי".

מדוע אברך שאינו משרת זכאי להשלמת הכנסה די גבוהה בתקופת לימודיו, ואילו אני, צריך להיאבק בלימודים תוך כדי עבודה כדי לממנם?

"אני בעד שהסטודנטים יקבלו כסף באופן שווה ושוויוני. בשנה שעברה פעלנו להגדיל את תקציב הסטודנטים, ואף נידבנו חלק מתקציב של אחזקת המשרדים של ש"ס לטובת התקציב".

למה לא עמדתם על דעתכם בנוגע לקצבאות ילדים? אני אב ל -11 ילדים.

"התקציב עבר ברוב בלעדינו, התנגדנו בפעם ראשונה ונזרקנו מהקואליציה. אני שגדלתי במשפחה ברוכת ילדים, יודע מה זה מקרר ריק ועוני. אני מאוד מקווה שבעזרת השם, יהיה לנו הכוח בקדנציה הבאה לתקן את הפגיעה ואף לעזור יותר למשפחות ברוכות ילדים".
"הייתי מציע לכל יהודי שהחליט להביא רק 2 ילדים, שיביא את השלישי ומי שהחליט שלוש, שיביא את הרביעי וכן הלאה. זאת הדרך, כדי לשמור על הרוב היהודי במדינת ישראל. זה צריך להיות אינטרס לאומי של מדינת ישראל".

מדוע לא ניסית להפיל ממשלה שפוגעת בחלשים? אתה נשמע ממש ילדותי כשאתה כל הזמן מדבר כאילו מישהו נטפל לש"ס. הפוליטיקה קשה לכולם ואל כולם נטפלים. האפליה המזרחית כמעט כבר לא קיימת, ואולם רגשי הנחיתות נשארו. אתה לא מרגיש אשם שאתה מטפח את רגשי הנחיתות האלה ?

"אני מדבר על עובדות שעליהן אי אפשר להתווכח. הפערים קיימים על פי מחקרי אקדמיה, צריך להתמודד איתם ולא לטייח אותם.
"לגבי הפלת הממשלה: המצב הכלכלי בכי רע, כך שגם אם נפיל את הממשלה, תקום ממשלה כזאת או אחרת שתמשיך לקצץ. אנחנו לא עוסקים בהפלת ממשלות, אפשר להפיל כל שנה ממשלה על תקציב ושוב יחזרו ויקצצו".

האם ישנה מספיק מודעות בש"ס לעולים הגויים מברית המועצות, שתורמים להתבוללות בא"י?

"המודעות גדולה בתנועת ש"ס. על כך אנחנו נאבקים, כולם מבטיחים מדינה פלסטינית ואנחנו פה מאבדים את המדינה היהודית. אנחנו נאבקים נגד עליית גויים לארץ, למרות שאנחנו מותקפים השכם והערב. נקווה שיהיה לנו הכוח להביא לתיקון חוק השבות".

נניח שש"ס הייתה מקבלת 61 מנדטים והייתה מרכיבה ממשלה. הרי שאדם אחד היה קובע את גורל המדינה, כמו דיקטטורה שלא שונה משלטון במדינה ערבית. האם ש"ס דמוקרטית?

"הרב עובדיה יוסף תמיד מקפיד להתייעץ עם השרים, לשמוע את הדעות של כולם, חברי מועצת החכמים ורק לאחר מכן לקבל החלטה.
"כשרה"מ שומע דעות, זה לגיטימי, אבל אם הרב עובדיה מקבל החלטה בצורה דומה, זה לא לגיטימי. האם קבוצה גדולה יכולה לקבל החלטה על גורל העם, ואילו רבנים חשובים, שהאינטרס שלהם הוא רק טובת הכלל, לא יכולים לקבל החלטה?"

האם נראה לך הגיוני שאדם, אפילו מאוד חכם, יקבע מהלכים באופן בלעדי, וכל הח"כים של ש"ס יצייתו לו? ומה יקרה אם הרב עובדיה יזדקן ויחלה וכבר לא יהיה כל כך חכם, מי יעז לומר את האמת בקול רם ולהפסיק לשמוע בקולו?

"אלו שנבחרים לכנסת ע"י בעלי הון שמימנו להם את הפריימריס, משרתים טוב יותר את הציבור?
הרב עובדיה יוסף בוחר אנשים על פי כישורים, אנשים שבאו ממש מתחתית החברה הישראלית כדי שישרתו את הציבור באמונה ולא יהיו חייבים לבעלי ההון.
אצלנו כל אחד יכול להיות חבר כנסת אם ישרת את הציבור טוב. במפלגות אחרות, רק מי שיש לו כסף, או מממן, יכול להיכנס לכנסת. אצלנו, חכם ככל שהוא מזדקן, דעתו משתבחת".

מדוע אתם מתנגדים לנישואים אזרחיים? בישראל חיים זוגות אשר לא יכולים להתחתן נישואים יהודים-אורתודוקסים.

"ראשית, גם למוגבלים להינשא, ברוב המקרים יש פתרון הלכתי. אנחנו חושבים שנושא התא המשפחתי, נישואין וגירושין, חייב להתקיים עפ"י תורת ישראל, אחרת אנו פוגעים בכל התא המשפחתי, למרות הרצון לנישואין אזרחיים.
אם יעשו סקר בעם, תמצאו שיש רוב גם בציבור החילוני לנישואין אך ורק עפ"י תורת ישראל, כמו גם ברית מילה. יש דברים שאינם קשורים להיותך דתי, אלא ליהדות. אנחנו עם יהודי וחייבים לשמור על היהדות שלנו".

לקחתם לי את הדת! אני רואה עצמי כמסורתית ואני משתדלת לקיים בעיקר את המצוות שבין אדם לחברו, שכידוע, הן החשובות ביותר. למה אתם לוקחים לי את מה שאני כ"כ אוהבת? למה אתם לא נותנים לי לראות סרט בשבת? למה השבאב הורס את סניף המקדונלד'ס שליד ביתי? למה אתם כופים עלי את דעותיכם?

"ראשית, אני רוצה לברך אותך על מילוי חלק מתרי"ג מצוות. אני לא מסכים שמה שהזכרת הוא כפייה דתית. כשלנוצרים יש את יום ראשון ולמוסלמים את יום שישי, זה לגיטימי. אבל כשהעם היהודי בחר את יום השבת כיום מנוחה זה לא לגיטימי?
התא המשפחתי נפגע כתוצאה מכך שביום השבת, כל אחד ממשיך לעבוד במקום לשבת עם כל המשפחה.
"אף פעם לא חייבנו לשמור את השבת בבית ובחוץ".

האם אתה חושב שיש מקום ל"שינויים" בדת כדי להתאימה לזמננו?

"תורת ישראל לא תשתנה לעולם. יש פוסקי הלכה גדולים, שפוסקים עפ"י התורה לפי ההתפתחות הטכנולוגית".

מתי ש"ס תכניס חברת כנסת לשורותיה?

"הנשים בש"ס מעדיפות לפעול בעשייה השוטפת, כדוגמת הקמת מוסדות חינוך, רווחה, צדקה וחסד ולא להסתובב במסדרונות הכנסת. את העבודה הזאת הן מעדיפות שהגברים בש"ס יעשו, הנשים אצלנו מעדיפות לעסוק בעשייה חשובה כפי שהן באמת עוסקות".

הצנע לכת - כיצד זה ששרי ש"ס נמצאים בראש רשימת השרים שפינקו עצמם באביזרים יוקרתיים כגון: מערכת ניווט לוויני, טלוויזיה במכונית? כלום כך מייצגים שכבות מצוקה?

"הוריתי לחבריי שאנו חייבים לנהוג בצניעות וגם מה שמותר על פי חוק, יש לאסור על עצמנו. נשלחנו לשרת את הציבור ואסור לנו ליהנות ממנעמי השלטון. יחד עם זאת, כשמדובר בשרי ש"ס, זה תופס כותרת בעמוד הראשון ושזה קיים אצל שרים אחרים ובמשרד אחרים, זה אפילו לא נכתב בעיתון. כפי שאמרתי, מי שלא יפעל בצניעות, לא יהיה בש"ס".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי מנשה
השר ישי מתארח בפורום ynet
צילום: גבי מנשה
מומלצים