שתף קטע נבחר

ועידת מרצ אישרה ברוב מוחץ את צירוף ביילין ודיין

רק כעשרה מבין אלף משתתפי הוועידה התנגדו למהלך. ביילין לאחר ההצבעה: "אנשים מסוגו של שרון הם או אווילים או מרושעים". שריד: מרצ לא יכלה לתת יד לחיסול הפוליטי של ביילין ודיין. עם זאת, כמה חברים במפלגה טענו כי מדובר בצירוף של "הומלסים פוליטים, לאחר שנדחקו למקום לא ריאלי במפלגה שלהם"

הסכמה מקיר לקיר במרצ לצירופם של יוסי ביילין וחברת הכנסת יעל דיין למפלגה: ועידת מרצ אישרה הערב (ה') ברוב מוחץ את ההסכם, לפיו ידורג ביילין במקום ה-11 ברשימה ודיין ב-12. מבין אלף חברי המפלגה שהצביעו בסוגיה, התנגדו רק כעשרה חברים לשיריון.
ביילין אמר לאחר ההצבעה כי "הסיכוי היחיד להביא לכנסת מחנה שלום גדול וצודק הוא לתמוך במרצ. מחנה השלום חייב לצאת מהבית ולהצביע מרצ. הדבר הטרגי שקרה למפלגת העבודה זה שיש שם רוב לאנשים שהיו ויהיו מחוייבים לממשלת ליכוד... אם יש בארץ הזו פוסט ציוני אמיתי זה אריק שרון. אנשים מסוגו הם או אווילים או מרושעים".
קודם להצבעה אמר יו"ר המפלגה, יוסי שריד, כי "מרצ לא יכולה לתת יד לחיסול הפוליטי של ביילין ודיין". הוא הוסיף כי במקום הראשון במפלגת העבודה נבחר אדם (מתן וילנאי) ש"התכונה הכי בולטת שלו היא שהוא חסר תכונות".
יעל דיין התייחסה בדבריה לנטישתה את "ביתה" במפלגת העבודה: "הבית הביולוגי שלי הוא נהלל", היא אמרה, "הבית האידיאולוגי שלי הוא הנשים שנרצחות על ידי בעליהן. הבית האידיאולוגי שלי הוא אוהלן של אמהות חד ההוריות; הבית האידיאולוגי שלי הוא כל צומת בו עמדו ארבע אמהות, עד שיצאו הבנים מלבנון. הבית האידיאולוגי שלנו הוא 'ככר הלחם' שרק אני ואתם היינו בה".

אלוני נאמה לראשונה מאז פרישתה

עם פתיחת הוועידה ביקשה השרה לשעבר שולמית אלוני את רשות הדיבור, דבר שלא עשתה מאז פרשה מהפוליטיקה. בדבריה קראה לעמרם מצנע שלא לפול בפח של יועציו ולכנות את מרצ "שמאל קיצוני", מכיוון שמרצ, לדבריה, היא השותפה היחידה שלו. אלוני: "אם מצנע חושב שזה יחזק אותו לדחוק אותנו לפינה, אז אני אספר לו סיפור שאני לא נוהגת לספר. אבל חכמים אמרו שבני אדם הולכים או בצד שמאל או בצד ימין. ומי שהולך באמצע הם החמורים. אני מקווה שהוא לא חמור, ושלא ישתמש בטריקים של דמגוגיה נגד השותף היחיד שלו". אלוני הביעה תמיכה בשילובו של ביילין במרצ.

מרצ: שביעות רצון מול הסתייגות

בעשירייה הפותחת של מרצ מאושרים מטבע הדברים, בעיקר משום שצירופם של ביילין ודיין לא יפגע באיש. מוסי רז, שנבחר למקום השמיני: "לכל דבר שקונים יש מחיר, וזה המחיר הנכון של ביילין ודיין. הם באים למקומות ה-11 וה-12, לזנב של מרצ, ואני מאוד שמח על כך".
מזכ"ל מרצ, מיכל שוחט, שהתברגה למקום ה-11 ברשימה, הישג מרשים מבחינתה, היא הנפגעת העיקרית מצירופם של ביילין ודיין. שוחט, בכנות שאינה מאפיינת פוליטיקאים, מודה שזה לא היה לה קל, אך לדבריה מדובר בצעד נכון מבחינת מרצ והשמאל הישראלי: "אני לא מקבלת את העניין בשוויון נפש, אבל זה צעד נכון למרצ, ויש לנו תנועה עם מטרה, ואם זה משרת את התנועה ואת השמאל הישראלי, אז אני בעד. זה לא פשוט כשאתה מגיע עד המקום שחלמת עליו, ובסוף נאלץ לוותר עליו", דברי שוחט.
גם ח"כ פרופ' עוזי אבן, שלמרות שהיה במקום לא ריאלי (13), נדחק ממקומו, בירך על הצטרפותם של השניים. כך עשה גם יואב קריים, ששוריין במקום ה-12. קריים אמר בוועידה כי "הצירוף של ביילין מגדיל את הסיכויים שלי להיות בכנסת. מי שרוצה להצביע בעדי, שיצביע בעד צירופם למפלגה".

"לאן נעלמה המוסריות"

אבל בין חברי ועידת מרצ, המונה כ-2,300 חברים, יש גם מתנגדים, ובראשם קובי דהן,
יו"ר סניף מרצ בראשון לציון, שהגיש אתמול עתירה לבית הדין הפנימי של מרצ, נגד כינוס הוועידה ובחירתם של השניים: "אנחנו לא אחראים להומלסים. אני מתנגד לכך שאדם, שנהיה חסר בית, מצטרף לי למפלגה, אחרי שנה וחצי של דיונים בנוגע להקמת מפלגה סוציאל-דמוקרטית", אומר דהן.
לדבריו, "ביילין הוא זה שניתק מגע עם מרצ ותמך במצנע. רק לאחר שנדחק למקום לא ריאלי, הוא רץ למרצ. מה קרה? הרי רק שלשום נבחרו המועמדים בבחירה דמוקרטית, והיום שוב מכנסים את הוועידה באופן דחוף, כדי להכניס אותם. אם ביילין ודיין חושבים שהם כל כך חשובים וחזקים, שיבואו למקומות פחות ריאליים".
מאוחר יותר הציג דהן גם בוועידה את התנגדותו. הוא אמר: "לאן נעלמה המוסריות ולאן נעלם טוהר הכפיים שמרצ התגאתה בו עד היום?"

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורן אגמון
רז. לכל דבר יש מחיר
צילום: אורן אגמון
צילום: ג'רמי פלדמן
ביילין. מקום 11
צילום: ג'רמי פלדמן
מומלצים