שתף קטע נבחר

ש"ס: ניצחון על דרעי, על כדורי ועל הבוחרים

מסע ההשפלות שמעבירה ש"ס את אריה דרעי מאז הודח מראשות התנועה, לא נגמר בכך שנאמניו הושארו מחוץ לרשימה לכנסת. בש"ס מצפים שדרעי ייכנע ללחץ ויביע תמיכה פומבית בתנועה. ועוד בפרשת השבוע - חשיפה: דרעי דן עם הרב אלישיב על הקמת מפלגה שתתחרה בש"ס

מנהיגה הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף, ויו"ר התנועה, אלי ישי, הולכים לבחירות לאחר ניצחון פוליטי ללא תנאי על כל מי שהעז להרים ראש מול הנהגת התנועה ולהעלות בדעתו כי יוכל לסחוט נציג ברשימה לכנסת. הניצחונות הקטנים היו על רבני התימנים, שדרשו נציג לבן עדתם, על רבני הגרוזינים, על זמר הבית בני אלבז, על נציג ערוצי הרדיו החרדים-פיראטיים, שמואל בן עטר, ועל עוד ועוד מועמדים שדרשו להשתלב ברשימה. אפילו ה"באבא ברוך", שדרש נציגות ברשימה לבן משפחת אבו חצירא, נוכח לדעת כי בעלי הבית בש"ס לא נכנעים בקלות. גם חכם שלום כהן, ראש ישיבת "פורת יוסף" ואחד מארבעת חברי מועצת החכמים של ש"ס, הגיע לבסוף לישיבת "המועצת", למרות ההשפלה הטלפונית שספג מהרב עובדיה, כשנדחתה דרישתו להכניס את נאמניו המובהקים של דרעי לרשימה.
לרשימת הניצחונות המכובדת הזאת נוספו ניצחון משמעותי, שנעשה בקלילות מרשימה, על אנשי חצרו של זקן המקובלים הרב יצחק כדורי, וניצחון ענק, שלווה בהשפלה, על אריה דרעי ואנשיו.
ועוד ניצחון אחד ניצחה ש"ס: היא ניצחה את הציבור שלה - ציבור שמעריץ את המקובל כדורי, שמכור לערוצי הרדיו החרדים-פיראטיים, ומאוהב באריה דרעי. ניצחון פירוס קוראים לזה.
הנהגת ש"ס הנוכחית לא אהובה במיוחד על הציבור שלה. דוגמה קטנה לכך ניתנה ביום חמישי האחרון, לאחר ישיבת מועצת החכמים, כשש"ס לא הצליחה לקיים את מעמד הקראת רשימת המועמדים לכנסת בלובי הכניסה של הבניין בו מתגורר הרב עובדיה יוסף, כפי שתוכנן תחילה. במקום נערכו צוותי התקשורת והעיתונאים בהמתנה למזכיר מועצת החכמים, רפאל פנחסי, שאמור היה להקריא בפניהם את הרשימה. דובר ש"ס, איציק סודרי, ירד אליהם לתדרוך אחרון. כ-30 נערים ובחורי ישיבות שנכחו במקום קיבלו אותו בזעף ובקריאות "אריה דרעי, אריה דרעי" ובשירת "אריה אם ישאג מי לא יירא". העיתונאים זכו מן ההפקר והועלו לביתו החמים של הרב עובדיה.

חשיפה: דרעי דן עם הרב אלישיב בהקמת מפלגה חדשה

"המצפון שלי נקי לגמרי, אני עשיתי הכל בשביל שלום בית. השפלתי את עצמי, הסתפקתי בזה שיכניסו את רחמים מלול ואלי סוויסה לרשימה. אפילו את מלול הם לא הכניסו?" כך הגיב דרעי כשנודע לו הרכב רשימת מועמדי ש"ס. מאז ההחלטה על הקדמת הבחירות, עשה דרעי שורת צעדים שמטרתם הייתה אחת: לנקות את מצפונו.
מחד עמדה החלטתו לא לפלג את הציבור הספרדי ולא לפגוע בכבודו ובבריאותו של הרב עובדיה יוסף, "אני חינכתי דור שלם על הציות ל'דעת תורה', אי אפשר לפגוע ברב. גם לי יש יצרים, אבל יש לי אחריות", חזר והסביר שוב ושוב. מאידך, עמד דרעי מול הבעיה, כיצד ינקה את מצפונו מאובדן המנדטים הצפוי לציבור החרדי כתוצאה מירידת ש"ס.
למזלו של דרעי, התפיסה החרדית מאפשרת למנהיג פוליטי בריחה מאחריות ומלקיחת הנהגה והטלת האחריות על גדולי התורה. דרעי ניצל זאת עד תום. הוא ערך סבב פגישות עם רבנים, ולבסוף הגיע לפגישה חשאית אצל "פוסק הדור", הרב יוסף שלום אלישיב. הרב אלישיב נתפס אצל דרעי בעיקר כגדול הדור, אבל גם כמנהיג בעל יכולות ניתוח והנהגה נדירות.
בפגישה דנו השניים בכל, אפילו באפשרות שדרעי יקים מפלגה שתתחרה נגד ש"ס. הרב אלישיב תהה בכמה מנדטים מסוגל דרעי לזכות, ודרעי נקב במספר דו-סיפרתי. אבל דרעי הציג בעיקר את שלל נימוקיו מדוע אסור לו להקים מפלגה שתתחרה בש"ס. הרב אלישיב ניתח את הסיטואציה לפרטי פרטים ופסק: אין מפלגה. דרעי נרגע: האחריות ההיסטורית על אובדן המנדטים לא תיפול רק עליו.

חשיפה: גמליאל פרש מרשימת כדורי בהוראת דרעי

דרעי עמד בתקופה האחרונה בלחצים אדירים להקים רשימה שתתחרה בש"ס. הלחצים הפסיכולוגיים הגיעו לשיאם בבוקר יום חמישי. דרעי, מלווה בבנו ינקי, ירד ממדרגות ביתו בשכונת הר נוף לתפילת הבוקר ונתקל בכתובת גרפיטי ענקית, שרוססה על הבניין הסמוך: "רבי אריה, העם בוכה ומתחנן – תהיה מנהיג". לאורך כל המסלול שעושה דרעי מדי בוקר לתפילת שחרית ב"שטיבלאך" של בית הכנסת "אמרי שפר", רוססו כתובות דומות שזעקו: "רבי אריה מתחננים בדמעות – תנהיג". בכניסה ל"אמרי שפר" רוססה הכתובת: "מה תענה בבית דין של מעלה? תנהיג".
יוזם ריסוס הגרפיטי הסביר מאוחר יותר: "האמת שלא רציתי שהוא יקים מפלגה, עדיף שהאחריות על התרסקות ש"ס ועל הבריאות של הרב עובדיה תיפול על אלי ישי, ואחר-כך רבי אריה יקים הכל מחדש. רציתי דבר אחר: שביום שבו יתברר לכולם שדרעי הולך מאתנו, הוא ילך כמו מלך".
בשעות הצהריים הגיעו לבית המדרש "יחווה דעת", בו לומד דרעי, חברי הכנסת סוויסה ומלול, שהתחננו שיעניק להם הסכמה שקטה להקים רשימה שתתמודד לכנסת, או יתיר להם להצטרף לרשימת "אהבת ישראל" של הרב כדורי. דרעי סירב. בדיונים הוא איים עליהם כי ייצא נגדם וביקש: "אל תגרמו לי לעשות את מה שאני לא רוצה" (להביע תמיכה פומבית בש"ס, בשל הצורך להתנער מהם). נאמני דרעי עסקו במשא ומתן ראשוני עם יוסי כדורי והבטיחו כי גם חברי הכנסת אריה גמליאל, יצחק גאגולה ויצחק סבן, נאמני דרעי נוספים, יצטרפו לרשימה. אחד מהם העלה את שאלת התם: "למה בעצם אנחנו עדיין מקשיבים לדרעי, אם הוא זה שדופק את המהפכה? כשחשבנו שאלי ישי דופק את המהפכה יצאנו נגדו". השאלה נותרה תלויה בחלל האוויר, מלול וסוויסה ויתרו על יוזמתם לאחר שיחת טלפון נוספת מדרעי.
כוחו של דרעי על אנשיו בא לידי ביטוי גם בעובדה המפתיעה שנחשפת כאן לראשונה: דרעי הוא זה שהורה לח"כ אריה גמליאל לפרוש מראשות רשימת "אהבת ישראל" של הרב כדורי. אולי תרגיל פוליטי קטן שנועד למזער את איומה של התנועה המתחרה, להרגיע את ש"ס ולמנוע מאמץ עילאי של התנועה להגיע לפיוס עם חצר הרב כדורי.

מסע ההשפלות של דרעי לא תם

הנהגת ש"ס העבירה את דרעי מסע השפלות לא קטן לאורך שלוש וחצי השנים האחרונות, מאז הדחתו מתפקיד יו"ר ש"ס, לפי דרישתו של ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק. בשבועות האחרונים הובילו הרב עובדיה יוסף ואלי ישי את מסע ההשפלות לשיאים חדשים. דרעי השפיל את עצמו כדי ששני נאמניו, מלול וסוויסה, יוכנסו לרשימת ש"ס, ואפילו דרישתו זו לא נענתה. מלול וסוויסה התרעמו על העובדה שפעל לשילובם במקומות ריאליים ברשימה, וטענו כי הם לא רוצים שיבזה את עצמו למענם, אבל דרעי התעקש.
הנהגת ש"ס הנוכחית הראתה למי שנחשב פעם ל"גאון פוליטי" כיצד נראה מבפנים בית ספר לפוליטיקה, שהלוואי שרמת הלימודים בבתי הספר של רשת "מעיין החינוך התורני" הייתה דומה לו. מסע ההשפלות של אריה דרעי עדיין לא נגמר, בש"ס מצהירים כי כבר במוצאי השבת הנוכחית "דרעי הגדול יבוא כמו ילד טוב ל'יזדים' ויביע תמיכה בש"ס". במוצאי השבת הזו הוא אמנם יתחמק, אבל אם לא יברח לחו"ל, הוא יתקשה לעמוד בלחצים, ואולי באמת "יבוא ליזדים כמו ילד טוב ויביע תמיכה בש"ס".

"אני עוד אבנה את הכל מחדש"

"ניצחו אותי", הודה דרעי ביום חמישי בלילה, בהתייחס לעובדה כי על-פי הסיפור ההיסטורי שהוא ותומכיו כתבו, כל "פרשת דרעי" נועדה להרחיק אותו מהחיים הפוליטיים ולהוביל להתרסקותה של ש"ס בהנהגתו. קודם לכן הוא עוד שידר מאולפן תחנת הרדיו החרדית-פיראטית "קול הנשמה" את תוכניתו השבועית "מי לא יירא". המרואיין המרכזי בתוכנית הרדיו היה השדרן ז'וז'ו אבוטבול, שהצהיר באוזניו: "אתה המנהיג שלנו, אתה המורה שלנו גם אם אתה לא רוצה". דרעי העביר נושא.
בסיום התוכנית, כשברקע התנגן שיר הסיום "והלב כל-כך כואב ואותך כל כך אוהב, מצפה בדאגה לאריה לשאגה", כיבה דרעי את המיקרופון, הוריד את האוזניות ואמר בשקט: "אנחנו עוד צעירים, אני עוד אבנה את הכל מחדש".

יציאת השבת

ז'וז'ו אבוטבול מספר לאריה דרעי על רשמי ביקורו במרוקו, ארץ הולדתם: "במרוקו, הקברים שלנו מקבלים מערבים יותר כבוד ממה שקיבלנו אנחנו בארץ".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:דודו בכר
על מי תיפול האחריות לאובדן המנדטים. הרב עובדיה
צילום:דודו בכר
צילום: דלית שחם
אני עוד אבנה הכל מחדש. דרעי
צילום: דלית שחם
מומלצים